Kotouč na řezání cihel pro úhlovou brusku

Jak řezat sklo úhlovou bruskou

Tvrzené sklo je díky speciálnímu procesu kalení několikanásobně tvrdší než běžné sklo, i když je výrazně snížena jeho zpracovatelnost. Pokud však dáte na rady odborníků a budete dodržovat určitá pravidla, můžete se při řezání tohoto materiálu vyhnout vadám. Před řezáním skla úhlovou bruskou se proto seznamte s následujícími body.

Odborníci radí, abyste se předtím, než doma začnete řezat sklo úhlovou bruskou, seznámili s bezpečnostními požadavky a určitě je zohlednili. V blízkosti pracoviště nejsou žádné hořlavé materiály, kapaliny nebo plyny.

Vše, co se může při kontaktu s ním poškodit, musí být odstraněno:

kotouč, řezání, cihel, úhlovou, brusku

Neřežte sklo úhlovou bruskou v blízkosti oken. pokud neexistuje jiné řešení. Přikryjte předměty silným mokrým hadrem. Nepouštějte děti na pracoviště. Pokud se má řezaný materiál řezat ve vlhkém prostředí, musí být nářadí připojeno k napájení přes bezpečnostní vypínač. Tím se zabrání úrazu elektrickým proudem.

Při řezání skla úhlovou bruskou vždy dodržujte bezpečnostní pokyny

Řezání cihel úhlovou bruskou

úhlové brusky jsou brusky. Tento nástroj může být velmi nebezpečný, takže vyžaduje zvláštní bezpečnostní opatření, osobní ochranné pomůcky, jako jsou ochranné brýle a stavební košile.

Než začnete řezat, vyberte si speciální brusný kotouč.

Řezání cihel se provádí pomocí speciálních brusných kotoučů. Prodávají se odděleně od nářadí ve stavebninách a na trzích. Je důležité, aby kotouč odpovídal velikosti úhlové brusky. K dobrému řezu jsou zapotřebí dva nástroje:

Nepoužívejte žádné jiné disky.

Diamantové kotouče jsou nejlepší pro řezání cihel úhlovou bruskou.

První číslo v označení kotouče je průměr kotouče (230, resp. 125), druhé číslo je průměr upevnění (22) a třetí číslo je šířka záběru (šířka kotouče 2,5). Brusné kotouče by se měly vybírat podle zrnitosti: čím vyšší zrnitost, tím lepší řez. Tvrdost kola ovlivňuje životnost kola, provozní rychlost a otáčky. Výkon samotné úhlové brusky musí být minimálně 2 kW.

Po umístění požadovaného kotouče vyzkoušejte stroj minutovým startem naprázdno. Po kontrole můžete začít řezat polotovary.

Řezání cihel se provádí striktně pod pravým úhlem. Nejprve zvedněte cihlu nad úroveň podlahy a odsuňte ji od svislých ploch, aby nedošlo k poškození zdi. První řez se provádí úhlovou bruskou malého průměru na předpokládané délce řezu. Úhlovou bruskou není nutné provádět co nejhlubší řez. je možné provést pouze prořez.

První řez proveďte pomalým spouštěním úhlové brusky. Tolerance kotouče může být několik milimetrů, a proto se rotující kotouč může při náhlém spuštění otřást. Obrobek se pak rozštípne nebo nástroj vyrazí z ruky.

READ  Jak řezat díru pod výstupem v zástěře

Konečný řez materiálu se provádí úhlovou bruskou 230 mm po prvním řezu.

Řezání cihel úhlovou bruskou musí probíhat venku, protože je velmi prašné. Aby nedošlo k poškození pilového kotouče, je třeba pod řezaný předmět umístit další cihlu. tím se zajistí, že kotouč pronikne do homogenního materiálu a méně se opotřebuje.

Úhlovou brusku při otáčení nenaklánějte.

kotouč, řezání, cihel, úhlovou, brusku

Je důležité si uvědomit, že šířka prořezu se zvětšuje v důsledku tření mezi kotoučem a hranou až na 3 mm, takže pokud je požadován přesný řez, je třeba předem nakreslit na obrobek čáru.

Diamantové kotouče. geometrie a tvar řezné části

Při výběru kotouče věnujte zvláštní pozornost vnějšímu průměru a průměru uložení a maximálním přípustným otáčkám. Všechny tyto parametry musí odpovídat požadavkům používaného nástroje nebo zařízení. Maximální hloubka řezu materiálu závisí na vnějším průměru.

Podle způsobu řezání se diamantové kotouče dělí na řezané za sucha a za mokra. První možnost je nejvhodnější pro úhlové brusky a jiné ruční brusky. Kotouče pro mokré řezání zpravidla. Jedná se o segmentové nástroje s velkým průměrem, které se používají na strojích s plynulým posuvem.

V závislosti na tvaru řezné hrany jsou k dispozici následující typy diamantových kotoučů

 • Zploštělé kotouče jsou kotouče s uzavřeným řezným obrysem, poskytují čistší řez a používají se především na keramické obklady a jiné křehké materiály. Nevýhodou je nízký výkon a životnost.
 • Pevné „turbo“ kotouče. Diamantové kotouče s uzavřenou řeznou konturou a drážkami na řezné části pro vyšší odvod tepla a lepší výkon.
 • Segmentové kotouče. kotouče s řeznou hranou rozdělenou na segmenty. Počet segmentů a tvar kotouče jsou optimalizovány pro určité aplikace. Široké použití pro řezání asfaltu, betonu, žuly, pískovce a dalších materiálů.
 • Turbosegmentové kotouče jsou segmentové kotouče s drážkami pro lepší výkon a odvod tepla.
 • Při výběru kotouče je třeba vzít v úvahu abrazivitu materiálu kamene a typ spojovacího materiálu (materiál, který spojuje diamantovou drť s povrchem kotouče):
 • Diamantové kotouče s tvárným pojivem jsou optimální pro neabrazivní a tvrdé, glazované materiály, jako je mramor, slín atd.
 • Mírná až střední pevnost pojiva. tyto kotouče jsou optimální pro kámen a železobeton.
 • Tvrdá vazba. ideální pro řezání měkkých abrazivních materiálů (asfalt, šamotové nebo vápenopískové cihly atd.). д.).

Nezapomeňte, že správný diamantový řezný kotouč je důležitý jak z finančních důvodů, tak z důvodů výkonu. nemluvě o vaší bezpečnosti.

Použití úhlové brusky

Nyní si povíme, jak řezat cihly úhlovou bruskou. Tato operace se provádí, když je třeba vyrobit malý počet kusů stavebního materiálu. Pro práci jsou vhodné modely o průměru 23 cm.

Lze použít i menší řezné nástroje, ale utrpí tím produktivita a přesnost práce, protože kotouč neprojde celou tloušťkou obrobku a obrobek se musí obracet.

Příkon použitého nástroje musí být nejméně 2000 wattů. Nepoužívejte k tomuto účelu příliš výkonné nástroje, protože by byly zbytečně těžké a těžkopádné.

Přímé řezání

Položte porcelánovou dlaždici na stůl nebo pracovní stůl a zajistěte ji gumovými svorkami. Pokud není k dispozici žádný přípravek, materiál se položí na podlahu, na kus sádrokartonu nebo se zavěsí nohou na stoličku. Pokud se řez provádí vahou, je třeba pod dlaždici položit hadr, aby se při pádu nerozbila.

READ  Zlomený nástroj v důsledcích zubů

Pomocí tesařského čtverce, tužky nebo maskovací pásky označte přední stranu materiálu. Žula bude umístěna pod úhlem maximálně 20 stupňů, proto je třeba brusku pouze přitáhnout k sobě a druhou rukou se opřít o základní desku.

Nepokoušejte se hned odříznout celou tloušťku, ale vždy se nejprve pokuste odstranit několik milimetrů.

Zvětšení hloubky řezu při druhém průchodu. Aby se zabránilo odštípnutí, je úhlová bruska nakloněna směrem k odřezávanému dílu. Postupně provádějte další přejezdy, dokud se kousek sám neodlomí. vyžínací nůž vytvoří rovný řez.

Použití úhlové brusky

Jak správně řezat cihlu úhlovou bruskou? Pro provoz použijte model s průměrem kotouče 230 mm. Použití menších pilových kotoučů vede ke snížení přesnosti a výkonu. Řezný prvek nemůže projít celou tloušťkou obrobku, bloky je třeba otočit. Doporučený výkon nářadí 2 kW.

kotouč, řezání, cihel, úhlovou, brusku

Při výběru, zda použít brusný nebo diamantový kotouč, je třeba vzít v úvahu výhody a nevýhody obou. První alternativa je levnější, ale ztrácí na bezpečnosti a odolnosti. Diamantové kotouče jsou vyrobeny z robustní oceli, takže jsou spolehlivé, nepraskají a mají dlouhou životnost.

Ozdobné a duté cihly

Používá se pouze na obklady, má neobvyklý tvar. jeho délka je více než 29 cm, šířka asi 4 cm. Takové cihly lze řezat pilou, úhlovou bruskou nebo bruskou na dřevo. s elektrickou skládačkou a ostatními výše uvedenými nástroji.

Dutinové cihly

Stavební materiál se vyznačuje vnitřními dutinami, které často představují přibližně polovinu jeho hmotnosti. Na trhu jsou k dispozici různé tvary (s hotovými úkosy nebo filety), takže řemeslníci často nemusí řezat. V případě potřeby jsou vhodné všechny nástroje s diamantovými řeznými prvky.

Jaký je nejlepší diamantový kotouč

Naši odborníci na aplikace prověřili nejlepší světové výrobce a prozkoumali všechny kategorie výrobků. Univerzální kotouče vysoké kvality sice existují, ale jsou vhodné spíše pro práci domácích kutilů, kteří se rozhodli pro rozsáhlou rekonstrukci nebo přístavbu svého domu. Profesionálové by měli používat specializované nástroje a v každé kategorii je jiný lídr. Doporučujeme následující značky diamantových kotoučů:

 • Makita B-28092. pro řezání v betonu na stavbách;
 • Graff GDD 17 125.10. za rozpočtové škrty v cihlách;
 • Dremel DSM540. pro přesné řezání keramických dlaždic;
 • Di-Star 1A1R Decor Slim (11115427010) je dobrou volbou pro kutily;
 • Kladivo 206-232. pro mokré sekání kovů;
 • DeWALT DT40252. pro intenzivní práci se všemi kovy;
 • Bosch Standard for Universal 2608615059. robustní a spolehlivé univerzální zařízení.
kotouč, řezání, cihel, úhlovou, brusku

Dobrý nástroj znamená vysoký výkon, bezpečné pracovní podmínky a kvalitní řez. Tento vysoký titul si zaslouží pouze ty nejlepší disky, které se vyznačují promyšleným designem, dokonalou kvalitou okrajů a tepelnou odolností.

READ  Šroubovák op 2e jak používat

Vyskytnuté problémy a jejich řešení

Jak bylo uvedeno výše, diamantové nože jsou vhodné pouze pro přímé řezy. Řezná rychlost a rychlost posuvu by měly být nastaveny tak, aby nedocházelo k přehřívání pracovní plochy. Umělé diamanty grafitují při teplotách nad 700 0 °C a ztrácejí značné procento své pevnosti.

Jednoduchou metodou, jak prodloužit životnost pilového kotouče, je pravidelné odstraňování pilového kotouče z řezu za chodu motoru pomocí úhlové brusky. Proudění vzduchu ochlazuje kotouč a zmírňuje tepelné namáhání mezi středovou a pracovní plochou.

Dalším způsobem, jak prodloužit životnost kotouče, je neprovádět příliš hluboké řezy při jednom průchodu. Je lepší jít stejnou cestou několikrát. Tím se jen nepatrně prodlouží provozní doba, ale zdvojnásobí se životnost nástroje.

Jedním z hlavních problémů, se kterými se setkáte, je rychlé opotřebení pracovní plochy. Příčinou jsou především nesprávně zvolené nástroje, příliš vysoká rychlost posuvu (přítlak) nebo stav pohonu úhlové brusky. Pokud je disk vystaven silným vibracím, jeho životnost se drasticky snižuje a v některých případech, zejména při velkých amplitudách kmitů, může dojít ke zničení disku, což je velmi nebezpečné.

Pokud je strana kotouče pod řeznou hranou opotřebovaná, je vertikalita posuvu nebo pohon vadný a vytváří boční házení.

V případě rychlého otupení segmentů vyměňte nůž. pro tento materiál není vhodný. Pokud je disk vybrán správně, ale toto chování přetrvává, ochlazujte disk častěji. Pokud je disk přehřátý kvůli příliš velkému zatížení. Stejná příčina vede i k zabarvení disku. na ocelovém disku se objevuje namodralé zabarvení.

Pokud je disk prasklý, okamžitě jej vyměňte. Pokud je disk prasklý, protože není přizpůsoben materiálu nebo pokud je používán příliš intenzivně. Tyto závady jsou často způsobeny zaseknutím v řezu nebo nesprávným seřízením během provozu. Abyste předešli potížím, kontrolujte kotouč před prací a pravidelně během práce zastavením nástroje.

Nepoužívejte diamantový kotouč, pokud je úhlová bruska nebo jiný nástroj vadný. způsobuje příčné a radiální nesouosost, nerovnoměrné otáčení, nekontrolované zvyšování nebo snižování otáček. V takovém případě je nutné nářadí odeslat k opravě nebo zakoupit nové.

Pro prodloužení životnosti diamantového kotouče je třeba dodržovat několik jednoduchých pravidel

 • použití kotoučů s větším průměrem, čímž se sníží namáhání krystalů
 • zvolte úhlovou brusku nebo brusku s co nejvyššími otáčkami, abyste zajistili dobrou stabilitu otáček;
 • Vyberte správný kotouč pro daný materiál;
 • Nepřekračujte přípustné otáčky.

Při práci s diamantovými kotouči jsou povinné rukavice, ochranné brýle a respirátory.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS