Jak vyříznout roletu na plastových oknech

Jak zkrátit žaluzie vlastníma rukama

Rolety jsou jednou z nejběžnějších možností otevírání oken. Mají dekorativní i praktickou funkci. Tento kompaktní a stylový systém ochrany před sluncem se dokonale hodí prakticky do každé místnosti, nabízí spolehlivou ochranu před slunečními paprsky, snadno se ovládá a jednoduše se ovládá.

vyříznout, roletu, plastových

Rolety jsou konstrukce, která se skládá z látkového panelu, rotující hřídele a speciálního mechanismu, který umožňuje navinutí látky na válec. Na rozdíl od žaluzií mají rolety souvislou tkaninu a nemají žádné mezery, což zajišťuje úplné zastínění místnosti při zatažených žaluziích.

v porovnání s klasickými žaluziemi jsou rolety kompaktnější, váží méně, dají se srolovat a lépe se udržují, protože se na nich nehromadí prach a díky speciální impregnaci jsou odolné proti znečištění.

Výpočet šířky

Rozměry závěsů závisí na velikosti okna, tvaru křídel a na jejich velikosti. Délka rolety není pro váš výběr důležitá, protože je standardní a nastavitelná. Standardní výška závěsu je 180 cm, šířka závěsu od minimálně 25 cm do maximálně 300 cm. Vždy měřte na šířku uvedenou na obalu, včetně hřídele.

U standardních oken najdete hotovou žaluzii s návodem a konkrétním bodem uchycení, ale u atypických nebo nepravidelně tvarovaných oken je třeba zvolit šířku žaluzie nebo žaluzii přizpůsobit.

Pro správné vyměření plastového nebo dřevěného okna pro instalaci rolety je nutné následující

vyříznout, roletu, plastových

  Změřte šířku a délku skleněné tabule, abyste určili minimální požadovanou velikost rolety.

Výpočet hloubky zasklívací lišty (část mezi sklem a okenními dveřmi). Pokud je hloubka zasklívací lišty 1,5 cm nebo méně, je vhodný roletový systém Mini. Pokud je velikost větší, můžete použít systém Uni.

Rolety, které se připevňují přímo na křídlo, dobře zastíní místnost a po vytažení zůstanou nepovšimnuty.

Jak zkrátit vertikální žaluzie

Šířka těchto závěsů se zmenší odříznutím římsy. Pro zajištění harmonického vzhledu musí být dráha vertikálních žaluzií o něco delší než okno. Nejprve změřte potřebnou délku pomocí metru a tužkou ji vyznačte na římse. Poté můžete zahájit proces zkracování odstraněním žaluzií z okna. K ořezání římsy budete potřebovat pilku na kov nebo úhlovou brusku a pilník na ořezání řezných hran, dále svinovací metr a šroubovák. Římsu je třeba vyříznout v místě, kde je umístěn zvedací mechanismus (může být na pravé nebo levé straně). Za tímto účelem nejprve odšroubujte boční kryt z okraje záclonové dráhy pomocí šroubováku. Pak šňůru odložte stranou a ořízněte římsu na potřebnou délku. Hrana řezu musí být opilována, aby byla rovná. Nyní můžete z římsy odstranit nepotřebné háčky a zkrátit šňůru a řetízek. Poté znovu nasaďte boční kryt a zavěste hotovou roletu na její místo.

READ  Jak vyříznout napínací strop pro lustr

K řezání vertikálních žaluzií budete potřebovat pilu na kov.

Pokud chcete zkrátit šířku vertikálních žaluzií, musíte nejprve vyjmout lamely z háčků. Pak opatrně odstraňte plastové pásky s očky pro háček.

vyříznout, roletu, plastových

Nyní můžete žaluzie odstřihnout. V případě potřeby ořízněte okraj každého pásu ohněm, aby se látka nerozpadla. Záclony nastříhejte s rezervou pro zastrčení, kde budou umístěna plastová očka (na to lze ponechat cca 3-4 cm).

Látku ohněte, v každé lamelce udělejte otvor na očko, vložte do ní proužek a zabalte jej do látky.

Poté můžete lamelu sešít nebo její konce zajistit lepidlem. Po zaschnutí lepidla lze lamely zavěsit na háčky.

Všimněte si, že nejjednodušší způsob řezání žaluzií je zavolat profesionální šicí studio. Například, když se obrátíte na profesionálního právníka, když máte právní problém.

Řezání na šířku

Rolety jsou často příliš široké na to, aby se vešly do okna. K vyřešení tohoto problému stačí žaluzie z roletek vyklopit. Kromě toho jsou válce opatřeny speciálními zatěžovacími podložkami, které je rovněž třeba vyjmout. Poté si tužkou a pravítkem označíme látku a tužkovým nožem nebo nůžkami zastřihneme přebytečné okraje. Horní trubice se odstraní tak, aby zůstala mírná rezerva 6-8 cm.

Pokud jde o závaží, je třeba je také o několik centimetrů zkrátit. Po dokončení práce se všechny spojovací prvky spojí do jednoho systému a tkanina se pomalu navine na roli. Zkrácenou roletu pak můžete zavěsit.

Informace o tom, jak vlastnoručně vyříznout roletu, naleznete v následujícím videu.

Jak si ji sami rozříznout?

Rolovací závěsy se zpravidla stříhají, pokud je nutné změnit výzdobu místnosti nebo pokud neodpovídají velikosti okenního otvoru, což se často stává při stěhování nebo změně bydliště. Každá hospodyňka dokáže zkrátit válečkovou utěrku.

Nejprve látku zavěste na záclonovou kolejnici a poté, co se narovná a získá konečný tvar, ji změřte. Dekorace ve spodní části jednotky závisí na typu tkaniny.

Nejjednodušší způsob zkrácení látky je použití dvojitých záhybů, které umožňují skrýt až 30 cm látky, aniž by došlo k jejímu přestřižení.

READ  Jak řezat dlaždice bez plastu

Pokud jsou závěsy vyrobeny z hedvábí nebo organzy, nesmíte na nich vyznačit pruhy, jinak by mohly zanechat stopy. Abyste tomu předešli, můžete použít univerzální lepicí pásky.

Předtím se vyžehlí a pak se látka a přeložený kus sešijí k sobě. Proužky zažehlete přes gázu a položte látku na měkký ručník.

Okraje rolet mohou být také olemovány lemováním, což je pruh látky. Nejprve se připevní špendlíky a poté se sešijí. Záclonu není nutné zkracovat ve spodní části, existuje způsob, jak zkrátit záclonu na horním okraji.

Bez ohledu na způsob stříhání budete potřebovat mýdlo, nůžky, žehličku, nit, jehly a metr.

Samotný proces zkracování se skládá z několika kroků.

 • Nejdříve je třeba oříznout okraje. Buďte při tom opatrní, jinak může dojít k deformaci a poškození tkaniny. Nejprve se dokončí boční okraje, poté se záclona složí, zažehlí a prošije.
 • Poté se na horní část budoucí záclony připevní prýmek, který ohne okraj látky o 2-3 cm. Páska by měla být připevněna na rubovou stranu látky a přišita. Počet švů v tomto případě závisí na šířce opletu. Spodní část rolety musí být dvojitě ohnutá.
 • Dokončovací práce se považují za drapérii.

Plastové

Plastové musí být ve spodní části zkráceny. Je dobré pečlivě odstranit všechny nadbytečné oblasti. Ujistěte se, že v řezech nejsou mezery. Je lepší je obrousit malým smirkovým papírem. Tím se zabrání pozdějšímu zranění.

Poradenství

 • Vyjmuté desky žaluzií uložte na místě, které není nebezpečné. Vždy je můžete použít k výměně lamel, které se mohou časem poškodit.
 • Minizávěsy je možné zkrátit, aniž byste je museli z okna sundávat, stačí nastavit délku od oka. Zkrácení na rovině umožňuje použít přesná měření a často se považuje za značně rychlou akci.
 • Pokud se desky obtížně zasouvají do vodítka, použijte gumovou paličku, abyste je jemně přetočili zpět na místo. Čím je měkčí, tím menší je pravděpodobnost vzniku promáčklin a jiných nedokonalostí.

Mějte tedy na paměti všechny tipy a kroky, které vám pomohou vytvořit krásné výrobky, které budou zdobit váš dům. Viz.

Definice a výpočet

Mechanismus je často umístěn na straně držáku se šestihranným výstupkem.

 • Když víte, kde bude umístěna první podpěrná konzola, vyznačte polohu otvorů. Ty lze vyvrtat tenkým vrtákem. Po umístění mírně utáhněte šrouby a vodováhou hřídel vodorovně vyrovnejte.
 • Změřte body pro druhou konzolu.
 • Určete středový bod okenního rámu a vyznačte jej na stropě. Použijte bodovou kontrolu.
 • Po stranách vyznačte vzdálenost od středu rámu do poloviny jeho délky.
 • Odečtěte tloušťku konzoly od plné šířky. Obvykle je to přibližně 0,2 x 0,4 cm.
 • Odřízněte potřebnou délku hřídele. Odřízněte přebytečnou délku.
 • Nasaďte na hřídel zátku s výstupkem.
 • Odřízněte stejnou délku jako spodní lišta.
 • Rozložte látku na rovný povrch. Označte si spodní lištu.
 • Prostěradlo nastříhejte ostrým nožem nebo nůžkami.
READ  Jak nalít olej do hydraulického zvedáku

Typy denních a nočních okenic

Výběr vzorů a textur válcovaných zeber je obrovský. Jsou k dispozici ve dvou provedeních:

 • Otevřít. Jednoduchý systém, kdy role s pruhy není pokryta ochranným plastem. Tkaninu lze z válečkového hřídele volně stahovat.
 • Uzavřeno. Tkaninová šachta je ukryta v krabici.

Otevřít

Jejich konstrukce je jednoduchá. tkanina je připevněna k roli pomocí otočného mechanismu. V dolní části je váhový proužek.

Otevřené žaluzie jsou nejjednodušší a nejúspornější

Tento systém ochrany proti světlu má několik výrazných výhod:

 • Snadná montáž a demontáž.
 • Snadná instalace.
 • Levná cena.
 • Lze instalovat na okna s nestandardními rozměry.
 • Velký výběr látek pro každý interiér.

Další výhoda: na rozdíl od mnoha výrobků podobné třídy lze žaluzie „zebra“ připevnit prakticky kamkoli. přímo na rám okna, do otvoru, na stěnu nebo na strop. K dispozici jsou také upevňovací prvky z lepicí pásky. Není třeba vrtat do okna nebo do zdi. Existuje několik možností instalace:

  Nad okenním otvorem. Vhodné pro okna s jednoduchým zasklením, bez křídel.

Závěs nad okenním otvorem s upevněním na stěně

Umístění na křídlech plastových oken

Umístění žaluzie uvnitř okenního otvoru

Uzavřeno

Konstrukce je složitější, ale její základní součásti jsou stejné jako u otevřeného modelu. závěs, válec, ovládací mechanismus, spodní lamela. Uzavřený typ má další detaily. skříň, vodicí lišty, svorky. Válec s rolí je skrytý pod krabicí. Vodicí lišty zakrývají boční stranu látky a připevňují ji k rámu pomocí speciální pásky a spon.

Box chrání markýzu před znečištěním, běhoun blokuje přístup veškerého světla do místnosti

| Denial of responsibility | Contacts |RSS