Jakým olejem naplnit převodovku kultivátoru

Motorové kypřiče Patriot. Přehled sortimentu. Údaje o použití a údržbě

Převodovka je speciální zařízení, které je součástí konstrukce každého motorového kypřiče. Tato část je zodpovědná za převod a přenos točivého momentu generovaného mechanickými převody. Ve skutečnosti je to převodovka, která pohání jednonápravový traktor a zajišťuje jeho chod.

Jeho kvalita a správné mazání jeho součástí rozhodují o životnosti a výkonu vašeho motorového kultivátoru.

Další informace o čelních převodovkách najdete na

Převodovky se liší v několika konstrukčních aspektech v závislosti na modelu vašeho motorového kypřiče. Caiman, Patriot Ural, Patriot, Texas, Proab nebo jiný. Převodovky lze rozdělit na několik typů:

 • Převodovky. V tomto případě převodovka funguje jako prostředník mezi motorem a rozvorem kráčejícího traktoru.
 • Redukční převodovky. Tyto jednotky zvyšují výkon a zároveň snižují celkové otáčky. Převodovky tohoto typu jsou upřednostňovány, protože mají vzduchový chladicí systém, který umožňuje provoz při maximálním zatížení.
 • Zpětné převodovky. Jednou z hlavních výhod těchto reduktorů je jejich schopnost reverzovat traktor. Stroje vybavené tímto typem převodovky však nedosahují vysokých pracovních výkonů a rychlostí.

Bez ohledu na to, jaká převodovka je v motorovém kultivátoru použita, se všechny skládají v podstatě ze stejných součástí:

 • hřídel;
 • Skříň převodovky;
 • přírubu a montáž;
 • Klínový řemen (nebo řetězová řemenice);
 • kuličkové ložisko
 • řetězová kola;
 • vypouštěcí zátka
 • ocelová podložka a matice;
 • vstupní hřídel.

Tyto komponenty tradičně tvoří samotnou převodovku. Jak dobře budete mazat, závisí na funkčnosti a životnosti.

V opačném případě se při nedostatečném mazání díly silně opotřebovávají, protože se během provozu vzájemně dotýkají a vzniklé tření negativně ovlivňuje jejich povrch.

Jak vyměnit olej

Chcete-li udržet svůj model v dobrém provozním stavu a zajistit dlouhou životnost, pravidelně vyměňujte mazivo v převodovce a motoru. Poprvé po době záběhu a poté každých 50 až 100 hodin provozu (při velkém zatížení je nutné „doplnit“ i častěji), pokud výrobce nestanoví jinak.

Výměna oleje v převodovce

K mazání převodovky použijte jakýkoli převodový olej, například TAD-17, TAP-15B nebo jiné označení podle GOST 23652-79. Před nalitím zkontrolujte, zda je stará kapalina přítomna. V případě potřeby vyměňte měrku a zkontrolujte objem nádržky. U modelu s motorovým kultivátorem, jako je Neva, se výměna oleje provádí následovně:

 • Umístěte zařízení na vodorovnou plochu tak, aby byla přístupná převodovka a samotné zařízení bylo v nakloněné poloze (aby bylo pohodlnější nalévat kapalinu).
 • Zasuňte měrku (může to být kovová tyč dlouhá 65-70 cm, ohnutá do oblouku) do otvoru v převodovce a změřte hladinu látky.

Pokud je měrka ponořená do převodovky 30 cm v kapalině, znamená to, že není třeba ji doplňovat. V případě jiných výsledků doplňte mazivo na správnou úroveň. Zcela suchá převodovka vyžaduje nejméně 2 litry maziva.

Výměna oleje v motoru

Postup výměny maziva v motoru je následující:

 • Nastartujte a zahřejte motor.
 • Jednonápravový traktor zaparkujte na vyvýšeném vodorovném povrchu.
 • Otevřete vypouštěcí otvor v nádrži a vypusťte obsah do samostatné nádoby a poté ji pevně uzavřete.
 • Nalijte nové mazivo plnicím otvorem a zkontrolujte hladinu pomocí měrky.
 • Suchým hadrem otřete vypouštěcí a plnicí otvory oleje a opatrně odstraňte zbytky maziva.

Motorový olej není levný, ale neměli byste na něm šetřit. stejně jako na palivu. Používejte pouze originální, vysoce kvalitní mazivo; ovlivňuje výkon a životnost stroje. Pouze kvalitní výrobek se správnými parametry může přinést maximální užitek a zajistit minimální opotřebení vnitřních částí motoru. Příručka je určena pro motorové kypřiče a traktory, jako jsou S htenli (Shtenli), Patriot, Tarpan, Kaskad, Khoper, Agat, Oka, Luch, MTZ.

READ  Jakým olejem naplnit benzínový generátor Champion

Hladina oleje

Před každým řazením je vhodné zkontrolovat hladinu oleje a zkontrolovat těsnost skříně převodovky. Neměřte po práci, protože část kapaliny by zůstala na dílech a výsledek by byl nespolehlivý. Tento jednoduchý proces by neměl být zanedbáván: Nedostatek maziva může poškodit díly.

Převodový olej pro motorový kultivátor

Hlavní převodovka kraba se skládá z několika ozubených kol zapojených do série. Uspořádání jednotky se může u jednotlivých modelů lišit. Ty mohou být uspořádány jako samostatné jednotky nebo mohou být integrovány do skříně převodovky.

Převodové jednotky jsou následujícího provedení:

Běžné pohony s čelním ozubením se skládají z kuželových a čelních ozubených kol. Používá se u středně těžkých a těžkých modelů. Převodovka těchto zařízení je obvykle vybavena zpětným chodem a několika redukčními převody.

Šneková převodovka je systém s dvojitou redukcí a je poháněna svisle umístěným klikovým hřídelem. Jednoduchá nebo dvojitá převodovka se používá v lehkých traktorech.

Převodový olej pro převodovku traktoru MG vybírejte pouze podle doporučení výrobce. Složení a výkonnost oleje se mohou u jednotlivých modelů značně lišit.

olejem, naplnit, převodovku, kultivátoru

Například pro minitraktor Neva MB-1 se doporučují oleje TAD-17I a TAP-15B a pro modernější stroje oleje SAE 85W90 nebo 80W90.

Nikdo se nezmínil o tom, kolik oleje by mělo být v převodovce. kolik by ho přibližně mělo být v převodovce?

Včera jsem rozebral převodovku. řetěz byl přetržený! Byl nalezen zkorodovaný převodový mechanismus, vše zkorodované bylo v oleji Tad-17, jsem šokován

Jakýkoli převodový olej, který můžete naplnit, naplnil jsem ho Lukoil TM-4 až po horní část olejového víčka, na převodovce s otvorem.Výměna oleje každé 3 roky8 let běžného provozu!

Mám stejný motor na svém motorovém kultivátoru, poprvé jsem používal hydrokrakovací olej Nissan SN 5w30, nyní používám minerální olej IDEMITSU 10w30, v horkém počasí mohu použít 10w40, například Special Xheluxmoje převodovka může používat buď motorový olej 10w30 nebo 10w40, nebo převodový olej, nebo TAD-17.

Vyměnil jsem převodový olej za polosyntetický Lukoil, motorový olej za syntetický Shell 5W-30

Motorový a převodový olej měním na jaře, i když ho používám dvakrát ročně. na jaře a na podzim!

jednonápravový traktor Neva je téměř jako na fotografii s 5 motory.5 qt oleje Tap 15 nigrolv motor mothul synthetic

Tad-17 z výroby, pokud mě paměť neklame. Zalit na celý život, ale samozřejmě nemají v úmyslu předat jeho MB tisíce 100 km. Pokud těsnění netěsní, nemusíte je měnit.

Olej vždy liji do jednonápravového traktoru.)

Položím vám hloupou otázku. četli jste příručku? ? ( Očekávám odpověď: a proč, Používám dlouhou dobu kultivátory a vím všechno, a v dětství byl moped taky, a instrukce je pro no, pro ty,, kdo neměl moped )

je tam napsáno gl4 gl5 75-90

Říká to hodně věcí, ale mě zajímají reálné zkušenosti. pokud nemáte co říct, nepleťte se do toho

mám něco na sdílení a dělám. převodový olej, stupeň a viskozita podle příručky, značka, myslím, že lukoil je dost, měl bych ho měnit každých pár let. tad 17 je drahý. t.к. oprava převodovky stojí hodně peněz.

READ  Který jednonápravový traktor pro jízdu s přívěsem?

Nigrol, mazivo na vozy, více než 15 let v oboru.

pro převodovku. převodovka )))) Používám nejlevnější 80B90 k plnění motoru s tím, co zbylo z maliny, nikdy jsem se s tím neobtěžoval.Po 12 letech byl několikrát vyměněn a motor je spokojený s dobrým startováním a trakcí.Tento jednonápravový traktor obdělává v režimu kultivátoru přibližně 50 hektarů půdy. První dva roky jsem dokonce zplanýroval 10 akrů panenské půdy.

V návodu k obsluze vyhledejte specifikaci SAE a použijte GL-5 API. je určen pro převodovky. Kapacita je rovněž uvedena v příručce. žádný návod. vygooglujte si ho.

Převodový olej pro váš traktor

Při výběru převodového oleje byste se měli nejprve zaměřit na doporučení výrobce motorového bloku. Každá ze značek, které se zabývají výrobou zemědělských strojů, používá jiné konstrukční mechanismy. Proto potřebují ve svém složení různé oleje. Abyste se vyhnuli chybám při výběru převodového oleje, doporučujeme vám nahlédnout do níže uvedené tabulky, ve které jsou shromážděna doporučení nejznámějších výrobců motorových kypřičů a traktorů.

Výrobce kráčejícího traktoru Převodový olej
Neva MB-1 TAP-158, TAD-17I a další složení odpovídající GOST 23652-79
Neva MB-2 TM-5, TEP-15 a také oleje vyhovující SAE90 GI-2 a SAE90 GI-5
Zubr Převodový olej TAP 15 je nejlepší volbou
Centaur Převodové oleje TAD-17I, TAP-15, TAP-15B, TSl-14
Honda Olej 80W90 se osvědčil jako nejlepší
Kaskáda převodové oleje, které splňují požadavky GOST 23552-79, nebo letecké oleje MS-20

Kromě správného převodového oleje jsou pro prodloužení životnosti vašeho motorového kultivátoru důležité také intervaly výměny převodového oleje. Stejně jako v případě volby složení byste i zde měli dbát na doporučení výrobce motobloku. V níže uvedené tabulce si můžete zkontrolovat intervaly výměny oleje u nejoblíbenějších motorových kypřičů a traktorů.

Značka motorového kultivátoru Doporučení výrobce
Neva MB-1 a MB-2 Převodový olej se musí měnit nejméně každých 100 hodin práce s motorovým kypřičem
Zubr První výměna oleje po 50 hodinách středně náročného používání. Každých 200 hodin provozu stroje pro všechny následné výměny oleje.
Centaur Po každých 75 hodinách provozu vyměňte převodový olej
Honda Výměna oleje po každých 100 hodinách provozu
Kaskáda Olej je vhodné měnit každých 150 hodin provozu

Rozdíly v intervalech výměny převodového oleje u různých značek motorových kypřičů jsou způsobeny nejen konstrukčními vlastnostmi jednotek, ale také jejich stavem. Pokud má jednonápravový traktor drobnou závadu, poklesne v něm převodový olej rychleji než ve stroji bez závady. Nezapomeňte na to a případné závady opravte, jakmile je zjistíte.

Jak připravit kultivátor na zimní uskladnění

Důležitá otázka pro majitele kultivátorů: Jak připravit stroj na zimní podmínky? „odpočinek“. Místnost, ve které bude kultivátor přezimovat, by neměla být prašná ani vlhká. Chcete-li stroj připravit na delší odstávku, proveďte konzervační práce. Veškeré práce provádějte se studeným motorem.

Rumpál nekonzervujte pouze před zimou, ale také před jeho dlouhodobým uskladněním.

Vypusťte palivo

Předtím se snažte spotřebovat co nejvíce paliva a vyprázdnit zbytky paliva z nádrže a karburátoru. Většina modelů má pro tento účel speciální vypouštěcí šroub nebo zátku. Odšroubujte jej, pod karburátor vložte nádobu s palivem a otevřete palivovou páčku. Když benzín vytéká, zavřete páku a palivovou páčku. Spusťte motor na čerstvém vzduchu a zkontrolujte, zda v karburátoru nezůstalo žádné palivo. Před zastavením nechte stroj běžet naprázdno, abyste zabránili nahromadění pryskyřice, která může vést k chybnému spuštění nebo poškození stroje.

READ  Kultivátor Husqvarna TF 230 Výměna oleje

Staré palivo, které bylo skladováno déle než 30 dní, je nevhodné k použití. Benzín je zoxidován, v benzínu se zvyšuje obsah dehtu. Karburátor kultivátoru se může ucpat, pokud je benzin zapnutý déle než měsíc.

V případě potřeby je možné olej vyměnit.

Vyměňte zapalovací svíčku

U většiny motorových kultivátorů je nutné odšroubovat zapalovací svíčku. Zkontrolujte jeho stav a v případě závady. Vyměňte stránky. Za tímto účelem sejměte víčko a očistěte nečistoty kolem zapalovací svíčky. Odšroubujte díl klíčem na zapalovací svíčky a pečlivě jej zkontrolujte. Všimněte si mezery mezi elektrodami. Vizuální vzhled vypovídá nejen o provozuschopnosti samotné zátky, ale také o výkonu motoru stroje. Pokud je elektroda pokryta sametově černým znečištěním, je třeba ji vyměnit. Výrobci obvykle uvádějí doporučené modely zapalovacích svíček v návodu k použití. Porucha tohoto prvku může vést ke zvýšené spotřebě paliva, ztrátě výkonu, obtížnému startování atd.

Normálně funkční zapalovací svíčka má mezeru mezi elektrodami 0,7. 0,8 mm. Světle hnědá elektroda s minimem usazenin a nánosů uhlíku. Žádné stopy oleje.

Černé uhlíkové usazeniny, nespálený olej nebo palivo mohou znamenat závadu motoru.

Mazání hřídelí

Po vyšroubování zapalovací svíčky nalijte do válce asi polévkovou lžíci motorového oleje. Pomalu táhněte za rukojeť startéru, dokud nenarazíte na odpor, čímž dojde k otočení klikového hřídele a promazání pístních kroužků. Současně uzavřete sací a výfukové ventily motoru, čímž ochráníte vnitřek motoru před korozí.

Tip: Pro snazší plnění lahve olejem můžete použít injekční stříkačku o objemu 10-20 ml.

Závěrečné přípravy

Kultivátor musí být v dobrém stavu. Důkladná kontrola. Vyčistěte žací nože od nečistot a zbytků trávy a namažte je. Pokud je barva na některých místech stržená, je třeba ji odstranit a namazat. Promažte všechny viditelné ovládací prvky, jako jsou páky a lana. Vyčistěte vzduchový filtr. Pro úsporu místa v garáži lze nože vyjmout a sklopit rukojeti.

Váš kultivátor je nyní připraven na zasloužený odpočinek a může se těšit na novou sezónu!

Proces mazání převodovky

Převodovka je mechanické zařízení, které přenáší točivý moment z motoru na řezací zařízení. Umístění ve spodní části vyžínače trávy.

Přečtěte si také: Ostření hoblíků

Bezprostředně před prováděním údržby vyjměte elektrickou svíčku (nebo svíčku ze zapalovací svíčky). Neotáčejte vyžínač vzhůru nohama, aby nedošlo k úniku paliva. Chcete-li vyměnit mazivo, rozeberte zařízení.

Proces demontáže se skládá z následujících kroků:

 • Odstraňte boční šroub.
 • Pokud nejsou žádné stopy tuku, přidejte ho (3-4 gramy).
 • Převodovka se pak ručně vytočí. To se provádí proto, aby se materiál rovnoměrně rozprostřel po ozubených kolech.

Operace se několikrát opakuje. Uzel musí být pevně vyplněn tukem. Na konci ošetření se šroub znovu nasadí a pevně utáhne.

Chcete-li promazat převodovku vyžínače, očistěte zátku a její okolí od nečistot a poté ji vyšroubujte. sekačka je položena na levém boku. Otáčením ozubeného kola se do skříně převodovky současně přidává plastické mazivo, dokud se nezaplní.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS