Jaký je nejlepší krouticí moment pro elektrický šroubovák?

Jaký elektrický šroubovák zvolit pro svou práci: tipy od profesionálů

Pokud potřebujete zašroubovat šroub nebo vyšroubovat šroub, určitě se vyskytne problém. jak vybrat dobrý elektrický šroubovák? Prozkoumali jsme vlastnosti síťového a akumulátorového nářadí a rozebrali jejich výhody a nevýhody. Vyslechli jsme také názory řemeslníků a zjistili jsme, kde je nejlepší použít šroubovák a kde normální nářadí.

jaký, nejlepší, krouticí, moment, elektrický

Jeden z nejrozšířenějších omylů: elektrický šroubovák a vrtačka jsou jedno a totéž. Ale to není ten případ. Mezi elektrickou vrtačkou a běžným elektrickým šroubovákem jsou rozdíly ve funkčnosti.

Funkce běžného elektrického šroubováku

jaký, nejlepší, krouticí, moment, elektrický

funkce běžného elektrického šroubováku

Šrouby samořezné šrouby/šrouby/šrouby/šrouby

Šrouby samořezné šrouby/šrouby/šrouby

Uvolnění šroubů/šroubů/šroubů/šroubů

Odstraňuje šrouby/šrouby/šrouby/šrouby

Nevrtá otvory do materiálů

Vrtání otvorů do materiálů

Jak vidíte, elektrická vrtačka má více funkcí. Oba nástroje mají víceméně stejnou cenu.

Který elektrický šroubovák nebo elektrická vrtačka je lepší?? Odpověď na tuto otázku závisí na typu práce, kterou budete vykonávat. Pro domácí práce je nejlepší použít amatérské (domácí) nářadí. To znamená, že takový gadget výrazně nezasáhne do vašeho rozpočtu, ale nevyřeší všechny vaše problémy. Snadno s ním například vyměníte zámek nebo smontujete nábytek. Průměrná rychlost otáčení amatérského elektrického šroubováku je 350-500 otáček za minutu. Pro práce na staveništi nestačí.

Znalecký posudek Sergey Pochtarev, mistr, m. Nižnij Novgorod 20 let zkušeností ve stavebnictví.

Když přemýšlíte o tom, jak vybrat elektrický šroubovák, nezapomeňte, že existují nástroje pro profesionální stavbu a jiné pro domácí použití. Jaký elektrický šroubovák pro domácí použití?? Pokud chcete vyvrtat jen jednu díru za měsíc, je lepší použít levný domácí šroubovák. Na staveništi nebude účinný, tam potřebujete výkonnější nástroj. A pokud hledáte profesionální elektrický šroubovák pro práci, kterou děláte, a zároveň si vyděláváte peníze ve stavebnictví, je rozumnější ušetřit a pořídit si profesionální elektrický šroubovák nebo profesionální elektrický šroubovák.

Profesionální elektrický stavební šroubovák je výkonnější než běžný šroubovák. Jejich rychlost otáčení je od 1500 otáček za minutu. Tyto nástroje lze použít k vrtání do tvrdých materiálů, jako je dřevo, kov nebo keramika. Vydrží vysoké zatížení.

Posudek znalce Andreje Savina, předáka, p. Voroněž Zkušenosti na stavbě: 12 let.

Je důležité kontrolovat rychlost otáčení nástroje, aby točivý moment nezničil spojovací prvek. Pro montáž obkladů a podkladů je lepší použít běžný elektrický šroubovák s nastavitelnými otáčkami. A tady na střeše, podle mého názoru, by měl pracovat rychleji a efektivněji. Zde je tedy vhodné zvolit něco citlivějšího, aby šroub mohl rychle a přesně utahovat. Na střeše používám elektrický šroubovák. Jakou značku elektrického šroubováku zvolit? Mám nástroj od oblíbené značky s písmenem „E“. Funguje mi to dobře. Když pracujete se stejným nástrojem roky, vaše ruce to pocítí. Už víte, kdy tlačítko stisknout a kdy ho uvolnit. Ale to je jen můj názor.

READ  Řezání vnitřního rohu stropní základové desky na truhlářské frézce

Kde se používají elektrické šroubováky a jak jsou konstruovány

Tento nástroj aktivně využívají jak majitelé chalup, tak ti, kteří bydlí ve vlastním bytě. Bez elektrického šroubováku se neobejdete, ať už provádíte jakékoliv stavební nebo renovační práce. Každý domácí kutil, který je zvyklý spoléhat se na vlastní síly a dovednosti, vám řekne, že toto. I profesionální stavitelé jistě mají ve svém arzenálu elektrický šroubovák. Usnadňuje upevňování sádrokartonových desek při dokončovacích pracích. A bez něj je prakticky nemožné vyrobit nábytek.

Vezměte si prvky, ze kterých se skládá elektrický šroubovák:

jaký, nejlepší, krouticí, moment, elektrický
 • Elektromotor, který se otáčí určitou rychlostí.
 • Planetová převodovka přenáší výkon na vřeteno, které je vybaveno sklíčidlem.
 • K převodovce je připojena spojka, která reguluje točivý moment.
 • K hřídeli motoru je k dispozici sklíčidlo pro upevnění příslušenství, tzv. bitů.
 • Elektronický řídicí systém je vybaven tlačítkem pro spuštění zařízení a přepínačem zpětného chodu.
 • Jako zdroj energie se obvykle používá baterie. Tento typ nářadí je proto vhodné používat tam, kde nejsou elektrické zásuvky, a v místech, kam nedosáhne kabel.

A nyní si pojďme vyjmenovat druhy prací, pro které je vhodné použít elektrický šroubovák:

 • pro šroubování a odšroubování všech druhů spojovacích prvků. Existují šrouby, šrouby, šrouby a samozřejmě šrouby.
 • Hmoždinky a kotvy lze tímto zařízením pevně utáhnout.
 • Elektrický šroubovák je ideální pro vrtání do měkkého i tvrdého dřeva.
 • Můžete s ním vrtat do kovových povrchů.
 • S tímto zařízením můžete snadno navlékat kovové (a jiné) díly.

Domácí a profesionální šroubováky

Před výběrem konkrétního modelu elektrického šroubováku je třeba určit rozsah práce. Pokud potřebujete pracovat nepřetržitě několik hodin, měli byste zvážit profesionální verzi. Pro drobné domácí práce (pověsit poličku, sestavit nový nábytek) můžete zakoupit levnou verzi pro domácnost.

Použití pro šrouby, svorníky a vruty. Má skromný výkon: nízký točivý moment, relativně malou kapacitu baterie, ale je cenově dostupný. Lze použít pro domácí práce nebo jako doplňkový nástroj k hlavnímu nástroji.

Profesionální šroubováky

Výkonnější a silnější. Utahují spojovací materiál a mohou vrtat otvory do dřeva, plastu, tenkých a měkkých kovů. Obvykle mají dvou- nebo třístupňovou převodovku pro optimální pracovní podmínky, točivý moment těchto modelů dosahuje hodnot 130 N∙m. Systém rychlé výměny bitů je součástí standardní výbavy. Také profesionální modely mohou obsahovat bezkartáčový motor, který má vyšší účinnost a menší rozměry. Je dražší než model pro domácnost, ale stálým používáním se vyplatí.

Jak vybrat akumulátorový elektrický šroubovák. rady odborníků. Síťové nebo bezdrátové

Podle způsobu napájení se všechny šroubováky dělí na síťové a akumulátorové. První verze je napájena síťovým kabelem a je mnohem efektivnější, protože má vždy stejný výkon jako síť a není třeba hlídat úroveň nabití. Ve srovnání s bateriovými šroubováky je však nelze používat v místech bez elektrické sítě 220 V a jsou poměrně těžké. Nevýhodou síťových šroubováků je zejména to, že jsou napájeny nebezpečným napětím, zatímco bateriové šroubováky, které jsou napájeny nízkým napětím, nepředstavují v případě poruchy pro obsluhu nebezpečí.

Akumulátorové šroubováky jsou mobilní. lze je použít na místech, kde není k dispozici elektrická síť nebo kde je nepraktické nosit s sebou velké nářadí. Tyto modely jsou relativně lehké a mají menší rozměry, ale jsou dražší a mohou se vyčerpat v nejnevhodnějším okamžiku. Při výběru akumulátorového elektrického šroubováku se zaměřte především na typ baterie a její kapacitu.

READ  Jak remake elektrický šroubovák na lithiové iontové baterii

Typy baterií

Typy baterií určují nejdůležitější parametry. pracovní dobu elektrického šroubováku, potřebu úplného vybití, dobu nabíjení, životnost a cenu samotného elektrického nářadí. V současné době existují čtyři typy baterií:

 • Lithium-iontová baterie. Li-ion baterie ve srovnání s ostatními typy baterií vydrží dlouho nabitá a rychle se akumuluje, aniž by se musela zcela vybít. Zdaleka nejefektivnější možnost pro stavební a elektroinstalační práce, ale hlavní nevýhodou je jeho vysoká cena, takže je lepší nevybírat šroubováky s touto baterií pro jednorázové práce.
 • Lithiový polymer. Je označován jako li-pol akumulátor a má nejvyšší kapacitu ze všech akumulátorů pro elektrické šroubováky, ale selhává rychleji než ostatní akumulátory.
 • Nikl-kadmium. označená jako ni-cd baterie. má nejdelší životnost, asi 5 let, oproti ostatním asi 3 roky. Jedná se také o levnou variantu. Nevýhodou je dlouhá doba nabíjení a nutnost úplného vybití.
 • Hydrid niklu a kovu. Nejoblíbenějšími typy elektrického nářadí jsou ni-mh baterie, které se vyznačují dobrou kapacitou baterie, na rozdíl od jiných modelů mají při stejné kapacitě baterie mnohem nižší hmotnost. Tento akumulátorový elektrický šroubovák má menší rozměry, ale mnohem vyšší cenu.

Hodnocení šroubováků pro domácnost. 16 nejlepších šroubováků

Přehled nejlepších šroubováků pro práci a domácnost na základě recenzí zákazníků

Šroubováky jsou jedním z nejoblíbenějších elektrických nástrojů ve stavebnictví. Jeho hlavním účelem je rychlé a snadné utahování/vyšroubování spojovacích prvků. Ruční ovládání zabere spoustu času. Tak například při provádění prací spojených se sádrokartonem budete potřebovat tisíce šroubů, s nimiž je práce bez nástroje prostě nemožná.

Při výběru nejlepšího elektrického šroubováku pro domácnost nebo práci stojí za to předem znát výhody a především nevýhody modelu, který vás zajímá, jeho schopnosti. Na základě názoru odborníků z praxe lze vyvodit nejobjektivnější závěry, proto jsme se pokusili sestavit hodnocení nejlepších šroubováků podle recenzí zákazníků. Jedná se o modely, které vyvolávají nejvíce diskusí na odborných fórech na internetu a jsou kladně hodnoceny řemeslníky. Proto lze tyto šroubováky považovat za nejlepší. V následujícím přehledu výhod a nevýhod modelů jsou pro větší objektivitu uvedeny pouze ty, které byly opakovaně zaznamenány různými uživateli.

Jaký výkon zvolit u elektrického šroubováku? Úvahy o výběru

Při výběru výkonu je třeba zohlednit nejen výkon elektrického šroubováku udávaný výrobcem. Nadměrný výkon znamená, že přístroj může šrouby příliš silně zatlačit do povrchu. To kazí vzhled nátěru a v případě potřeby téměř znemožňuje odšroubování spojovacích prvků.

Při výběru příkonu elektrického šroubováku je rozhodujícím faktorem napětí. Například výkon motoru elektrického šroubováku Makita DDF343SHE je 700 W při napětí 14,4 V, kapacitě baterie 1300 mAh a točivém momentu 36 Nm. Zatímco jiný Hammer ACD182 má slabší motor (22 Nm) a menší baterii (1200 mAh). a zdá se, že je asi o 40 % slabší. Díky napětí 18 V však kladivo dokáže utáhnout více spojovacích prvků bez nutnosti dobíjení, a to i v porovnání s konkurencí, pokud jde o kapacitu baterie.

Proč je zdánlivě horší šroubovák horší než výkonnější, pochopíte několika výpočty:

READ  Ochranné pouzdro pro zastřihovač pro trávu s vlastními rukama

Při výběru šroubováku je vhodné zvážit, zda je součástí šroubováku náhradní baterie. Některé modely mají dokonce 2 náhradní baterie. Na jedné straně bude taková sada dražší (tím spíše, že náklady na baterii tvoří až 80 % ceny zařízení), ale bude se s ní pracovat mnohem pohodlněji. Pro domácí práce není potřeba žádná další baterie. pracovní doba je zřídka delší než 1-2 hodiny. Zatímco v případě trvalého používání šroubováku (např. při renovačních pracích nebo montáži nábytku) by druhá baterie znamenala, že práce nebude přerušena na více než několik minut. Vybitou baterii lze nabít a do zařízení vložit náhradní baterii.

Pokud není potřeba nepřetržité práce, která vyžaduje šroubovák, neměl by se model s náhradními bateriemi kupovat jen kvůli vyšší ceně. Provozní životnost takové baterie je malá a po několika letech si uživatel bude muset koupit nový díl, aniž by vyčerpal byť jen polovinu zdrojů starého.

Závislost hodnoty

Podívejme se na faktory, které ovlivňují krouticí moment akumulátorového šroubováku:

 • Rychlost otáčení šroubováku. Čím vyšší je rychlost, tím nižší je hodnota. Otáčky vřetena určují kapacitu.
 • Napětí. Je třeba hned poznamenat, že se nejedná o přímo úměrný vztah. Domácí typy mohou používat jako zdroj napájení síť 18 nebo 24 V. Profesionální modely jsou naopak vysoce výkonné, pokud jsou napájeny z 12V zdroje.
 • Omezovač. Výrobci nabízejí mnoho modelů s omezovačem točivého momentu. Jedná se o spojku se stupnicí krouticího momentu na horní straně. Druhý oblíbený název pro tento díl je ráčna. Omezuje točivý moment, při vyšších hodnotách motor pracuje bez zatížení, naprázdno.
 • Power. Je to tak snadné. Nářadí s vyšším počtem kW má vyšší maximální točivý moment.

Jak nastavit krouticí moment elektrického šroubováku Bosch se dozvíte ve videoklipu:

Toho lze na pracovišti využít následujícími způsoby. Vysoký točivý moment při nízkých otáčkách. Je vhodný pro šroubování šroubů s vysokým krouticím momentem při nízkých otáčkách. Při vrtání materiálu nebo vystružování je třeba použít vyšší krouticí moment.

Domácí nebo profesionální

Profesionální šroubováky jsou známé tím, že jsou dražší, ale není to náhoda. Jsou vyrobeny s velkou rezervou a používají kvalitnější a dražší materiály. Jsou také výkonnější, takže umožňují zavést delší šrouby a/nebo pracovat s tvrdšími materiály.

Rozdíl mezi profesionálním a domácím elektrickým šroubovákem je v životnosti

Při rozhodování, zda potřebujete domácí nebo profesionální elektrický šroubovák, zvažte množství práce, kterou budete muset vykonat. Pokud zahajujete stavební projekt nebo rozsáhlou rekonstrukci, pravděpodobně budete chtít profesionální nebo poloprofesionální model. Pokud potřebujete nářadí používat příležitostně. občas něco utáhnout/vyšroubovat. je domácí nářadí více než dostačující. Při tomto druhu použití se jednoduše nevyužívá životnost profesionálního nástroje. Vybrat elektrický šroubovák podle tohoto kritéria tedy není tak těžké.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS