Jak vyjmout sklíčidlo vrtáku z kužele

Vrtáky

Kuželové nábojnice jsou velmi vzácné, ale pokud máte jednu z nich, pravděpodobně budete chtít vědět, jak se sundávají. Staré elektrické vrtačky a vrtačky s elektrickým pohonem mají často kuželové uchycení, takže pokud dojde k poruše sklíčidla na nástroji, lze jej vyměnit následujícím způsobem

 • Oddělte čelisti do stran a vyšroubujte zajišťovací šroub s pravým závitem (kuželové čelisti mají šrouby s normálním závitem)
 • Zajistěte nástroj a pomocí kladiva lehce udeřte do zadní části jednotky
 • Po každém nárazu otočte vnějším pouzdrem ve směru hodinových ručiček
 • Pokud je vnitřní mechanismus zrezivělý, je třeba před prací použít mazivo WD-40
 • V některých případech problém nevyřeší ani mazání, proto je třeba díl zahřát letlampou, dokud nezčervená
 • Pokud ani v tomto případě nelze sklíčidlo demontovat, zbývá poslední možnost, jak vrtačku rozebrat a boční části obrousit na smirkovém stole. Někteří řemeslníci dávají přednost řezání úhlovou bruskou přímo na nástroji

V případě brutálního přístupu k demontáži již nelze prvek opravit a po demontáži musí být namontováno sklíčidlo podobné konstrukce. Chcete-li dát šroubové sklíčidlo na vrtačku, budete muset upravit konstrukci vrtačky, což je také docela realistické dělat s vlastníma rukama.

Nyní se podíváme na to, jak demontovat díl pro opravu. Demontáž je jednoduchá a nevyžaduje kladivo ani úhlovou brusku. Hlavní podmínkou je, aby na závitech nebyla koroze. Princip demontáže kuželového sklíčidla z příklepové vrtačky je následující

 • Přibližte čelisti dovnitř obrobku
 • Umístěte nástroj na rovnou plochu (stůl)
 • Přitiskněte kus polystyrenu (lze použít pěnový polystyren vysoké hustoty) na čelní plochu nástroje
 • Přitiskněte k pěnovému polystyrenu kus hutného materiálu. desku nebo kov
 • Nastavte vrtačku do příklepového režimu. Pokud vrtačka nemá příklepový režim, je nutné sklíčidlo nejprve zajistit na urychlovači, aby bylo možné vrtačku demontovat
 • Pevně přitlačte sklíčidlo na sklíčidlo a stiskněte tlačítko Start
 • Otočné sklíčidlo vrtáku se samo odšroubuje za pouhých 10 sekund

Vrtací sklíčidla s Morseovým kuželem jsou skládací, takže v případě poruchy jednoho ze sklíčidel je lze vyměnit. Jedná se o jediné vrtací sklíčidlo, které lze demontovat a v případě poškození vaček nebo kování opravit. Pokud je nutné sklíčidlo znovu sestavit, lze to rovněž snadno provést. Za tímto účelem stiskněte vnější kroužek na pojistném kroužku a nasaďte jej na osu nástroje. Níže uvedené video ukazuje, jak vyjmout sklíčidlo vrtačky pomocí kladiva.

Obecné informace

Použití vrtacích strojů vyžaduje vytvoření otvorů požadované velikosti v obrobcích různých velikostí. Tato filigránská práce se provádí metodou vrtání. Konstrukce vrtačky je jednoduchá, ale ani nastavený stroj nemůže fungovat bez vrtacího sklíčidla. Jeho úkolem je pevně ukotvit vrták a rovnoměrně přenášet sílu motoru na vrták.

Používají se nejen v pevných vrtačkách, zejména velkých, ale řemeslníci je používají i v běžných vrtačkách, dokonce i miniaturní elektrické šroubováky jsou vybaveny tímto upevňovacím prvkem. Podle norem se výběr výrobku provádí tak, že se před zahájením práce porovnají vlastnosti výrobku s následujícími body

 • zjistěte správnou tuhost dílu, která zajistí bezpečné uchycení vrtáku;
 • zkontrolujte, zda velikost odpovídá radiálnímu házení;
 • tloušťka použitého vrtáku do značné míry určuje volbu sklíčidla;
 • Použitý vrták a sklíčidlo musí být přizpůsobeny materiálu obrobku.

Pokud se zanedbá tuhost materiálu, bude vrták při práci více namáhán, což může způsobit jeho zlomení, přehřátí a poškození sklíčidla. V nejhorším případě by to způsobilo poruchu samotného zařízení.

READ  Jak vyjmout hlavu vyžínače trávy Huter get 600

Konfigurace krájecího stroje

elektrický šroubovák: stručný přehled konstrukce sklíčidla

Aby bylo možné odstranit sklíčidlo elektrického šroubováku, je nutné pochopit konstrukci přístroje. Prvek je připevněn k hřídeli, která jej pohání, a slouží také jako přídržný bod.

Sklíčidla jsou obvykle vybavena válcovým pláštěm. Pod ním se nacházejí upínací čelisti a nastavovací pouzdra. Když se zaseknou, je téměř nemožné nebo příliš obtížné obrobek vyjmout. V tomto případě je nutné obrobek vyjmout, což usnadňuje následnou práci při opravě nebo údržbě nástroje. To se provádí za účelem mazání, čištění nebo preventivní údržby.

Existuje několik způsobů upevnění sklíčidla. A v každém případě je třeba problém řešit jinak.

Konstrukce sklíčidla

 • vačková sklíčidla, jejichž aretace se provádí pomocí kolmo zasunutého klíče ve tvaru L;
 • Rychloupínací sklíčidla, u nichž se jeden z válců pláště upíná ručně a druhý se otáčí kolem své osy, aby se utáhl.

Sklíčidla s vačkou jsou méně pohodlná, ale poskytují bezpečnější spojení. Nastavovací objímka, kterou se otáčí klíčem, zajišťuje, že jsou ocelové vačky přitlačeny k sobě, dokud nejsou zcela sevřené.

Rychlé upínání sklíčidel lze utahovat rychleji. Není potřeba žádný klíč.

Typy rychloupínacích sklíčidel

 • Jednoprstá sklíčidla, do kterých se bit vkládá pouze jednou rukou, tj.к. jeden z prvků jeho těla je automaticky znehybněn;
 • Dvoučlánková sklíčidla, jejichž obě části jsou pohyblivé. Proto je při zavádění bitu potřeba obou rukou.

Při výměně sklíčidla elektrického šroubováku nezapomeňte, že výrobky s jedním prstem se používají pouze s nářadím, které je vybaveno blokovacím mechanismem.

Elektrický šroubovák: způsoby upevnění sklíčidla k jeho hřídeli

K zajištění sklíčidel se používají tyto metody

vyjmout, sklíčidlo, vrtáku, kužele
 • šroubovák;
 • pomocí Morseova kuželu, kdy je kuželová stopka zasunuta do otvoru vřetena. Tato metoda je nejúčinnější.

Dodatečné pevnosti spojení se dosáhne montáží pojistného šroubu.

Demontáž šroubového sklíčidla

U vrtaček s reverzní funkcí je sklíčidlo vrtáku ve sklíčidle dodatečně zajištěno pojistným šroubem, který je viditelný přes otevřené vačky.

Drážka v hlavě šroubu může být křížová, šestihranná nebo dokonce „hvězdicová“. Připravte si potřebný šroubovák, klíč nebo bit. Použijte nástroj s čistou drážkou a přesným uložením.

Změřte na vrtací hřídeli velikost otvoru pro šroub. Pravděpodobně se jedná o 14 mm u středně výkonného nástroje nebo 17 mm u výkonnějšího stroje.

Připravte si otevřený klíč s úzkou čelistí. Použijte vhodný klíč ze sady na opravu kol nebo zbruste hrany běžného klíče na smirkovém kotouči.

Přidržte hřídel vrtačky klíčem a zkuste šroubovákem vyšroubovat šroub ve směru hodinových ručiček (levý závit).

Pokud závity „nejdou“, upevněte sklíčidlo elektrické vrtačky do svěráku a několikrát udeřte kladivem do hlavy šroubu přes ocelovou tyč.

Závity se nyní stanou poddajnými a šroub se vyšroubuje.

Pak odšroubujte samotné sklíčidlo proti směru hodinových ručiček (pravý závit) pomocí dvou klíčů, jednoho na roh a druhého na sklíčidlo.

To může být obtížné získat. Zkuste zvýšit páku upnutím imbusového klíče do sklíčidla.

V krajním případě použijte svěrák s vrtákem v poloze, která je znázorněna na fotografii níže.

Posuňte sklíčidlo z jeho místa úderem na objímku zajištěnou čtyřhrannou hlavou.

Tímto způsobem můžete odšroubovat spíše zaseknuté sklíčidlo.

Po vyčištění sklíčidla jej namontujte v opačném pořadí, přičemž nezapomeňte na různé směry závitů.

Před zašroubováním pojistného šroubu naneste na závit trochu barvy.

Co je ještě užitečné vědět o vrtacích sklíčidlech. co znamenají značky na všech typech sklíčidel?

Před výměnou sklíčidla je třeba pečlivě navrhnout sklíčidlo vrtáku podle konstrukce obrobku. Kromě rozdělení jednotek na závitové a kuželové konektory se liší také průměrem závitu. Pokud hodláte koupit nové sklíčidlo, doporučujeme staré sklíčidlo odstranit a koupit nové, které k němu bude pasovat. Výběr nového kusu lze usnadnit i jinak: označením.

READ  Jak pracovat ruční fréza

Označení udává pracovní zatížení sklíčidla a typ elektrického nářadí, pro které je vhodné. Pokud znáte značení, které si můžete vyfotit, než půjdete do obchodu, můžete si koupit podobný upínací prvek pro elektrickou vrtačku. Zjistěme, co je uvedeno v označení sklíčidla na následujících stránkách.

To je zajímavé!Označení je uvedeno na všech typech vrtacích sklíčidel, rychloupínacích i klíčových. Liší se pouze místo jejich použití. Vezměme si dva typy značek, které mají následující podobu:

vyjmout, sklíčidlo, vrtáku, kužele

U prvního je vše jasné, ale aby nedošlo k nedorozumění, podívejme se, co znamenají jednotlivá čísla a písmena v označení vrtacích sklíčidel.

 • Rozsah mezi 1,5 až 13 mm a 0,8 až 10 mm představuje minimální a maximální průměr bitů, které lze do sklíčidel nasadit. Stojí za zmínku, že výše uvedené značení lze nalézt na obou typech sklíčidel, jak klíčových, tak rychloupínacích. při nákupu nového sklíčidla pro vrtačku nebo elektrický šroubovák je třeba vždy dbát na první hodnoty značení, jinak nebude možné vrtat s vrtákem větším než 11 mm, jako v druhém případě
 • V prvním případě je druhá část označení M12x1.25 označuje průměr metrického závitu 12 mm a stoupání 1,25. To znamená, že nástroj používá metrické závity a lze říci, že se jedná o sklíčidlo ze sovětské vrtačky
 • ve třetím případě se označení velmi liší od první verze. Identifikace 3.8 označuje závit 3/8″ palce. Označení 24UNF je hodnota stoupání jemného závitu podle jednotné nomenklatury. Označení písmenem znamená, že je na sklíčidle použit jemný závit. Číslo 24 udává počet závitů na palec. Níže je uvedena tabulka se všemi velikostmi a jejich rozluštěním

Na závěr je třeba poznamenat, že šroubování na hřídel sovětského vrtacího sklíčidla s označením, jako v druhém případě, nebude fungovat. Nejenže nebude pasovat, ale nebudou pasovat ani závity.

Nahoře: Označení typů závitových spojů na sklíčidlech. Abyste nemuseli hádat, jaká metoda připojení je použita u každého vrtáku, podívejte se na značení. Kuželová sklíčidla se liší od šroubových sklíčidel. Podívejme se na příklad označení kuželového sklíčidla: 1-13 mm B16 2015.

Z hodnoty „1-13 mm“ je zřejmé, že se jedná o minimální a maximální průměr bitů, které lze do sklíčidla nasadit. Označení B16 je označení kuželového sklíčidla. Písmeno „B“ označuje, že sklíčidlo je kuželové, zatímco číslo 16 je průměr dna upínače. Je třeba poznamenat, že kuželová zařízení jsou následujících typů:

Poslední číslice „2015“ jsou rokem výroby sklíčidla.

Konstrukční prvky

Konstrukce sklíčidla je založena na vačkovém nebo kleštinovém mechanismu. Díky prvku na nástroji můžete snadno upnout různé tvary a průměry trysek.

Sklíčidlo se skládá z několika částí:

Tento prvek má ve sklíčidle rozhodující význam, a proto je vyroben z vysoce kvalitní a pevnostní oceli. Všechny břity mají stejnou velikost a tvar; při otáčení objímky zapadnou na místo a drží bit na místě.

Tento mechanismus je nepostradatelný při použití kulatých vrtáků, protože zabraňuje jejich kroucení ve sklíčidle.

Existuje několik typů upínacích sklíčidel s vačkami uvnitř:

Rychloupínací sklíčidlo se používá bez přídavného klíče, a proto je jeho hlavní výhodou. Uživatel může sklíčidlo vyměnit rychle a bez použití nářadí. Sklíčidlo se automaticky upíná, což výrazně zkracuje dobu výměny sklíčidla.

Problémy se sklíčidlem

V moderních vrtačkách, jako je Interskol nebo Makita, jsou vrták nebo jiné příslušenství upnuty ve sklíčidle s vačkovým mechanismem: 3 nebo 4 vačky pevně drží řezný nástroj a lze jimi pohybovat pouze podél osy vrtacího hřídele. Rychloupínací sklíčidlo lze nastavit ručně, složitější typy používané v moderních vrtačkách lze nastavit pomocí klíče.

Během používání může dojít k vyjetí zaseknutého bitu, příčinou je opotřebení čelistí po delším používání. Nástroj lze opravit následujícím způsobem: Vyjměte zařízení z hřídele, stejné úkony jsou nutné, pokud se vrták zasekne, protože jej lze vyjmout až po úplné demontáži sklíčidlové části výrobku.

READ  Bosch GBH 2 24 DSR disamble

Mohou se vyskytnout i následující závady: Sklíčidlo se otáčí vzhledem k hřídeli nástroje. Příčinou takového chování je poškození závitové části upevnění jednotky nebo prověšený dosedací kužel. Řešením je výměna sklíčidla za funkční ekvivalent.

Jak odstranit sklíčidlo upevněné závitovým spojem z vrtačky

Sklíčidla, která jsou připevněna k hřídeli stroje a mají ve sklíčidle otvor se závitem, lze obvykle zajistit přídavným levotočivým šroubem. Proto je třeba nejprve uvolnit šroub a vyjmout sklíčidlo vrtačky. Abyste dosáhli na šroub, je třeba čelisti sklíčidla zatlačit co nejvíce dovnitř, jak je znázorněno na obrázku.

Uprostřed sklíčidla by měla být viditelná hlava šroubu s drážkou pro křížový nebo hvězdicový šroubovák. Sklíčidlo má levý závit, takže jej nelze během vrtání vyšroubovat. Proto otáčejte šroubovákem ve směru hodinových ručiček, abyste jej odstranili. Nemusí být žádný šroub. Poté se ihned provede druhý krok. odšroubování sklíčidla.

Jak vyjmout sklíčidlo z hřídele vrtačky nebo elektrického šroubováku

Chcete-li sklíčidlo z nástroje vyjmout, zajistěte jej na místě a při pohledu od vaček jím otočte proti směru hodinových ručiček. Hlavní je vyjmout sklíčidlo z jeho mrtvého středu, protože ho lze obvykle snadno vyšroubovat.

Měl jsem štěstí, protože kulatá základna sklíčidla měla fazety, které jsem mohl dobře uchopit klíčem.

Po uchopení sklíčidla otevřeným klíčem a silném úderu kladivem i bez zajištění hřídele, jak je vidět na fotografii, se sklíčidlo prostě uvolnilo. Ale bylo to příliš těsné a mělo to svůj důvod. Musel jsem s ním neustále kroutit tak, že jsem do něj lehce udeřil kladivem na klíči.

Při pohledu dovnitř sklíčidla jsem si nevšiml pojistného šroubu, protože otvor v hlavě pro ozubené kolečko byl ucpaný blátem, které stačilo odstranit. Takže když jsem sklíčidlo vyšrouboval, současně jsem zlomil závit upevňovacího šroubu a je divné, že se nevylomil.

Pokud na základně sklíčidla nenajdete žádné zkosení, musíte do jeho čelistí upnout šestihrannou tyč nebo šroub M10-12 se šestihrannou hlavou, nasadit na něj klíč a udeřit do něj kladivem. Pokud sklíčidlo nelze tímto způsobem vyšroubovat, musíme vrtačku vyjmout, vyjmout hřídel se sklíčidlem, upnout ji do svěráku a pevně zašroubovat. Místo otevřeného klíče můžete použít trubkový klíč a uchopit sklíčidlo za vnější část pouzdra.

Jak našroubovat sklíčidlo na hřídel vrtačky nebo elektrického šroubováku

Nový šroub s levým závitem není možné sehnat, protože se používá pouze ve výjimečných případech. Bez problémů jsem ho zašrouboval do vrtacího hřídele a je překvapivě těsný.

Pro snadnější utahování a budoucí vyšroubování se rozhodl vyříznout v hlavě šroubu pilkou na kov drážku pro plochý šroubovák. Před upnutím sklíčidla do svěráku jsem závit omotal kouskem kůže, abych nepoškodil již přetržený závit.

Předtím jsem si koupil stejný typ sklíčidla vrtačky. Nebyl žádný problém jej do vrtačky umístit. Šroubuje se ve směru hodinových ručiček, jako obyčejná matice na šroubu. Stačí sklíčidlo mírně přitlačit na závit hřídele, sklíčidlo mírně přidržet za pouzdro a vrtačku zapnout. Po úplném zašroubování sklíčidla jej uvolněte a vrtačku vypněte.

Uvolněte sklíčidlo a zašroubujte zajišťovací šroub. Vrtačka je opravená a připravená k dalšímu provozu. Zkušební vrtání ukázalo, že vrtačka funguje jako nová, sklíčidlo pevně drží a vrták se snadno a bezpečně upíná.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS