Jak vyrobit závěs pro přívěs pro motorový kultivátor

Přívěs pro motorový kultivátor: Přívěs s vlastními rukama, trakařem a vozíkem, jak vyrobit domácí přívěs 0 výkresů a rozměrů

Běžný automobil není vhodný pro přepravu těžkých nebo objemných nákladů, proto je často nutné použít přívěs. Koupě takového zařízení řeší mnoho problémů, ale pro řemeslníky je mnohem výhodnější, když si přívěs sestaví sami. Domácí přívěs může stát mnohonásobně méně než přívěs vyrobený v továrně. Dnes si povíme něco o jedné z nejdůležitějších součástí přívěsu. jeho nápravě.

rám je základem přívěsu; jeho tuhost určuje životnost celého přívěsu. Pro větší bezpečnost byste měli použít svařovaný spoj mezi prvky. Nejprve určete rozměry rámu. délku a šířku. Velikost se určuje podle vnějších okrajů rámu. Chcete-li určit plnou šířku budoucího rámu, přičtěte ke vzdálenosti mezi vnitřními plochami bočních stěn 2 tloušťky stěn. Pokud je rám umístěn přímo mezi koly, a nikoli nad nimi, je třeba vzít v úvahu také vzdálenost mezi pneumatikou a stěnou.

Po určení rozměrů se rám vyzkouší na rámu. Kovový profil je položen na rovném a rovném povrchu tak, aby byla zachována kolmost mezi prvky. Prvky rámu jsou spojeny svorkami. V této fázi kontrolujte tvar rámu, pro tento metr změřte dvě úhlopříčky výsledného obdélníku. Hodnoty by měly být shodné, přinejmenším by měla být tolerance 2-5 %. Je žádoucí, aby v konstrukci ztužujícího žebra byla sama o sobě obdélníková nebo čtvercová konstrukce při zatížení poměrně nestabilní.

Výběr spojovacího zařízení

Vše, co je k vozidlu připojeno nebo namontováno, ať už se jedná o vozík s nářadím, sekačku, žací stroj, brány nebo cokoli jiného, je upevněno na místě pomocí spojky. Pokud základní prvek není vhodný, má zákazník možnost zakoupit vhodný prvek nebo si spojku pro stroj vyrobit sám.

Ať tak či onak, při rozhodování o tom, která varianta mechanismu je nejvhodnější pro funkce, které jednotka plní, je třeba vzít v úvahu řadu faktorů, jejichž seznam je následující:

 • Přívěs je ideální náhradou za zemědělský nebo motorový kypřič;
 • rozsah použití jednotky. úkoly, které plní;
 • Zařízení, které se s ním má integrovat;
 • zatížení;
 • potřeba všestrannosti.

Na tomto základě je třeba se seznámit s přístroji, které se používají obzvláště často, a vybrat ten, který je pro daný případ nejvhodnější, přičemž je třeba vycházet z vlastností.

Jednotka: 2/5 | Počet znaků: 1160

Jak si vlastnoručně vyrobit přívěs pro motorový kultivátor?

Pořízením přídavné nápravy, korby a sedačky se z jednonápravového traktoru stane univerzální pomocník, kterého lze úspěšně používat po celý rok.

jednonápravový traktor s přívěsem může úspěšně nahradit nejen minitraktor, ale i nákladní automobil. Pokud je přívěs vybaven sklápěcím boxem, nemusíte při vykládání písku nebo štěrku, černozemě nebo hnoje pracovat s lopatou.

vyrobit, závěs, přívěs, motorový

Továrně navržený přívěs pro motorové kypřiče má nosnost od 300 kg do 1 tuny a různé velikosti karoserie. Zde vše závisí na technických vlastnostech motorového kypřiče, takže výrobci přívěsů přizpůsobují své výrobky pro lehké, střední a těžké ruční traktory (motorové kypřiče).

V současné době je výběr motorových kypřičů velmi široký, takže pro ně existuje mnoho druhů adaptérů. K dispozici jsou následující velikosti karoserie.

Pro lehké výkonné kypřiče se obvykle používají přívěsy s 1 m širokou a 0,85-1,15 m dlouhou korbou. Nosnost těchto adaptérů nepřesahuje 300 kg.

Vozíky určené pro kultivátory středního výkonu (4,8-8 litrů) mají maximální nosnost 300 kg.с.), rozměry korby jsou 1,0 m x 1,5 m nebo 1,1 m x 1,4 m s nosností 300 až 500 kg. Cena této třídy adaptéru pro nákladní automobily závisí na výbavě a výrobci a může se pohybovat od 19 do 40 tisíc eur.

vyrobit, závěs, přívěs, motorový

Pro těžké stroje nad 10 litrů.с. používat přívěsy s jednoduchou nebo tandemovou nápravou s karoserií širokou 1,2 m a dlouhou 2 až 3 m. Jsou schopné unést náklad o hmotnosti od 500 kg do 1 tuny. Cena těchto adaptérů se pohybuje od 42 do 60 tisíc eur.

READ  Minitraktor nebo těžký jednonápravový traktor - který zvolit?

Boční výška standardních přívěsů na motocykly je 30 až 35 cm. Velké ruční vozíky používají 50-60 cm vysoké boční kryty rámu.

Přívěsy s nosností vyšší než 350 kg jsou vybaveny mechanickou brzdou. Vyžadují to bezpečnostní předpisy. Stroj je vybaven hydraulickým beranem, který se pohybuje po strmých svazích, a proto nemůže pouze pomocí brzd absorbovat setrvačnost naloženého přívěsu. Při výběru přívěsu pro těžký ruční traktor vždy dbejte na to, aby byl vybaven touto možností.

Standardní sklápěcí přívěs pro lehké a středně těžké traktory nemá hydraulický zvedací válec. Nástavba je namontována tak, aby těžiště nákladu leželo na otočné nápravě. Díky centrálnímu vyvážení je naklápění rukou mnohem snazší.

vyrobit, závěs, přívěs, motorový

Některé modely přívěsů mají kromě zadní strany také dvě odnímatelné bočnice, které se dají pohodlně nakládat a vykládat.

Nákladní korby se nejčastěji vyrábějí z lakovaného pozinkovaného ocelového plechu, černě lakovaného ocelového plechu nebo nárazuvzdorného plastu. První varianta je nejlepší, nejodolnější a nejtrvanlivější, ale také nejdražší.

Přívěsný vozík pro motorové kultivátory vlastní výroby

Konstrukce přívěsného vozíku k rumpálu není příliš složitá. Pokud máte elektrickou svářečku, úhlovou brusku a vrtačku, může si téměř každý majitel ručního traktoru vyrobit přívěs pro motorový kypřič vlastníma rukama.

vyrobit, závěs, přívěs, motorový

Hlavními součástmi, které vyžadují výkres nebo podrobné schéma, jsou rám, řidič a karoserie.

držák závěsu přívěsu; 2. kyvné rameno; 3. řízení; 4. opěrka nohou; 5. sedadlo (deska 20 mm); 6. rám přívěsu; 7. hrana karoserie z desky 25 mm; 8. nosník rámu (tyč 50 × 50 mm); 9. upevňovací šroub závěsu M8; 10. zadní závěsná jednotka; 11. kolo

Při pohledu na obrázek výše si všimněte, že řidičská jednotka je připojena k tažené jednotce na motorovém rumpálu pomocí čepu a konzoly. Druhý konec hnací jednotky se zasune do středové trubky rámu.

Konstrukce trubky v trubce tvoří dlouhý otočný bod. Umožňuje kolům přívěsu pohybovat se nezávisle na stroji při překonávání nerovností a hrbolů. Toto řešení zabraňuje deformaci konstrukce přívěsu.

otočný uzel; 2. oje (kulatá trubka 60 mm); 3. stupňovitý rám (čtvercová trubka 25 mm); 4. výztuhy

Stroj je k přívěsu připojen pomocí ocelové nápravy. Ten stojí v otočném bloku sloupku řízení na ložiskách. K horní části ramene je přivařena příruba, aby bylo možné rameno připojit k závěsu traktoru/nástavby.

Ke zpevnění spoje mezi ojí a tělesem čepu se používají výztuhy z ocelového plechu o tloušťce 4 mm.

Vlastnoručně vyrobený přívěs pro vyžínač, jehož rám je svařen z několika válcovaných kovových dílů: úhelníků, trubek obdélníkového a kruhového průřezu. Vlečný rám musí být pevný a tuhý, aby se součásti rámu při jízdě pod plným zatížením nedeformovaly.

Rám stroje musí být vyroben z několika druhů oceli

Jednonápravový traktor vyráběný ve výrobě má obvykle standardní vlastnosti a rozměry, proto je žádoucí vybrat přívěs pro motorový kypřič také na základě určitých parametrů:

 • U nejlehčích modelů motorových kypřičů by měl mít přívěs průměrnou délku a šířku 1 metr. Průmyslové varianty mají zpravidla rozměry od 85 cm do 115 cm. Předpokládaná nosnost vozíku pro motorový kypřič by v takovém případě neměla překročit 300 kilogramů. Cena od 200;
 • U středně velkých kultivátorů s výkonem 5 koní a více by rozměry neměly přesáhnout (1×1).4-1.5 m) a nosnost 500 kg. Tyto možnosti stojí od 250;
 • Pro těžké modely jsou k dispozici přívěsy pro dvounápravové motorové bloky typu 1.2 m × 2-3 m, max. užitečné zatížení 1 t. Tyto modely se prodávají za ceny od 500.

Ceny za vozík pro motorový kypřič mohou být značné, takže mnoho majitelů, kteří se zabývají zemědělstvím, se v zájmu úspory peněz snaží vyrobit přívěs pro motorový kypřič. Konstrukce takového přívěsu není obtížné, ale stále je třeba pečlivě připravit na tuto práci, s přihlédnutím k možným nuancím a ponořit se do technologie následné výroby.

READ  Kultivátor Husqvarna TF 230 Výměna oleje

Typy a vlastnosti přívěsů

Továrně vyráběný přívěs pro motorový kypřič může mít nosnost od 300 kilogramů do jedné tuny a různé rozměry karoserie. Vše závisí na výkonnostních parametrech stroje. Proto výrobci přívěsů přizpůsobují své výrobky pro lehká, střední a těžká motorová vozidla.

Sortiment motorových kypřičů je nyní velmi široký, takže je pro ně k dispozici spousta verzí nákladních přívěsů.

Pro tyto přívěsy existuje několik variant velikostí strunové sekačky.

 • Pro lehké přívěsy na motocykly se běžně používají podvozky s šířkou karoserie 1 metr a délkou 0,85-1,15 metru. Nosnost těchto zařízení nepřesahuje 300 kilogramů.
 • Velikost těla je 1,0 × 1,5 metru nebo 1,1 × 1,4 metru s nosností 300 až 500 kilogramů.
 • Pro těžší stroje s výkonem nad 10 k se používají přívěsy s jednou nebo tandemovou nápravou o šířce korby 1,2 m a délce 2 až 3 m. Dokážou přepravovat náklady o hmotnosti od 500 kilogramů do jedné tuny.

Výška desek na standardních vozících je 30-35 cm. Těžké přívěsy jsou vybaveny 50-60 cm vysokými bočními ochrannými rámy.

Vozíky s maximální nosností 350 kg jsou vybaveny mechanickými brzdami. Vyžadují to předpisy HSE. Při sjíždění z prudkého svahu nelze snížit hybnost naloženého vozíku pouze ruční brzdou. Při výběru přívěsu pro těžká vozidla nezapomeňte zkontrolovat, zda je tato funkce přítomna.

Jednoduchý sklápěcí přívěs pro lehká a středně těžká vozidla není vybaven hydraulickým zvedacím válcem.

Nástavba je namontována tak, aby těžiště nákladu leželo na nápravě s řídicími koly. Toto centrálně symetrické uspořádání výrazně optimalizuje ruční naklápění.

Pro zvýšení komfortu nakládání a vykládání mají některé verze podvozků kromě zadní části dvě boční desky, které lze otevřít a vyjmout.

Nástavby vozíků jsou většinou vyrobeny z pozinkovaného lakovaného plechu, černě lakovaného plechu nebo nárazuvzdorného plastu. První metoda je považována za obzvláště kvalitní a spolehlivou, i když velmi drahou.

Jednonápravový traktorový závěs. typy, výrobní algoritmus, video

Jednonápravový traktorový závěs je prvek, jehož funkcí je upevnění nářadí potřebného pro zemědělský stroj. Převážná většina moderních jednonápravových traktorů se prodává bez spojovacích mechanismů, takže je nutné je buď zakoupit samostatně, nebo si je vyrobit svépomocí.

Jak vyrobit závěs na jednonápravovém traktoru vlastníma rukama?

Vyrobit závěs pro jednonápravový traktor vlastníma rukama je poměrně snadné. Přesto je třeba se před prací pečlivě připravit, a to vybrat spolehlivý materiál a vybavení a prostudovat schémata.

Pro použitý traktor je lepší si pořídit kvalitní závěs z pevného kovu. Továrně vyráběné kanály s dostatečnou výkonovou rezervou mohou poskytnout bezpečnou oporu. Budete muset udělat několik otvorů do kanálů, které použijete, čímž bude váš vlastnoručně vyrobený závěs téměř z poloviny hotový.

K úpravě vyrobeného polotovaru jsou zapotřebí ocelové nebo litinové díly.

Protože se však tyto díly obtížně obrábějí, budete možná muset hledat a kupovat jiné díly, které se dají snáze obrábět.

Jako polotovary pro oje lze použít několik náhradních dílů z vašeho vozidla. Kardanová hřídel může například sloužit jako spolehlivý závěs pro tahač s návěsem.

Vlastnoručně vyrobený závěs byste měli sestavit z následujících dílů:

 • Kovové desky, ocelové kanály, které musí být použity pro svařování základny spoje;
 • ocelové šrouby a svorníky. používají se pro pohyblivé a pevné upevnění spojovacího mechanismu;
 • nastavovací těleso. jakási páka, která po použití umožňuje měnit polohu spojky.

Spolehlivý závěs pro motorový kultivátor lze sestavit pouze se správným vybavením.

Připravte se na práci:

Domácí závěs může mít libovolné rozměry. Čím větší je oje, tím větší a pevnější musí být konektor.

Univerzální oje. postup montáže

Po přípravě potřebného vybavení je třeba přejít k následujícím schématům. Na výkresech musí být uvedeny přesné rozměry dílů a jejich umístění v celkové konstrukci oje.

 • Správný způsob montáže oje je následující:
 • Nejprve je třeba vzít dvě stejné konzoly ve tvaru písmene U a opatrně do nich vyvrtat malé otvory. V prvním držáku musí být vytvořeno 6 otvorů a ve druhém držáku 8 otvorů pro šrouby typu M12;
 • Karoserie je jednou z nejsložitějších částí závěsu. Aby byl co nejpevnější, měl by být svařen z několika částí. Je velmi důležité vytvořit správné otvory ve stávajícím krytu. Musí mít také 2 závity, jeden M16 a jeden M12;
 • Mechanismus pro nastavení polohy závěsu musí být umístěn uvnitř skříně. K vytvoření mechanismu je třeba použít šroub připevněný k držáku a rukojeti;
 • Nejsložitější částí je rukojeť, která se skládá z několika malých částí.
READ  Jakým olejem naplnit převodovku kultivátoru

Většinu součástí oje pro motorový kultivátor, který používáte, lze snadno soustružit na soustruhu. Pokud nemáte s tímto druhem práce zkušenosti, můžete si je nechat vyrobit na soustruhu nebo je zakoupit na trhu.

Jak připojit závěs k jednonápravovému traktoru?

Podomácku vyrobený víceúčelový závěs je k motorovému rumpálu připevněn několika kolíky. Ty by měly být vyrobeny z co nejpevnější oceli nebo ještě lépe z litiny, protože pevnost kolíků rozhoduje o spolehlivosti celého spoje.

Při montáži musí otvory v závěsu oje přesně zapadat do otvorů na spojovacím dílu motorového rumpálu, který se obvykle montuje vzadu nebo pod řídítky stroje. Do každé dvojice odpovídajících otvorů musí být vložen kolík.

Těsně před zahájením prací na zeleninové zahradě pečlivě zkontrolujte, zda jsou všechny upevňovací prvky zajištěny, a v případě potřeby dotáhněte matice a šrouby na stroji. V závislosti na prováděných úkonech lze měnit polohu pohyblivého kloubu.

Toho dosáhnete otočením šroubů v požadovaném směru. To umožňuje majiteli motorového kypřiče kdykoli zvednout nebo spustit připojený přívěs nebo změnit polohu jiných přídavných zařízení používaných při práci.

Někdy je také nutné mírně povolit některé upevňovací prvky.

Je důležité mít na paměti, že závěs motorového kypřiče není chráněn proti vlhkosti, a proto může zrezivět. Abyste tomu zabránili, je třeba pokaždé vyčistit spojovací části motorového kultivátoru od nečistot a zbytků. Nejlepší je konstrukci natřít hned po výrobě a části mechanismu natřít speciálním antikorozním prostředkem.

Výše uvedený způsob výroby a instalace spojky bude užitečný pro majitele motorových bloků Neva MB-1 a MB-2, Agro, MTZ i pro zemědělce, kteří na svých farmách používají jednotky jiných známých značek.

Mělo by být uvedeno několik dalších tipů. Chcete-li zachovat funkční vlastnosti oceli a zvýšit odolnost závěsu, natřete jej po montáži antikorozním roztokem nebo barvou na železo. Vzhledem k možnosti nastavení domácí konstrukce v různých rozmezích můžete instalovat radiální drážky a zajistit je na nulu.

Jakmile se pustíte do práce, pečlivě sledujte spojku během několika prvních metrů a proveďte případné úpravy.

nastavovací rukojeť umožňuje změnit úroveň upevnění a zablokovat spojovací zařízení.

Chcete-li zjistit, jak si vlastnoručně vyrobit závěs pro traktor, podívejte se na níže uvedené video.

Jak připevnit oje k rumpálu?

Závěs je k motorovému rumpálu připevněn pomocí pevných ocelových čepů. Zkontrolujte, zda jsou všechny součásti řádně upevněny a zda je vzor otvorů správný.

Před montáží na stroj seřiďte oje. Nejprve povolte seřizovací šrouby, poté nastavte optimální provozní polohu nářadí a šrouby utáhněte. Někdy je třeba stroj během provozu několikrát seřídit. v závislosti na typu půdy, rychlosti jízdy, výkonu traktoru a dalších faktorech. Během prvního období po instalaci závěsu pečlivě sledujte provoz kráčejícího traktoru a závěsu, aby nedošlo k poruše a abyste mohli včas seřídit nářadí.

Domácí víceúčelový závěs pro motorový kypřič lze použít nejen pro upevnění přídavného zařízení nebo pro přívěs. Lze jej také namontovat na minitraktor nebo jiné zemědělské zařízení.

Nezapomeňte spojku po každém použití vyčistit. Věnujte zvláštní pozornost spojům a vláknům. Nezapomeňte díl namazat, abyste prodloužili jeho životnost.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS