Jak vyříznout roh lišty na stropě

vyříznout, lišty, stropě

Jak řezat lištu v rozích. s pokosovou frézou nebo bez ní

Pokud někdo poprvé připravuje rohy lišty k instalaci, musí obvykle zničit několik metrů materiálu. Bohužel ani zakoupená soklová spárovka není vždy užitečná, pokud jsou stěny v místnosti spojeny pod libovolným, nikoli pravoúhlým úhlem.

Tip: Místo pily, která je součástí truhlářské dílny, je lepší použít běžnou pilu na kov. Jeho řez je přesnější a rovnoměrnější, což je v tomto procesu velmi důležité.

Desky je třeba oříznout

Montáž stropních lišt (známých také jako svorníky) musí být provedena správnými technikami. Mimochodem, není to vůbec složité. naprostá většina desek se instaluje pomocí lepidla. Stačí, když výrobek řádně zapravíte do drážky a chvíli jej podržíte na místě.

Existují však otázky, jak řezat lištu v rozích. Při montáži stropu je vždy nutné pracovat s rohy. ty však mohou mít standardní hodnotu (např. pravý úhel) nebo určitou odchylku. Druhý případ je možný, pokud je místnost složitě tvarovaná nebo pokud ji nebylo možné při renovaci vyrovnat.

Lišty musí dokonale rovnoměrně přiléhat bez ohledu na rohy místnosti. Kromě toho se nezřídka stává, že je třeba ve vnějších rozích seříznout lišty. Abyste to mohli udělat správně, potřebujete správné nářadí a dobré znalosti o tom, jak doma řezat rohy stropních soklů.

vyříznout, lišty, stropě

Montáž vnějších rohů lišt

Chcete-li zjistit, jak vyříznout lištu pro vnější rohy místnosti, je důležité si uvědomit, že takové rohy nejsou běžné. pouze v místnostech s výklenky nebo výčnělky všeho druhu. Vnější roh soklové lišty namontujte úplně stejně jako vnitřní roh (čtěte zde: „Jak vytvořit rohové obložení stropu“). Jediný rozdíl je v tom, že levou lištu nemusíte řezat přes pravou drážku v truhláři, ale přes levou.

Stejným způsobem uřízněte pravou lištu. Vloží se do přípravku vpravo, přitlačí se ke spodnímu a bočnímu okraji a poté se pilkou na železo opatrně prořízne pravá drážka. „Jak vyříznout roh stropní lišty. osvědčené postupy“.

READ  Stuslo pro kruhové nebo končící vlastním rukama

Je důležité si uvědomit, že při upevňování lišty na vnější roh je třeba dbát na to, aby spodní část rohu odpovídala hraně stěny.

Jak vyříznout stropní lištu pomocí šablony

Něco podobného jako truhlář lze vyrobit vyznačením potřebných rohů řezu na papíře, kartonu nebo dřevě. Nakreslíte dvě rovnoběžné přímky, určíte střed a pak pomocí úhloměru vyznačíte požadované úhly. Výhodou této metody je, že lze odložit jakýkoli úhel, dokonce i více než 90 stupňů. Než začnete řezat rohy stropního soklu, musíte samozřejmě nejprve zkontrolovat rohy stěn pomocí čtverce a změřit je úhloměrem.

Způsob řezání lišty pomocí tažené skládačky je naprosto stejný jako při použití samotné skládačky. Přitiskněte lištu k jedné z rovnoběžných čar, pak nastavte pilku na železo na správný úhel, který je již vyznačen, a nařízněte lištu.

Jak vyříznout lištu pro jiný roh než 90 stupňů

Mnoho místností se může „pochlubit“ úhly, které neodpovídají 90 stupňům. K takovým situacím dochází v důsledku smršťování zeminy a samotné konstrukce nebo v případě, že stěny nejsou správně postaveny.

V tomto případě není možné provést správné označení dlátem nebo plánem, všechny činnosti se provádějí přímo na místě:

 • Před oříznutím rohu stropního soklu připevněte lištu k jedné stěně a vytvořte zarážku, jejíž konec směřuje k druhé stěně.
 • Podél lišty protáhněte ořezávací šňůru.
 • Totéž proveďte na druhé stěně.
 • Označte jednu z lišt v místě, kde se obě čáry setkávají, a připojte ji k rohu obrobku. Podél této linie se provede řez.
 • Zopakujte to na druhé liště a vyzkoušejte oba obrobky. Proveďte případné opravy.
 • Lišty se lepí na místo a spoj musí být dostatečně těsný.

Neobvyklé situace

Montáž arkýřových oken je často obtížná. V těchto případech jsou stěny spojeny pod tupými nebo ostrými úhly, pro které nelze najít vhodné prefabrikované prvky. Z pohledu evropských renovátorů může takový nesprávný úsek způsobit mnoho potíží a zkazit celou práci. Jak v tomto případě vytvořit vnější rohy lišty??

vyříznout, lišty, stropě

Tupé

V tomto případě je spárování stropního soklu v rozích komplikováno tím, že hotové interiérové prvky budou o několik milimetrů vystupovat ze stěny. Je to nevzhledné a kazí to celý vzhled. Co lze vyrobit?

 • Pěnové a plastové lišty zahřejte fénem, dokud nezměknou, a poté je vytvarujte otočením jejich „ramen“;
 • Sádrové modely nelze korigovat, proto se boční prvky osazují pilováním pod předem stanoveným úhlem, přičemž zadní strana se mírně zvedá, aby tupý spoj dokonale přiléhal.
READ  Jakou frézu pro vyrovnání povrchu na frézce?

Sharp

Jak vytvořit úhel podhledu menší než 90 stupňů? Úpravy rohů u plastových modelů lze provést stejným způsobem, jak je popsáno výše. Т. е. Použití zářezů a ohřevu. Všimněte si, že výztužná žebra zabraňují ohýbání dílu během zahřívání. Proto je třeba je správně zastřihnout. Pro vnější vyrovnání stačí provést řez, ale pro vnitřní vyrovnání je třeba odstranit některé přepážky, aby nebránily správnému posunu „ramen“ úhelníku.

Zaoblené

Jak spojit rohy stropních soklů při vytváření zakřivených tvarů? Pro vytvoření zaoblených rohů je nutné rozdělit oblouk na několik částí. Jejich počet závisí na poloměru křivky a délce oblouku. Odřízněte z lišty tolik kusů, kolik potřebujete, a spojte je do jednoho kusu pomocí spojovacích dílů, které jsou součástí balení. Nebo je stačí oříznout pod správným úhlem, pokud máte místo plastového profilu pěnový nebo sádrový.

Je docela možné, že se laminát nebude chtít jednoduše spojit. Musíte trochu odříznout opěrná žebra na zadní straně.

Velké tajemství řezání

Klíčem je vnitřní roh lišty. Profesionálové vědí, že stropní lišty se řežou na vnějších okrajích a na vnitřní straně. Pro pohodlnější řezání stropních lišt můžete použít pokosovou pilu. Výběr dobré pily, která rychle a úhledně řeže rohy, je velmi důležitý. Můžete použít obyčejnou pilu na kov.

Ořezání stropní lišty není možné bez použití správných materiálů. Pokud vaše stěny nejsou dostatečně rovné, v rozích se hodí menší kus materiálu. Protože je poměrně pružná, jsou rohy stropních lišt mnohem úhlednější. Jak řezat velké stropní lišty? Úkol je jednodušší, když jsou stěny dokonale rovné.

Dalším bodem je způsob oříznutí lišty v závislosti na jejím umístění. Pravidlo je velmi jednoduché: levá strana je vždy vlevo a pravá strana vždy vpravo. Pokud pokazíte pořadí řezání stropního podstavce, bude spoj skutečným problémem.

S pěnou se pracuje nejsnáze. Podívejme se, jak řezat stropní lištu podle všech pravidel:

 • Po změření rohů stěn se pusťte do práce. Pokud jsou dokonale ploché a mají úhel devadesát stupňů, máte štěstí. stačí jen odříznout roh o 45 stupňů. Princip je naprosto stejný jako u 2. dílu;
 • jak řezat roh stropní lišty v zakřivených spojích? Poloměr rohu mezi stropním soklem a stěnami se vydělí dvěma;
 • Ještě jednou si připomeňte, jak se řežou rohy stropních lišt. Levá boční lišta má charakteristický řez na pravé straně, ale pravá okrajová lišta je řezána na levé straně;
 • důležitá otázka: jak řezat rohy stropních lišt na vnitřní a vnější straně? Spodní okraj vždy přečnívá přes horní okraj, u vnějšího rohu je tomu naopak. Poddajný pěnový polystyren a měkká textura se postarají o to, aby se takové příslušenství montovalo mnohem snadněji. Jediným problémem jsou dřevěné nebo plastové díly;
 • Po dokončení vnitřních a vnějších rohů lišty se lišty přizpůsobí stropu. Je třeba je oříznout podle směru přilnutí k povrchu;
 • Pokud je hrubá spára úspěšná, lze základovou desku přilepit nebo přišroubovat ke stěně a stropu. Švy jsou trvale utěsněny.
READ  Jak doma vyříznout zrcadlo pomocí řezačky na sklo

Jak správně řezat stropní lištu. Důležité informace

Rozměry potřebné pro obložení lišt na stropě je třeba provést zvláštním způsobem. Pro určení a označení vnitřního rohu je třeba změřit délku od samotného rohu. Při označování vnějšího rohu je třeba vzít v úvahu, že lišta bude vyčnívat do místnosti ve vzdálenosti, která se rovná její šířce.

Není žádoucí montovat podlahové lišty před jejich přesným vyzkoušením a nařezáním kontralatí. Teprve když jsou obě lišty v rohu dokonale zarovnané, můžete je začít montovat a upevňovat. Pokud pracujete s polyuretanovými nebo dřevěnými lištami, můžete vady a nedokonalosti opravit pomocí pilníku nebo pilníčku. Pro montáž výrobku z pěnového plastu je třeba jej vyzbrojit ostrým nožem.

Pokud po dokončení soklů zůstane i malá mezera, nespěchejte na rozrušení. není těžké ji zalátat obyčejným tmelem. Přesné a úhledné oříznutí stropního soklu není tak obtížné. Chcete-li však získat alespoň trochu zručnosti, zkuste si to předem procvičit na malých kouscích práce.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS