Jak vyměnit sklíčidlo na vrtačce

Vrtací sklíčidlo: typy, vlastnosti, funkce

Kuželové sklíčidlo je velmi vzácné, ale pokud ho máte, pravděpodobně budete chtít vědět, jak ho vyjmout. Staré vrtačky a vrtačky s elektrickým pohonem jsou často vybaveny kuželovým uchycením, takže v případě poruchy sklíčidla na nástroji lze provést následující kroky k jeho výměně:

 • Oddělte čelisti do stran a vyšroubujte zajišťovací šroub s pravým závitem (kuželové šrouby mají normální závit)
 • Umístěte nástroj a lehce udeřte kladivem do zadní části zařízení
 • Po každém úderu otočte vnější zásuvkou ve směru hodinových ručiček
 • Pokud je vnitřní mechanismus zrezivělý, použijte před prací mazivo WD-40
 • V některých případech problém nevyřeší ani mazivo, proto je třeba použít letlampu, která díl zahřeje do červena
 • Pokud ani v tomto případě nelze sklíčidlo demontovat, zbývá poslední možnost, jak vrtačku rozebrat a obrousit její boky na smirku. Někteří řemeslníci dávají přednost řezání úhlovou bruskou přímo na nářadí

Při barbarském přístupu k demontáži již nelze prvek opravit a po demontáži je nutné instalovat sklíčidlo podobné konstrukce. Pro montáž vrtačky se šroubovým sklíčidlem je třeba vrtačku upravit, což lze provést i vlastními silami.

Nyní zvažte, jak díl rozebrat, abyste jej mohli později opravit. Způsob demontáže je jednoduchý a nevyžaduje kladivo ani úhlovou brusku. Předpokladem je, že na závitu není koroze. Princip demontáže kuželového sklíčidla z příklepové vrtačky je následující:

 • Přibližte čelisti k obrobku
 • Položte nástroj na stůl nebo rovný povrch
 • Na konec nástroje přitiskněte kousek pěnového polystyrenu (lze použít pěnu s vysokou hustotou)
 • Přitiskněte k pěnovému polystyrenu kus hutného materiálu. desku nebo kov
 • Nastavení režimu příklepu na vrtačce. Pokud jádrová vrtačka nemá příklep, lze sklíčidlo demontovat tak, že jej nejprve upevníte na otočný stůl
 • Pevně přitlačte konstrukci ke sklíčidlu a stiskněte tlačítko Start
 • Kuželové sklíčidlo lze samo odšroubovat za pouhých 10 sekund

Sklíčidla Morseovy kuželové vrtačky jsou skládací, takže v případě poruchy jedné z čelistí je lze vyměnit. Jedná se o jediné vrtací sklíčidlo, které lze demontovat a v případě poškození vaček nebo kování opravit. Pokud je třeba sklíčidlo znovu sestavit, lze to rovněž snadno provést. Za tímto účelem stiskněte vnější kroužek na pojistném kroužku a nasaďte jej na osu nástroje. Níže uvedené video ukazuje, jak vyjmout sklíčidlo vrtačky pomocí kladiva.

vyměnit, sklíčidlo, vrtačce

Obecné informace

Použití vrtacích strojů vyžaduje vytvoření otvorů různých velikostí v obrobcích požadované velikosti. Tato filigránská práce se provádí vrtáním. Konstrukce vrtačky je jednoduchá, ale ani nastavený stroj nemůže fungovat bez vrtacího sklíčidla. Jeho úkolem je zajistit, aby vrták byl pevně uchycen a aby na něj byla rovnoměrně přenášena síla motoru.

READ  Jak odstranit vlastní kazetu s vrtačkou

Výrobky se používají nejen na stacionárních vrtacích zařízeních, zejména velkých rozměrů, ale řemeslníci je najdou i v běžných vrtačkách, dokonce i miniaturní elektrický šroubovák je vybaven tímto upevňovacím prvkem. Podle norem se výběr výrobku provádí tak, že se před zahájením práce porovnají vlastnosti výrobku s následujícími body:

vyměnit, sklíčidlo, vrtačce
 • zvolte správnou tuhost výrobku, která zajistí, že vrták bude bezpečně držet na místě;
 • zkontrolujte, zda velikost odpovídá radiálnímu házení;
 • tloušťka použitého vrtáku do značné míry určuje volbu sklíčidla;
 • Použitý vrták a sklíčidlo musí být vhodné pro materiál obrobku.

Při zanedbání tuhosti materiálu bude vrták příliš zatěžován a dojde k jeho zlomení, přehřátí a křehnutí. V nejhorším případě by to způsobilo poruchu samotného zařízení.

Konfigurace příčného řezacího stroje

Typy upevnění kazety

Existují dva různé způsoby upevnění sklíčidla vrtačky v ruční vrtačce:

 • Morseův kužel. kuželová stopka a odpovídající otvor ve sklíčidle.
 • Závitové uchycení. závit na hřídeli, ke kterému se sklíčidlo přišroubuje jako matice.

Pozorně si prohlédněte kovovou tyč mezi tělem a sklíčidlem. V případě závitového šroubení jsou obvykle viditelné drážky pro otevřený klíč, zatímco kuželová hřídel je vždy hladká.

Označení na sklíčidle rovněž udává způsob upevnění:

 • Morseův kužel se označuje zkratkami B10, B12 atd. д. (B. kužel, číslo. maximální velikost vrtáku).
 • Označení sklíčidla udává typ a průměr závitu: M13 (metrický 13 mm) nebo UNF-1/2 (půlpalcový).

Další informace o konstrukci sklíčidla jádrového vrtáku

Konstrukce sklíčidla má jednoduché a nekomplikované uspořádání. Pokud dojde k poruše vnitřních částí, což se často stává, pokud se nepoužívají maziva, je nutné opravit nebo vyměnit celé sklíčidlo. Následuje schéma konstrukce sklíčidla.

vyměnit, sklíčidlo, vrtačce

Nejefektivnější je konstrukce kleštiny nebo čelistí, která umožňuje používat ve sklíčidle nejen pohony s válcovou stopkou, ale také s šestihrannou stopkou. Vrtací sklíčidla se skládají z následujících součástí:

 • Těleso ve tvaru válce, které má kuželovitý tvar
 • Upínací pouzdro nebo pouzdro, které se otáčí na vnější straně
 • Uvnitř je vačkový mechanismus, který se skládá ze tří vaček nebo kleštin, které se pohybují podél závitů. Kuželovité uspořádání těchto součástí umožňuje jejich stlačení nebo spojení v jednom bodě

Čelisti jsou vyrobeny z kalené oceli (tepelně zpracované). Čelisti se ovládají posunutím vnějšího upínacího pouzdra. U sklíčidel pro elektrické vrtačky se seřízení vačky provádí pomocí seřizovacího kolečka.

Vrtačky, frézy, bity, vrtáky, leštičky atd. jsou vybaveny klíčovým zařízením, které se na stejném principu montuje do elektrického nářadí.п.

Použití upínacích sklíčidel

Ústředním stavebním prvkem upínacího sklíčidla je pouzdro s počtem pružných laloků, které lze měnit. Například sklíčidla se třemi lopatkami se používají pro obrobky do průměru 3 mm, se čtyřmi lopatkami pro obrobky do průměru 80 mm a se šesti lopatkami pro obrobky nad 80 mm. Pro velmi malé průměry se používají sklíčidla, v nichž se kleštiny nasazují pomocí speciálních pružin. Modely upínačů jsou k dispozici také s vyměnitelnými destičkami různých velikostí, které lze zvolit v závislosti na geometrii obrobku.

READ  Které dny nemůžete dělat hluk s příklepovou vrtačkou

Upínací sklíčidla slouží nejen k upínání obrobků, ale také k upínání použitého nástroje, kterým může být fréza, vrták nebo závitník. Stopku nástroje drží upínací prvky vyměnitelné kleštiny, která je ve vnitřní části sklíčidla uchycena speciální maticí. funguje následovně: po našroubování matice na upínací kleštinu, která je kuželovitě zahnutá dozadu, se vtlačí do otvoru sklíčidla a utáhne stopku nástroje při jeho zasouvání do sklíčidla.

Sada kleštin s maticí a pojistným kroužkem pro frézovací bity Sparky

Mezi výhody upínacích sklíčidel pro frézy, díky nimž jsou na moderním trhu tak oblíbené a žádané, patří:

Upínací sklíčidla rovněž minimalizují házení nástroje i obrobku, který je v nich upnut. Je to proto, že rotující tělesa umístěná v takovém sklíčidle jsou dokonale vycentrovaná. Další výhodou tohoto typu sklíčidla je, že k jeho ovládání není zapotřebí žádný klíč ani jiné přípravky, takže jeho použití je snadné a jednoduché.

Stejně jako všechna technická zařízení mají i upínací sklíčidla jednu nevýhodu. Nejdůležitější z nich je, že průměr obrobku nebo stopky frézovacího nástroje přímo závisí na pracovním průměru samotné kleštiny. Kleštiny různých velikostí pro nástroje a obrobky různých průměrů.

Jednou z nejvýznamnějších oblastí použití kleštinových sklíčidel je vybavení soustružnických automatů, kde se používají k upínání obrobku určeného k obrábění. Na těchto strojích se zpravidla obrábějí obrobky malých průměrů, což umožňuje použití upínacích sklíčidel pro upínání. Přitom upínací sklíčidla používaná na těchto automatech mají jinou konstrukci než upínací sklíčidla používaná na soustruzích. Soustruhy švýcarského typu jsou často vybaveny dvěma typy kleštin, z nichž jedna, jak bylo uvedeno výše, slouží k zajištění obrobku, který má být obráběn, a druhá k zajištění stopky použitého nástroje.

Co dělat, když dojde k odklopení čelních ploch upínacího šroubu sklíčidla?

Co dělat, když se čela hlav šroubů uvnitř sklíčidla sesunou?? Velmi častý problém, ale velmi reálný k vyřešení. Příčiny prokluzování ploch šroubů jsou popsány na začátku:

 • Aniž by si přečetl návod, snaží se majitel vyšroubovat šroub proti směru hodinových ručiček. Pokud je uvnitř šroub, je třeba jím otáčet ve směru hodinových ručiček, tj. obráceně
 • je použit nesprávný nástroj, tj. šroubovák s drážkou, který olizuje hrany šroubu. Šroubovák by měl být před použitím vybrán co nejpečlivěji
 • Šrouby špatné kvality. Obvykle se vyskytuje u levných čínských zařízení

Pokud však okraje šroubu sklouzly, nespěchejte s výměnou nástroje. Existují různé metody jeho odstranění:

 • Pokud má hlava šroubu křížovou hlavu, ale okraje jsou zploštělé, můžete použít plochý šroubovák. šroubovák lze vyjmout nejen křížovým šroubovákem, ale také šroubovákem s drážkou. Tato metoda obvykle řeší problém
 • Pomocí ofukovací pistole se pokuste vyčistit nečistoty uvnitř plochých tyčí. V ploché tyči se často hromadí velké množství nečistot, které brání dobré montáži pomocí šroubu
 • Vezměte šroubovák a několikrát lehce, ale ostře udeřte do hlavy šroubu. Šroubovák by pronikl do spodní části hlavy šroubu, což by zvýšilo pravděpodobnost jeho vyšroubování
 • Odřízněte kousek gumy, položte ji na plochou tyč a zkuste šroubovákem uchopit zbývající plochy a odšroubovat je
 • Po vyzkoušení všech možností zbývá pouze demontovat elektrický šroubovák nebo vrtačku a poté vyměnit pohonnou jednotku spolu s hřídelí převodovky nebo pomocí úhlové brusky odříznout sklíčidlo. Jakmile je hlava šroubu přístupná, lze šroub vyšroubovat pomocí ručního svěráku. Po této metodě je třeba šroubovák vyměnit
READ  Jak vyměnit řetěz na kultivátoru

Není nutné vyměňovat celý nástroj.

Konstrukce a vlastnosti ozubeného sklíčidla

Klasické vrtací sklíčidlo je sklíčidlo vačkové nebo sklíčidlo s kleštinou. Upínací sklíčidla lze použít nejen pro různé nástroje s kulatou stopkou, ale také pro válcové obrobky k jejich dalšímu opracování. Základními prvky vačkového sklíčidla jsou

 • Válcové tělo;
 • Seřizovací kroužek nebo objímka otáčející se na vnější straně pouzdra;
 • Vačka nebo upínací kleština, která se vkládá do vnitřní části tělesa sklíčidla.

Konstrukce vačkového (ozubeného) sklíčidla s klíčem

Upínací mechanismus, jehož prvky jsou vyrobeny z kalené oceli, se skládá ze tří stejných vaček, které se při otáčení stavěcího kroužku nebo pouzdra pohybují společně, čímž je zajištěno bezpečné upevnění stopky nástroje. U prvních mechanických sklíčidel se upínací pouzdro spojovalo otáčením stavěcího kolečka, dnes se k tomuto účelu používá stavěcí pouzdro.

Jedna strana vrtacích kazet je nasazena na hřídeli používaného stroje, zatímco na druhé straně je nasazen nástroj, který bude použit k obrábění. Čelistová sklíčidla se používají především k upínání následujících nástrojů:

Víceprsté vrtací sklíčidlo je vhodné pro upínání vrtáků s válcovou nebo šestihrannou stopkou

Demontáž rychloupínacího sklíčidla

Specifická konstrukce rychloupínacích sklíčidel neumožňuje jejich úplnou demontáž. Chcete-li jednotku namazat, postupujte takto

 • Spojku odstraňte rukama.
 • Vysuňte drápy co nejdále.
 • Vložte do sklíčidla ocelovou tyč a vyrazte těleso z plastového pouzdra.

Demontáž musí být následně zastavena, jinak již není možná opětovná montáž. K tomu, aby se mazivo dostalo do jednotky, stačí odstranit obě části spojky.

Pro opětovnou montáž namontujte horní část zásuvky a poklepejte na pojistnou podložku kladivem (přes dřevěnou desku) a spodní část zásuvky namontujte ručně. Následně je kazeta plně připravena k použití.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS