Jakou brusku zvolit pro svou domácnost

Jak vybrat mlýnek

Při renovaci je často nutné vytvořit dokonale hladký povrch: obrousit, odstranit staré nátěry, rez, vyhladit tmel na stěnách, odstranit vyčnívající vlákna na dřevě atd. д. Samozřejmě si můžete povzdechnout, vzít do rukou dřevěnou tyč, zabalit ji do brusného papíru a zahájit dlouhý postup broušení.

Jiná situace nastává, když máte brusku. K broušení povrchu lze použít ve velmi krátkém čase a s malým úsilím. Pokud jste se však s tímto nástrojem ještě nikdy nesetkali, může být jeho volba složitá. V tomto článku vám poradíme, jak si vybrat správnou brusku nebo profesionální brusku, a probereme některé jemné aspekty práce s tímto nástrojem.

Co je bruska na dřevo?

Finišer na dřevo je multifunkční nástroj, který si mnoho lidí pořizuje pro domácí použití. Lze je použít k restaurování nebo opravám nábytku a jiných dřevěných výrobků.

Pásová bruska několikanásobně zkracuje dobu broušení a leštění povrchů ze dřeva. Často se používá při renovacích domů k broušení dřevěných stěn nebo podlah.

Před výběrem brusky na dřevo je důležité seznámit se s hlavními druhy.

Páska

Pro první broušení dřevěných povrchů doporučujeme tyto truhlářské stroje. Jsou ideální pro odstranění starého laku nebo barvy. Pásová zařízení se často používají také k naklapávání nábytku.

Pásové nástroje pracují na principu hoblíku. Pás ve tvaru kruhu se otáčí na speciálních válečcích. Broušení se zahájí tlakem na povrch dřeva.

Důležité! Tloušťka odstraňované vrstvy závisí na zrnitosti pásu.

Orbitální (dlaň)

Při výběru brusky se můžete setkat s orbitálními jednotkami. Ty lze rozdělit na dva základní typy.

Standardní

Tyto brusky se doporučují lidem, kteří často pracují s nerovným povrchem. Standardní orbitální modely jsou vhodné pro obrábění ostrých rohů a zploštělých hran dřeva.

Tato zařízení se podobají pásovým bruskám. Jediným velkým rozdílem je, že místo řemenů používáte zrnitý papír. V porovnání s pásovými bruskami jsou orbitální brusky univerzálnější a multifunkčnější. Někteří je považují za nejlepší zařízení pro broušení dřeva.

Náhodný orbitální

Dalším zařízením, které se často používá pro obrábění dřevěných výrobků, je náhodná orbitální souřadnicová měřicí souprava. Od ostatních modelů se liší způsobem, jakým fungují. Broušení se provádí nasazeným brusným papírem. Nejenže se pohybuje na válečcích, ale také mírně vibruje. Brousit lze i hřebenové povrchy.

Pozor! Náhodné orbitální modely se doporučují pouze osobám, které je budou používat denně. Pro ostatní je správnou volbou jednodušší souřadnicový měřicí stroj za příznivou cenu.

Podrobné a multiinstrumentální

Nejlepší bruska na dřevo může být buď bruska na detaily, nebo víceúčelová bruska. Existuje několik variant těchto modelů.

Souborová bruska

Často se setkáváme s pojmy „prstová bruska“ a „bruska“, aniž bychom znali jejich přesný význam. Tyto výrazy se používají při popisu brusek, které jsou vybaveny velmi úzkým pásem. S tímto pásem lze zpracovávat i těžko přístupná místa, na která nelze dosáhnout běžným kulovým nástrojem.

Tyto modely jsou univerzální, protože je lze použít k broušení nátěrů od:

Pro výše uvedené materiály je nutné použít papír různé zrnitosti.

Oscilační vřeteno

Oscilační vřetena se často vyskytují u brusek. Jedná se o statický nástroj, který je vybaven dostatečně dlouhým bubnem pro broušení.

Tyto modely se často používají jako stolní nástroje. Používají se pro práci v obtížných rozích a na zakřivených plochách. Kmitající vřeteno může brousit nejen dřevěné, ale i kovové povrchy.

READ  Je možné namazat brusku převodovky s grafitovým mazivem

Další informace! Tyto modely se nejlépe používají pouze pro obrábění malých předmětů.

Sander rovně

Mnoho lidí neví, která bruska je nejlepší pro vyhlazování rovných hran. Pro takové aplikace je třeba zvolit rovnou brusku. Tento nástroj rychle vyhladí všechny hrany a vyleští podlahové desky nebo stěny.

Za hlavní rozdíl tohoto nástroje lze považovat jeho provozní zvláštnosti. Při broušení se brusný papír pohybuje rovnoběžně se zrnem. To umožňuje mnohonásobně lepší leštění hran obrobků. Zjednodušuje také broušení žebrovaných povrchů.

Rotační bubnová bruska

Lidé se často ptají, která bruska je lepší na dřevo. Poměrně oblíbeným nástrojem, který se pravidelně používá při zpracování dřeva, je bubnová bruska. Lze použít k odstranění zbytků lepidla, barvy nebo laku. Úhlovou brusku můžete použít i na povrchy z plastu, kovu a keramiky.

Základní pohledy

V závislosti na druhu práce je třeba hledat speciální typ brusky. Dělí se na sedm druhů.

Excentrické

Zvláštností vzorku je excentr, který lze použít k provádění kruhových nebo vratných pohybů. To dává uživateli více možností při broušení.

Stroj se používá k opracování zakřivených nebo profilovaných povrchů a lze jej použít k broušení, čištění nebo leštění různých materiálů (např. parket). Výkon těchto strojů se pohybuje od 170 do 750 wattů.

Uživatelé někdy hledají rozdíly mezi orbitální bruskou a excentrickou bruskou. Není to nutné, protože se jedná o jedno zařízení, které se nazývá různými názvy.

Ploché brusky

Tento vzorek se také nazývá vibrační vzorek. Používá se pro dokončovací práce. Plasty, dřevo, kov, kámen a kompozitní materiály lze brousit.

Zařízení je vybaveno měkkou podrážkou, která se používá pro translační a vratné pohyby, ale je třeba použít malou amplitudu s vysokou rychlostí. Čím větší je zdvih, tím drsnější povrch lze zdrsnit.

Uživatelé si často kladou otázku, zda je lepší použít excentrickou brusku nebo vibrační brusku. Vše záleží na konkrétní situaci, při výběru je třeba vycházet z povrchu, který má být opracován (broušen).

brusku, zvolit

Pokud potřebujete vědět, kterou brusku na dřevo zvolit, vibrační nebo excentrickou, je žádoucí zvolit druhou možnost. V tomto případě je broušením dosaženo nejlepších výsledků.

Deltoidní vibrační stroje

Ideální pro těžko přístupné povrchy. Kromě trojúhelníkové základní desky se od vibrační verze příliš neliší.

Pro informaci! Vlastnosti brusky. díky tvaru brusné desky ji lze umístit i na ta nejodlehlejší místa.

Páska

Používá se pro hrubé obrábění povrchů. CMM se často používá pro dokončování interiérů (stropy, stěny).

brusku, zvolit

Pás se otáčí na válečcích. Rychlost jízdy až 400 m/min. Méně. zůstanou po nich škrábance a drobné vrypy.

Důležité! Při rozhodování, zda je lepší pásová nebo excentrická bruska a kterou z nich zvolit, musíte nejprve definovat své cíle.

brusku, zvolit

Kartáčové brusky

Nástroj váží přibližně 4 kg, takže jej lze používat bez velkého tlaku. Zařízení je vybaveno několika rukojeťmi pro snadné ovládání.

Vhodné pro dřevěné povrchy, pokud je třeba odstranit vrstvu laku nebo barvy. Můžete se také zbavit rzi na kovu. Pro jednotku jsou k dispozici kompozitní, nylonové a kovové kartáče. K dispozici jako elektrické a samostatné jednotky.

Přímé brusky

Zvláštním konstrukčním prvkem je podlouhlé pouzdro. Přístroj se drží velmi lehce v ruce a lze jej používat i v těch nejtěsnějších prostorech.

Pro brusku je třeba zakoupit speciální brusné kameny, které se připevňují na hlavu přístroje. Můžete použít kotouče nebo kartáče.

Důležité! CMM se obvykle používá pro dokončovací práce na materiálech s obtížnou topografií.

Brusky na beton

Síla a výkon zařízení je mnohem vyšší než u jiných možností, protože s CMM lze zpracovávat i ty nejtvrdší materiály. Stroj připomíná velkou sekačku na trávu s velkým bubnem vpředu.

Zařízení je poměrně drahé, průměrná

kritéria výběru brusek

Nyní k otázce, který mlýnek vybrat. Záleží na tom, co chcete dělat. Jak ukazuje praxe, řemeslníci vždy nakupují dva druhy: pro hrubé čištění a dokončovací práce. Optimální volbou je proto dvojice excentrická a pásová bruska. Pokud je úkolem broušení nábytkových předmětů, pak se zde neobejdete bez oscilačního nástroje.

READ  Kotouč na dřevo pro úhlovou brusku

Pokud nechcete pracovat s řemenovou verzí, můžeme vám doporučit dva excentrické stroje, každý s jinou velikostí excentrických kolíků. výrobci nabízejí několik variant. Pokud je například excentr 6-8 mm, nástroj se používá pro hrubé práce. Pokud je parametr 2-4 mm, pak pro dokončování. Dobrá excentrická bruska však není levná.

Pokud vám rozpočet neumožňuje koupit drahý a kvalitní nástroj, kupte si úhlovou brusku. Musíte si však koupit buď orbitální, nebo vibrační pás. Druhá varianta je levnější než první, ale méně produktivní. Ten je také považován za univerzální nástroj pro broušení dřeva.

Hodnocení pásových brusek

Pracovním nástrojem stroje je brusný pás ve tvaru prstence. Je uložen na rotujících válečcích, které zajišťují pohyb. Díky vysokému výkonu motoru přístroj rychle odstraňuje vrstvu dřeva s velkými nerovnostmi. Lze použít i na kov, plast, sklo. Při analýze nejlepších kandidátů odborníci na webu Vyborexperta.Ru zvážil následující vlastnosti brusek:

 • Rychlost pásu;
 • Výkon;
 • Velikost řezané plochy je určena délkou a šířkou pásu;
 • Hmotnost;
 • Přítomnost odlučovače prachu, který zajišťuje čisté pracoviště;
 • Typ regulátoru otáček;
 • Funkčnost;
 • Úroveň spotřeby energie;
 • Délka šňůry;
 • Příslušenství;
 • Cena.

Hodnocení pásových brusek na dřevo zahrnuje popis 10 modelů. Na základě zpětné vazby od uživatelů jsou u každého zařízení uvedeny výhody a nevýhody.

brusku, zvolit

Ploché brusky do 250 W

Kotoučová bruska s motorem do 250 W je dobrou volbou pro kutily a pro použití jako pomocné nářadí. Kompaktní elektromotor má nízkou hmotnost, která snižuje fyzickou zátěž. Tato kategorie se vyznačuje širokým výběrem, rozmanitým designem a modely s různými funkcemi. Naši odborníci analyzovali 16 brusek a vybrali 7 značek renomovaných výrobců.

Makita BO3711

Univerzální model určený pro měkké a tvrdé dřevo, překližku, kov, lakované povrchy. Vysoký výkon zaručuje 190W motor, který vykoná až 11 000 vratných pohybů. Elektronické nastavení rychlosti posuvu o 8 až 22 tisíc zdvihů a volba optimálního pracovního režimu v závislosti na zpracovávaném materiálu. Rozsah zdvihu 2 mm zajišťuje vysokou kvalitu obrábění a velká plocha zaručuje profesionální rychlost práce. bruska nezanechává škrábance na měkkém dřevě.

Upínání brusných nástrojů je zajištěno zdokonaleným upínacím systémem. To umožňuje použití různých typů brusných papírů. Kryt nevyčnívá z plošiny, což umožňuje plnou vizuální kontrolu ve stísněných prostorech. Spotřebním materiálem je běžný brusný papír, který se nařeže na listy o rozměrech 93×228 mm a děruje se v místech uchycení k plošině dodaným děrovačem.

 • Zvýšená spolehlivost elektromotoru;
 • Nízká hladina hluku. není třeba nosit sluchátka;
 • Ergonomická skořepina s několika gumovými vložkami;
 • Praktický tahový spínač;
 • Příznivá cena.

Vysoká kvalita obrábění je zaručena účinným odsáváním prachu z pracovního prostoru. Všechny zbytky se shromažďují v prachovém sáčku připojeném ke stroji. Velká kapacita nádrže umožňuje obsluze pracovat po dlouhou dobu bez nutnosti zastavení kvůli údržbě.

Bosch GSS 23 A

Bruska je vybavena robustním, úsporným elektromotorem o výkonu 190 W. Motor pohání plošinu rychlostí až 24 000 zdvihů za minutu. Počet zdvihů je elektronicky nastavitelný od 14 do 24 tisíc, což umožňuje zvolit nejlepší režim pro různé materiály. Krátký rozsah pohybů pro vysokou kvalitu broušení. Upínání brusného materiálu na plošinu.

Integrovaný systém odsávání prachu, odpadní vak lze připojit pomocí dvou trysek. Rozměry pláště umožňují práci v blízkosti kolmých ploch. Lze spotřebovat brusný papír 93×230 mm. Vysoká cena činí stroj pro domácí dílnu nerentabilním, ale v rukou profesionála by se okamžitě zaplatil.

 • Nízká hmotnost;
 • Zvýšení produktivity;
 • Nízká hladina hluku a vibrací;
 • Ergonomická rukojeť;
 • Kvalitní ocelová základní deska;
 • Účinný systém odsávání prachu.

Vibrační bruska německé konstrukce s elektromotorem o výkonu 150 W. Stroj je určen pro dokončovací práce a restaurování nábytku. Bruska na hřídele má rychlost 10000 otáček za minutu a umožňuje 20000 pohybů vpřed a vzad.

Brusný pás je upnutý na místě. Amplituda 2 mm zajišťuje dobrou kvalitu obrábění. Nejlepších výsledků dosáhnete s brusným papírem s textilním podkladem. K dispozici je adaptér pro připojení stavebního vysavače a speciální otvory v podstavné desce zajišťují vysokou rychlost odsávání prachu z velké plochy. Na stavební nářadí Vortex se vztahuje dvouletá záruka a pětiletá prodloužená záruka.

READ  Přípravek pro úhlovou brusku na řezání kovu

Vihr VSM-90

Bruska je zákazníkovi dodávána s motorem o výkonu 220 W, který dosahuje vysokých otáček hřídele 12 000 ot/min. Díky tomu může plošina vykonat 24 000 pohybů vpřed a vzad s amplitudou 2 mm. Brusný nástroj. plochý pás 90x187mm, upevněný velkými svorkami. Vortex VSM-90 se používá k opracování dřevěných, kovových a sádrových povrchů, k odstraňování laku a k odstraňování omítek.

Ergonomicky navržené pouzdro umožňuje uživateli pracovat v těžko přístupných místech. Protiskluzová rukojeť, pohodlně se drží v ruce. Brusná plošina je vyrobena z plastu odolného proti nárazu a oděru, aby se snížila její hmotnost. Adaptér pro připojení vysavače pro odsávání prachu.

 • Nízká cena;
 • Vhodné pro broušení tvrdého dřeva;
 • Dostupnost brusného materiálu;
 • Opravitelné;
 • Větrací otvory proti přehřátí.

BlackDecker KA300

Bruska je navržena americkými inženýry pro vertikální i horizontální aplikace. Dvě rukojeti umožňují co nejjednodušší a nejbezpečnější držení nástroje. Elektromotor s výkonem 135 W, který zajišťuje otáčky hřídele 11 000 ot/min. Umožňuje až 22 000 pohybů za minutu a dosahuje dokonalého broušení. Rozsah zdvihu plošiny je 2 mm. Účinné na dřevěné, plastové a kovové povrchy.

Brusným nástrojem je textilní nebo papírový brusný papír o rozměrech listu 90×187 mm. Upínání je připevněno k plošině. Včetně prachového sáčku a adaptéru pro připojení vysavače. 2 m kabel umožňuje pohodlnou práci na velké vzdálenosti od zdroje napájení. Antivibrační držáky snižují námahu a snižují namáhavost při používání.

Makita 9910

Makita 9910 je lehká a výkonná bruska, která však snadno zvládá čištění nátěrů, broušení a odstraňování drobných nerovností. Rychlost stroje je nastavitelná. Přístroj je také vybaven pohodlnou rukojetí, automatickým sáčkem na prach a pohodlným a jednoduchým mechanismem napínání pásu. Jeho jednoduchá konstrukce nemá negativní vliv na výsledky, pokud jsou dodržena doporučení výrobce a provedena správná nastavení.

Vlastnosti brusky Makita 9910:

Dodává se s prachovým sáčkem a brusným pásem;

 • přijatelná cena
 • Spolehlivost. podle zpráv zákazníků lze zařízení používat 5-12 let
 • vysoce kvalitní zpracování
 • nízká hmotnost
 • snadná výměna řemene
 • pohodlná rukojeť
 • seřízení řemene je automatické
 • bez regulátoru otáček řemene
 • nedostatečný sáček na prach
 • Obtížné čištění vysavače
 • rychlé opotřebení řemene
 • Žádný indikátor naplnění nádobky na prach

Která excentrická bruska je nejlepší?

Klíčovým kritériem výběru pro řemeslníky je často cena nářadí. Pro zřídkavé použití se doporučuje koupit model s minimem dalších funkcí. Srovnávací testy nominovaných strojů umožnily týmu ViborExpert vybrat z přehledu excentrických brusek ty nejlepší v několika ohledech:

 • Nejlevnější přístroj. Wert EES 125DE;
 • Nejlepší vybavení. Makita BO5031;
 • Nejkompaktnějším a nejvýkonnějším modelem je Einhell PXC TE-RS;
 • Nejlepší kvalita provedení. Bosch Advancedorbit 18 0;
 • Nejlepším strojem z hlediska výkonu/kvality mletí je Hammer OSM480;
 • Volba uživatelů. DeWALT DWE

Dobrá bruska by měla zajistit kvalitní povrchovou úpravu materiálu. Abyste se vyhnuli zklamání, odborníci radí, abyste zvážili použití pily. To umožní správně určit technické parametry nástroje. Zpětná vazba poskytnutá v rámci hodnocení umožňuje objasnit klady a zápory jednotlivých kandidátů.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS