Lze z brusky vyrobit vibrační stůl?

Jak vyrobit vibrační stůl vlastníma rukama?

Dlažební desky, stejně jako betonové, sádrové nebo maltové výrobky, vyžadují zhutnění pracovní směsi. Vlivem vibrací malta vyplní rohy formy, získá vysokou pevnost a požadovanou strukturu. Vibrační stůl lze vyrobit pro výrobu betonových výrobků pro domácí použití vlastníma rukama. Toto levné a snadno vyrobitelné zařízení je stejně účinné jako průmyslové modely.

Univerzální vibrační tvarovací stůl se používá pro strojní tvarování betonových výrobků do speciálních forem. Vyrobit jednotku vlastníma rukama je možné, ale je důležité pochopit její účel, konstrukci a princip fungování. Zařízení je kovová konstrukce s kloubovou pracovní plošinou, na které jsou umístěny lité formy.

Třepací stůl vibruje až 3 000krát za minutu, což umožňuje nepřetržitou práci míchačky:

V důsledku působení vibrací dochází ke zhutnění struktury betonu, což pozitivně ovlivňuje kvalitu i životnost dlažebních desek a dalších výrobků.

Vibrační stůl vyrobený ze starého elektromotoru

Pokud jste ještě nepochopili, proč potřebujete vibrační stůl, odpověď je jednoduchá. Vibrační stůl se používá ke zhutnění struktury materiálu použitého k odlévání dlažebních desek. Samotná malta má volnou strukturu. Po položení forem s maltou na vibrační stůl se malta ve formách zhutní na určitý bod vibracemi, které vytváří excentrický elektromotor. Z malty uniknou přebytečné vzduchové bubliny, materiál se rozprostře po celé formě a jeho složení se zprůměruje. Tento užitečný vynález vám usnadní účast na výrobě dlaždic. A nyní si doma vyrobíme vibrační stolek vlastníma rukama.

K vytvoření vibračního stolu potřebujeme:

 • Elektrický motor.
 • Kanál (pro základnu)
 • Plech o tloušťce nejméně 3 mm.
 • Kalené ocelové pružiny.
 • Ovládací panel elektromotoru.

Abyste se mohli pustit do práce, je třeba shromáždit minimální sadu nářadí, a to: svářečku, úhlovou brusku, vrtačku. Vytvořit vibrační stůl vlastníma rukama je docela reálné za 1 pracovní den. Druhý den však bude věnován opravám různých drobných chyb, které bude nutné dokončit tak jako tak.

Vibrační rám stolu. Pro rám vibračního stolu používáme sedmačtyřicetihranný kanál o tloušťce 4 mm. Základnu stolu tvoří 4 svislé nohy, které jsou nahoře a dole spojeny příčkami. Konstrukce musí být dostatečně masivní, aby unesla zatížení dlažebních forem. Základna vibračního stolu nesmí být příliš vysoká. Svislé podpěry nastavte do výšky 1 metr. Rozměry našeho třesoucího se stolu jsou 1 x 1 metr.

pracovní plocha. Pracovní plocha vibrotable je bezešvá deska o tloušťce 3 až 5 mm. Velikost desky odpovídá velikosti lůžka (1 x 1 m). Na okrajích desky stolu by měly být přivařeny kovové rohy, aby se zabránilo pádu forem ze stolu. Po obvodu plechu přivařte rohový díl o průměru 25 mm.

pružinové prvky. Aby se vibrace stolu nepřenášely na lůžko, musíme vytvořit primitivní vyrovnávací paměť. Umístěte 4 pružiny na okraj pracovní desky. K upevnění pružin k lůžku a desce stolu je třeba vyrobit misky. Najdeme trubku vhodného průměru a uřízneme z ní 8 stejně dlouhých kusů. Výška šálku přibližně 5 cm. Přivařte je v rozích rámu a na desce stolu. Vložíme do něj pružiny a je hotovo. Pružiny nejsou delší než 15 cm. Pod spodní a horní část pružiny by měl být vložen kus silné pryže, aby se minimalizovaly vibrace vibračního stolu.

Pružiny k tlumení vibrací Vibrační desky stolů na pružinách

Konstrukce vibračního stolu

Chcete-li zjistit, jak vyrobit vibrační stůl, musíte pochopit, jak funguje.

Podle fyzikálních zákonů se vibrace mohou šířit několika směry; tato vlastnost platí i pro vibrační zařízení, která se většinou vyznačují pouze přítomností speciálního vibračního motoru.

V závislosti na poloze motoru se směr vibrací mění přesně opačným směrem. Pokud jej nainstalujete pod úhlem, vibrace se budou šířit několika směry najednou.

READ  Ztracené alfa jemné pracovní nástroje

Rámy, na kterých vše spočívá, jsou umístěny na rovném povrchu. K nim jsou připojeny dilatační pružiny, teprve potom přichází vibrační motor a tvarovací rovina. Vibrace se šíří uvnitř rámu a povrchu stolu od vibračního motoru k obrobku.

Nastavení vibrátoru

Tlumicí síla v kN se vypočítá podle vzorce:

kde Ms je hmotnost pracovní desky, MB je hmotnost betonu.

Chcete-li snížit amplitudu vibrací, změňte hmotnost nebo velikost vyvažovacích desek.

Další

Pro ochranu proti korozi natřete konstrukci základním antikorozním nátěrem „3 v 1“. Povlak se nanáší ve třech vrstvách. Barva rychle schne, nemusí se předem ošetřovat proti rzi a je odolná proti vodě a oleji.

Běžné výrobní chyby

Někteří lidé nedávají pružiny do misek, ale nasazují je na ocelové kolíky. Když pružiny při stlačení vibrují, mohou se mírně pohybovat na jednu nebo druhou stranu. Toto nerovnoměrné zatížení rychle opotřebovává pružiny.

Pracovní deska je na okrajích orámovaná, aby se formy nevysouvaly na podlahu, ale jeden roh by měl být ohnutý kvůli odvodnění. Zbytky malty není třeba nabírat zednickou lžící.

vyrobit, vibrační, stůl

Chcete-li zjistit, kde je třeba rám přivařit k lůžku, můžete pružiny namazat solidolem a přitisknout k nim rám, pak na povrchu zůstanou značky.

Nespěchejte a udělejte vše dobře, pak můžete stroj prodat a získat mnohem více peněz, než jste investovali. Tímto způsobem nejen ušetříte peníze za dlaždice a ploty, ale také získáte zpět část materiálu vynaloženého na jejich výrobu.

Úkol: Vyrobte vibrační stůl pro výrobu vibrolisované dlažby (300×300, obrubník, odtok).

Mezitím byly vyřešeny dva další úkoly:. použijte stejný vibrátor pro vibrační desku;. použití stejné stolové desky pro řezací stroj a kotoučovou pilu.

Proto se skládá ze dvou částí:. univerzální základna. stolní

Řešení: Postupujte takto „nezbytné a postačující“ zvolená velikost: 400800 mm.Poznámka: šířka 400 byla zvolena (i když pro stabilitu by to mohlo být 600), a délka je získána podle principu reziduální. Železný plech se prodává v šířce 1.5 metrů, z toho 0.7 kusů šlo na tamper a zbytek na stůl. Šířka je lepší 600 mm pro větší stabilitu.

Výška základny téměř 90 cm. Výška s vibrační deskou stolu je téměř 1 m.Poznámka: Při práci ve stoje je pro osobu průměrné výšky (175 cm) nejpohodlnější výška asi 90 cm. Zatím nebylo vyzkoušeno v provozu, ale možná bude nutné zkrátit základnu nebo postavit na paletu.

Základní konstrukce:. Nohy jsou vyrobeny ze čtvercové trubky 40x40x1.5. Nohy. 1,5 mm plech 55×55 mm (ideálně přivařte matice a vytvořte nastavitelnou výšku). Spodní příčníky. 20x20x1.5. Horní příčníky. 40x20x1.5. Šrouby M14x40 přivařené v rozích, na které se montují demontovatelné stolové desky. Na boku je přivařen 1,5 mm plech pro upevnění spínače a zásuvkyPoznámka: Při těchto velikostech a zatíženích „šátky“ nevidí potřebu.

Konstrukce desky vibračního stolu:. Povrch. 8 mm plech 400×800 mm. Rám z trubek 40×20 a 40×40. Matice M12 přivařené v rozích rámu k upevnění pružin Uprostřed je kanál (80×40). V kanálu jsou 4 otvory f15 (je lepší vrtat ve 3 fázích: f3, f6, f15)Chyba: Původní myšlenka byla namontovat vibrátor napříč stolem (jak to zřejmě dělají všichni), ale nakonec se zjistilo, že vibrátor se fyzicky nevejde do základního rámu. Proto byly přivařeny další 2 kanály a vibrátor byl otočen. Vícenásobné svařování způsobilo deformaci ve středu desky, což vedlo k mírnému prohnutí povrchu stolu. U těchto rozměrů však není rozhodující.

Na druhou stranu měla tato konstrukce dvě výhody: 1) držák vibrátoru je plně opravitelný. Šroubové matice jsou v případě potřeby plně vyměnitelné 2) snadný přístup k nevyváženosti vibrátoru (o tom později) Poznámka: vzdálenost od okraje kanálu ke středu otvoru by neměla být větší než 40 mm, jinak se matice špatně drží prsty (já mám 60 mm)

4 pružiny. Použité z ventilů nákladních automobilů (zakoupené v nedalekém obchodě) „zrakem“). Vnější průměr 27 mm, vnitřní 21 mm. Volně ložené: D=63 mm. Při zatížení (55 kg) L=53 mm.Chyba: tato výška pružiny je sama o sobě příliš vysoká. deska stolu se široce horizontálně výkyvně pohybuje. Ale v mém případě (původně jakoby na ochranu závitů šroubů) problém vyřešila gumová hadice. Při výšce spodních šroubů (30 mm) jsou pružiny tuhé a pouze horní 23mm pružiny jsou tuhé. ideálně! – dodatečně hoblované korálky o velikosti 1.5mm plech přišroubovaný k rámu stolu pomocí šroubů M6 (co je to. se zjistí během provozu)

Vibrátor: na základě „Všestrannost“ a spolehlivost koupil tovární místo vibrátor EV-98E (220 V, 0.9 Kw, tlaková síla 5,6 až 11,3). Vyrobil. г. Jaroslavl. Vibrátor je upevněn pomocí šroubů M14x100 mm přes podložky a gravíry. Po nastavení tahu (o tom níže) je amplituda vibrací 1 mm.

READ  Bosch GBH 2 24 DSR disamble

Elektřina: Stůl má být mobilní, takže bude připojen k prodlužovacímu kabelu a zbytek je namontován na podstavci. Na základně je nainstalován:. zásuvka (zvenku se zdá být vše v pořádku, ale upevnění kabelu uvnitř je špatně uspořádáno). tento model nedoporučujeme);. spínač (bohužel jednopólový, ale vodotěsný s krytím IP56);. zástrčka (převzatá z počítače). Т. к. snímač bude odnímatelný, pak se na kabel od snímače nasadí zástrčka, která se zapojí do zásuvky na základně. Přirozeně je to všechno uzemněno. RCD se předpokládá v domě (před prodlužovacím kabelem). Všechny komponenty jsou určeny pro proudy do 16 A, t. к. Zatížení 4 A v provozu a možných 8 A při rozběhu.

Různé: Celá konstrukce je natřena barvou Jaroslavl „Základní email Spetsnaz na rez“ ve 2 vrstvách (3 vrstvy by byly dobrý nápad). Z 1 kg plechovky je pryč asi 70 %.

Hmotnost:. základna. 11 kg. deska stolu. 32,3 kg. vibrátor. 22,5 kg celkové zavěšené části. 54,8 kg.

Úspornost: Vzhledem k tomu, že vše bylo zakoupeno jako balíček pro několik zařízení, je těžké říci, kolik peněz bylo vynaloženo na tento konkrétní stůl.

Dlažební desky. dokonalé řešení pro úpravu zahrady. Její použití dodává ploše čistý a upravený vzhled a zpevněná plocha pro rekreaci nebo parkování bude vždy čistá a suchá. Jedinou nevýhodou je při výpočtu nákladů na stavbu. Cena dlažebních kostek se snižovat nebude, ale návrh chodníků a příjezdových cest může stát pěkný balík.

Technologie vibračního stolu

Před výrobou vibračního stolu z válcované oceli je třeba zvážit následující body:

 • Nejlepším způsobem spojení součástí jsou nýty, které jsou schopny dlouhodobě odolávat vibračnímu zatížení, aniž by došlo k jejich zničení;
 • v praxi se v 99 % případů používá svařování, takže se třepačka instaluje na lůžko s tlumicími pružinami;
 • výška je přizpůsobena potřebám řemeslníka, provozu pohonné jednotky a použité technologii FEM;
 • vibrátor je vždy připevněn k horní desce pomocí svorek nebo k plošině, která je k ní přivařena zespodu.

Nejúspornější a nejracionálnější řešení pro domácí kutily je následující:

 • prefabrikovaný vibrační stůl pro výrobu zahradních obrubníků, odvodňovacích žlabů a tvarových dlažebních prvků v požadovaném množství pro danou stavbu;
 • Po vydláždění cest a parkovišť se vibrátor přesune na vibrační desku pro konečné vyrovnání a zhutnění obkladu;
 • vibrační deska se stává pracovní plochou kotoučové pily.

Pro tyto podmínky je nejvhodnější použít plošinu o rozměrech 0,4 x 0,8 m nebo 0,6 x 0,8 m, aby byla stabilnější. Světlá výška základny je 0,8 m, s odpruženou plošinou cca 0,9 m, což je pohodlné pro uživatele s širokým rozsahem výšky 150. 185 cm.

Postel

Budete potřebovat úhlovou brusku s příslušenstvím na kov a svářečku. Pro výrobu rámu si můžete vybrat libovolný nákres stolu nebo vzít libovolné rozměry. Konstrukce je vytvořena podle metodiky:

Místo úhelníku můžete použít libovolný typ profilu, např. nohy z kulaté trubky se stanou hotovým vodítkem pro pružinu s vhodným průměrem, jak je znázorněno na fotografii níže.

Trubkové stojany jsou vhodné pro umístění pružin.

READ  Stuslo pro kruhové nebo končící vlastním rukama

Za daných podmínek univerzálního stroje bude mít základna následující strukturu

 • Podpěry. patka 5 x 5 cm z 1,5 mm plechu (pro výškové nastavení lze přivařit matice), nohy z trubky 4 x 4 cm se stěnou 1,5 mm;
 • příčky. spodní 2 x 2 cm, horní 2 x 4 cm, tloušťka stěny shodná 1,5 mm;
 • U odnímatelné plošiny jsou v rozích přivařeny šrouby M14 x 40;
 • elektrická zařízení (zásuvka a vypínač) jsou umístěna na desce přivařené ke sloupkům.

U těchto rozměrů nejsou výztuhy a ztužující žebra vzhledem k nízkému provoznímu zatížení nutné.

Vibrační plošina

Hlavním požadavkem na údržbu a mobilitu je odnímatelná krycí deska vibračního stolu pro dlažební desky a obrubníky. Může být vyroben z různých materiálů:

  Ocelový plech o tloušťce 2,5 mm. drahý, ale zajišťuje maximální životnost konstrukce;

Pro upevnění vibračního motoru ve středu plošiny zespodu lze použít následující způsoby

  Zesílení rámu stolní desky s úhelníkem uprostřed přivařením desky, na které bude stát elektrický pohon;

Vibrační stůl s excentrickým hřídelem. Tato konstrukce umožňuje delší životnost ložisek elektromotoru.

Pružiny lze vložit nejen do šálků s větším průměrem, ale lze je nasadit i na kusy menších trubek. Délka těchto vodítek by měla být menší než 1/3 velikosti pružiny, a to jak na lůžku, tak na stole.

Méně často se místo pružin používají lana, popruhy nebo poutka na opasek, na kterých je zavěšena horní plošina. Tyto varianty tlumení jsou však méně spolehlivé a náročnější na materiál, protože vodítka musí být v rozích přivařena k desce stolu.

Pro náš případ kombinační tabulky je třeba použít konstrukci:

 • trubkový rám. 2 x 2 cm a 2 x 4 cm;
 • pracovní deska. 3 mm plech 0,4 x 0,8 m nebo 0,6 x 0,8 m;
 • vodítka. pružiny jsou nasazeny na matice M12 a přivařeny;
 • motorová plošina. 2 x 8 cm kanálové tyče napříč rámem.

Důležité! Vibrační motor se otáčí podél dlouhé strany, do kanálů jsou vyvrtány otvory pro umístění motoru.

Je nutné se zabývat?

Pokud se vám zdá výrobní proces příliš složitý, pojďme si promluvit o výkonnosti a návratnosti investic. Běžný vibrační stůl dokáže vyrobit až 60 metrů čtverečních dlaždic za den. To stačí nejen na stavbu parkoviště, ale také na výrobu dlažebních kostek na prodej.

Pokud beton nevibrujete, budou vaše dlaždice křehké a nevhodné k prodeji. Pokud si koupíte smontovanou jednotku, bude dražší a návratnost bude nižší.

Netradiční návrhy

Proč vyrábět plnohodnotný vibrační stroj na zpracování několika desítek dlaždic?? Pokud nepotřebujete vyrábět vlastní třesoucí se stůl pro nepřetržitou práci, můžete se podívat na zjednodušené návrhy, které lze sestavit za hodinu a které budou plnit svůj úkol na poměrně vysoké úrovni.

vyrobit, vibrační, stůl

Z automobilových pneumatik

Pro nejjednodušší konstrukci potřebujete pouze 1-3 pneumatiky (v závislosti na požadované výšce), dřevěnou desku (o velikosti 1-2 dlaždic) a gumovou paličku.

Malta se nalije, formy se položí na desku a poklepem kladiva se vyvolá vibrace, jejíž síla se reguluje ručně v plném slova smyslu. Štít lze v případě potřeby přišroubovat k pneumatikám pomocí několika šroubů.

vyrobit, vibrační, stůl

Konstrukce může být složitější, pokud máte elektromotor. Je přišroubován k desce, je k němu připojen excentrický hřídel A kladivo lze odložit.

vyrobit, vibrační, stůl

S rotačním bubnem nebo příklepovou vrtačkou

Ocelová deska se připevní na okraj dřevěné desky nebo železného plechu (kolmo k povrchu). Na druhém konci je připevněno něco pružného (hadr, kus gumy) a vše se opírá o zeď. Pohon je poháněn ocelovou deskou a vibrace nejsou horší než u pneumatik.

Místo vrtáku lze použít kus trubky. tloušťka se volí podle možností sklíčidla.

Tímto jednoduchým způsobem lze v krátkém čase vyrobit vibrační stůl, na kterém lze dlaždice z forem vyjmout.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS