Jak vyměnit olej v převodovce sněhové frézy

Jak mazat převodovku sněhové frézy

Sněhové pluhy jsou typem strojů používaných převážně v zimě při teplotách pod bodem mrazu. Motorový olej pro sněhové frézy proto musí mít řadu vlastností, bez kterých jej nelze použít.

Seznam těchto vlastností zahrnuje:

 • vhodnou konzistenci. Hlavním úkolem pracovní kapaliny je zajistit hladký chod třecích částí sněhového pluhu. Proto musí mít určitou konzistenci, která umožňuje rychlé pronikání do nejmenších drážek ozubených kol a dalších prvků. Příliš hustý olej pro sněhové frézy účinně nechrání pracovní mechanismy stroje, což vede k jeho bezprostřednímu poškození;
 • schopnost šetřit energii. Směs, která rychle ztrácí teplo, není vhodná pro mazání strojních součástí. Proto je nejlepší vybírat materiály s maximální úsporou energie;
 • vhodné pro všechny typy motorů. Některá moderní motorová maziva jsou vhodná pro benzínové i naftové motory. Vykazují stejně vysokou účinnost při provozu za všech povětrnostních a provozních podmínek;
 • podmínky používání. Není výhodné měnit pracovní kapalinu v motoru sněhové radlice každých několik týdnů, proto vybírejte maziva, která vydrží pracovat co nejdéle, aniž by ztratila své hlavní vlastnosti.

Dalším důležitým faktorem při výběru maziva je, zda obsahuje správná aditiva. Patří mezi ně antikorozní, protipěnivé, viskozitní a především depresivní složky. Ty jsou navrženy tak, aby snižovaly bod tuhnutí plastického maziva a umožňovaly jeho použití při extrémně nízkých teplotách.

K čemu jsou oleje?

Abychom pochopili, které typy olejů jsou pro sněhovou frézu vhodné a jak často je třeba je měnit, je třeba si ujasnit několik věcí. Motorový olej vytváří na skupině válců film a chrání motor před opotřebením. Motorový olej plní také tyto funkce

 • snižuje tření mezi částmi motoru;
 • chladí klikový hřídel, písty a další části motoru;
 • snižuje hluk a vibrace při chodu motoru;
 • chrání motor před opotřebením při studených startech;
 • všechny typy aditiv se přidávají za účelem zvýšení čistoty a životnosti motorového oleje.

Vozidlo se sněhovou radlicí pracuje při nízkých teplotách a nepřetržitém používání. Kvalitní motorový olej by měl splňovat výše uvedené požadavky.

Typy olejů a jejich zvláštní vlastnosti

Minerální oleje jsou produktem destilace ropy. Protože tyto oleje obsahují síru, zvyšují oxidační schopnost kovu. Obsah síry v konečném složení proto musí být nižší než 1 %. Přidávají se nejrůznější přísady, které zlepšují jeho užitečnost. Cena tohoto oleje je nejnižší.

Syntetické oleje se vyrábějí syntézou různých látek, zpočátku mají ochranné vlastnosti, jsou méně náročné na spotřebu a odolné vůči extrémnímu zatížení a teplotám. Vysoké výrobní ceny v důsledku vysokých výrobních nákladů. Kvalita těchto olejů je však také výrazně lepší.

vyměnit, olej, převodovce, sněhové, frézy

Polosyntetický. meziprodukt vzniklý smícháním minerálních a syntetických olejů v poměru 70:30. Má lepší vlastnosti než minerální oleje, ale horší než syntetické oleje. V souladu s tím je cenovka průměrná.

READ  Hit kladivo na prst, jak odstranit bolest

V následující tabulce jsou uvedeny doporučené typy maziv pro různé motory, jejich specifikace a cena.

Typ motoru Typ oleje Charakteristika na 5 litrů
YAMZ-236M2-4, YAMZ-238M2, YAMZ-238M2-1 M-8G2k, M-8DM Univerzální minerální olej, vhodný pro domácí i zahraniční stroje, má vynikající antikorozní vlastnosti a je vysoce odolný vůči extrémním teplotám, díky čemuž je interval výměny oleje velmi dlouhý. Teplota změny viskozity.30 stupňů. Vhodné pro benzín a naftu. 1500 za 18 litrů
1D12BMC1 MT-16p, M-14G2k MT-16p. minerální olej pro vznětové motory. Zabraňuje korozi, oxidaci a opotřebení. Certifikováno pro M-14G2k. plně syntetické provedení. 1800 za 30 litrů (MT-16p) 1650 za 20 litrů (M-14G2k)

K dispozici také jako univerzální mazivo pro všechny typy motorů.

  RAVENOL Schneefraese 4-Takt 5W-30. syntetický olej pro čtyřtaktní motory. Nízká míra odpařování zajišťuje nízkou spotřebu. Zabraňuje korozi, opotřebení a usazování karbonu. Vysoká oxidační stabilita. Lze jej použít při „studeném startu“, tj. rychle a účinně maže všechny části mechanismu při nízkých teplotách a nezahřátém motoru. Výroba. Německo.

Jaký olej použít do sněhové frézy??

Všechna motorová maziva pro sněhové pluhy se dělí na několik typů.

 • Minerální. je přímým produktem destilace ropy. Obsahují síru, která výrazně zvyšuje oxidační vlastnosti kovu. Abyste se tomu vyhnuli, vybírejte minerální oleje s obsahem síry nejvýše 1 %. Pro zlepšení vlastností minerálního oleje přidávají výrobci do jeho složení různá aditiva. Ceny tohoto typu oleje jsou obecně nejnižší na trhu;
 • Polosyntetický. meziprodukt vzniklý smícháním minerálních a syntetických olejů. Výrobci maziv používají pro tento materiál poměr 70 % minerálních a 30 % syntetických maziv. Polosyntetický motorový olej pro sněhové frézy má lepší vlastnosti než minerální olej, ale má také o něco vyšší cenu;
 • syntetické. tento typ materiálu se vyrábí syntézou látek s různými vlastnostmi, které mají ze své podstaty ochranné vlastnosti a zvýšenou odolnost vůči namáhání a teplotním změnám. Spotřeba těchto kapalin je přitom řádově nižší než spotřeba minerálních a polosyntetických olejů. Jedinou nevýhodou je poměrně vysoká cena minerálního oleje pro sněhové frézy.

Při výběru některého z těchto typů maziv mějte na paměti, že každé z nich má své vlastní individuální složení, a proto vykazuje různou účinnost v různých provozních podmínkách sněhové frézy.

Na trhu je k dispozici také jako univerzální kapalina. Jsou určeny k použití ve sněhových frézách bez ohledu na povětrnostní podmínky.

Seznam univerzálních motorových olejů zahrnuje:

 • Oregon SAE 30 je polosyntetické plastické mazivo s nízkou spotřebou a poměrně dobrými mechanickými čisticími vlastnostmi;
 • Ravenol Shneefraese 4-Takt 5W-30 je vysoce výkonný olej s relativně nízkou spotřebou. Spolehlivě chrání mechanismy motoru sněhové frézy před znečištěním, korozí a předčasným opotřebením;
 • Craftsman SAE 5W-30. Toto mazivo je vhodné pro benzínové i naftové motory sněhových fréz. Jeho trvalé používání pomáhá snižovat hlučnost motoru a spotřebu paliva a také zabraňuje korozi spalovacích částí motoru;
 • MTD SAE 5W-30. tato německá motorová kapalina se používá především pro čtyřtaktní motory sněhových fréz. Pomáhá snižovat spotřebu paliva a chrání části motoru před opotřebením a korozí.
vyměnit, olej, převodovce, sněhové, frézy

Seznam univerzálních maziv pro celoroční použití by měl zahrnovat také oleje značek Husqvarna, Champion a Hammerflex.

READ  Jak vyměnit palivovou hadici na vyžínači

Domácí sněhová fréza z motoru z motorového kypřiče

Nejprve vám ukážeme, jakou sněhovou frézu uživatel vytvořil.

Kvalita výroby domácího sněhového frézy není horší než u průmyslových modelů.

Na první pohled nepoznáte, že se na fotografii výše jedná o podomácku vyrobený stroj.

Detailní záběr převodovky sněhové frézy s deskou a třením.

Někteří členové fóra se domnívali, že se nejedná o sněhovou frézu vlastní výroby, ale o „stroj“ sestavený z různých komerčních jednotek na principu stavebnice.

Rád pracuji se železem. Věřím, že pokud uděláte domácí věc pro práci na místě, neměla by se lišit od továrních modelů. Jen se musíte snažit, aby byl pevnější a levnější než ty z obchodu. Benzínový motor o výkonu 7 litrů.с. Mám ho z motoru skútru. Kola jsou také z něj. „Talíř je domácí výroby, vyrobený z hliníkové kladky. Tření není lisované, ale plně opracované z kovu.

Při výrobě domácího sněhového frézy jsem samozřejmě použil snadno dostupné díly. Například řetěz pro pohon je z motoru skútru.

Převodovka je kompletně demontovatelná a je také domácí výroby.

Převodovka je naplněna polosyntetickým převodovým olejem.

Oběžné kolo je svařeno z kovu o tloušťce 3 mm.

Rukojeti a páky na sněhové fréze.

Lžíce sněhové frézy a šnek jsou svařované a lakované.

Sněhová fréza si snadno poradila se závějí vysokou 0.4 м. Přemýšlím, že bych k němu v budoucnu připojil odnímatelný kartáč na zametání dlaždicových zahradních cest.

Důležité. Když andreyy69 vyráběl sněhovou frézu, nechal si všechny práce na soustruhu zdarma udělat od svého kamaráda, řemeslníka, se kterým pracuje ve stejné firmě. Uživatel je profesionální svářeč.

Mazivo pro převodovky sněhových fréz. výběr a výměna produktu

Před výměnou maziva v převodovce sněhové frézy je důležité zvolit správné mazivo. převodový olej je v praxi nejlepší. díky své konzistenci toto mazivo rychle proniká do všech otvorů a drážek a vytváří silný ochranný film na ozubených kolech sněhové frézy a dalších převodových prvcích.

Nikdy nepoužívejte k mazání „Lithol“ nebo jiné husté směsi. Šnekový převod, který se ve většině případů dodává se sněhovými frézami, nebude tímto mazivem chráněn před nadměrným opotřebením, protože bude trvat poměrně dlouho, než se rozšíří otvory v mechanismu. Po zakoupení výrobku vyměňte staré mazivo v převodovce sněhové frézy.

Postup je následující:

 • Nejprve odstraňte staré mazivo z vsuvky a z částí sestavy. Nejlepší způsob, jak to udělat, je vložit části stroje do nádoby s benzínem a nechat je tam 1 hodinu;
 • Poté odšroubujte ventil a namažte stroj pomocí mazací pistole;
 • Poté našroubujte mazací konektor zpět a sestavte převodovku používané sněhové frézy v opačném pořadí.
READ  Úhlová bruska 150 mm s regulací otáček

Ve většině případů firmy vyrábějící sněhové frézy nutně upozorňují své zákazníky na nedostatek správného množství maziva uvnitř převodovky. Z tohoto důvodu je nutné stroj po prvních 10 hodinách provozu naplnit olejem.

Demontáž převodovky

Aby bylo možné po demontáži převodovky snadno vyměnit mazivo, je třeba ji demontovat podle následujících pravidel. Postupujte takto

 • upněte jednu část hřídele (část s převodovkou) do svěráku;
 • vyšroubujte šest šroubů, které zajišťují spojení mezi díly převodovky;
 • Na skříň převodovky neklepejte příliš silně kladivem, aby se snáze rozdělila na dvě části.

Oprava třecího kroužku

Třecí kroužek je část hnacího ústrojí, která zajišťuje pohyb kol sněhové frézy.

Třecí kroužek se nasazuje na třecí kolo.

Třecí kroužek se při běžném používání sněhové frézy opotřebovává velmi pomalu, při dodržení všech pravidel řazení. Pokud však dojde k porušení pravidel, tento prvek se rychle vymaže a selže.

Příčiny opotřebení pryžového třecího kroužku mohou být následující.

 • Uživatelé mění převody bez zastavení stroje za provozu. Pryžové těsnění je pak vystaveno vysokému zatížení a opotřebovává se. Pokud se kroužek opotřebuje, deformuje se i kovový kroužek a sněhová fréza se přestane pohybovat.
 • Rychlé opotřebení kroužku a hluboké drážky na kroužku způsobují zanedbaný provoz stroje. To způsobuje protáčení kol, např. v kopcích, na obtížném terénu nebo v těžkých závějích.
 • Třecí kroužek se opotřebovává také v důsledku prosté koroze kroužku způsobené vlhkostí. Pokud se z tohoto bloku po použití neodstraní zbytky sněhu, kroužek zrezne a popraská a třecí jednotka přestane fungovat.
vyměnit, olej, převodovce, sněhové, frézy

Pokud je tření opotřebované, stroj sebou trhne nebo se úplně zastaví. Problémy se vyskytují také při přepínání rychlosti stroje a při přepínání směru jízdy (vpřed a vzad).

Třecí kotouč opravte vlastnoručně takto.

vyměnit, olej, převodovce, sněhové, frézy
 • Vyjměte kola ze stroje;
 • Sejměte kryt klikové skříně vyšroubováním 4 nebo 6 šroubů (podle modelu stroje);
 • vyjměte podvozek;
 • sejměte pravou a levou přírubu (viz „Oprava třecího kroužku“). na obrázku níže). jedná se o kryty, které zakrývají ložiska;

Pokud je opotřebený nejen kroužek, ale i kolo, je třeba vyměnit celou třecí jednotku. Chcete-li pryžový kroužek vyměnit, vyšroubujte 4 šrouby, vyjměte opotřebovanou část, vložte do disku novou a utáhněte šrouby.

Kompletní třecí sestavu a celou sněhovou radlici sestavte v opačném pořadí.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS