Minitraktor nebo těžký jednonápravový traktor – který zvolit?

Jednonápravový traktor a minitraktor: použití, podobnosti a rozdíly

Při práci na svém pozemku stále používáte ruční nářadí? To je těžké a dlouhé! Mnoho zemědělců, majitelů chat a zahradníků aktivně přechází na produktivnější a uživatelsky přívětivější zařízení. Jsou to: jednonápravový traktor a minitraktor. Nákup jednotky výrazně zjednoduší provádění různých operací. Cenové rozpětí je poměrně široké, takže zahradní technika je dostupná širokému okruhu zákazníků.

Výrobci vyrábějí zařízení, která se liší výkonem, funkčností, designovými prvky a samozřejmě cenou. Jak vybrat vybavení pro váš pozemek? Co koupit: jednoosý traktor nebo minitraktor? Pokusme se najít odpovědi na tyto otázky!

Jaký traktor?

Existují 3 třídy motocyklů.

Lehké. Motorové bloky o hmotnosti 60-80 kg., jsou určeny pro pozemky o rozloze 10-20 akrů. Motor je obvykle 6 nebo 6.5 л.с. Tento křovinořez zvládne všechny práce a unese až 300 kg nákladu., pracovat s jakoukoli aktivní přílohou. Modely lehké třídy: Mobil K MKM-3, MKM-4, Neva MB-Compact, jednonápravový traktor AVANGARD, Celina MB-501. Všechny traktory nižší třídy jsou vybaveny kypřiči, nápravovými nástavci a koly 4×8-4×10. Volitelně lze namontovat vlečná ramena.

Střední. Bloky motorů o hmotnosti 80-120 kg., určeno pro pozemky o rozloze 10-50 hektarů. Motory o objemu 6-10 litrů.с. Schopnost pracovat s aktivním i pasivním nářadím, možnost přepravy břemen o hmotnosti až 500 kg., Někdy mají funkci uvolnění kola, k dispozici s pohonem klínovým řemenem a vývodovým hřídelem. Stroje střední třídy s řemenovým pohonem: OKA, Celina, Neva řady MB-2, MB-23, Agat, Weima. Motorové kypřiče s vývodovým hřídelem: UGRA, některé modifikace Weima.

minitraktor, nebo, těžký, jednonápravový

Poznámka: Vraťme se ještě na chvíli ke kultivátorům; existují stroje Fermer, Asilak a Shtenli, v jejichž specifikacích je uvedeno, že mají vývodový hřídel (PTO). A skutečně, mají takzvaný PTO. A právě zde dochází ke kognitivní disonanci. Zatímco Fermer/Asilak mají alespoň skutečné PTO, Shtenli přichází s fiktivním. Kloubový hřídel Shtenli má konstantní otáčky, které neodpovídají průměru aktivního nářadí, tj.е. je vlastně NEMOŽNÉ ho použít. Společnost Fermer/Asilak nenabízí aktivní nástavce pro své stroje. Modely těchto výrobců a dalších čínských protějšků v podstatě nelze používat jako kultivátory s aktivním přídavným zařízením, takže v podstatě zůstávají kultivátory s vývodovým hřídelem (který není funkční). To je vlastně jedna z nejdůležitějších věcí, kvůli které jsem tento článek začal psát. V reálném životě není možné provozovat čínský jednonápravový traktor s vývodovým hřídelem.

Těžké. Jedná se o těžkou váhovou kategorii s hmotností mezi 170 a 240 kg. Obvykle se používá na pozemcích od 20 hektarů do jednoho hektaru. Jsou těžké, mají masivní vnější konstrukci, převodovku, uzávěrku diferenciálu a kardanový hřídel. Výkon motoru 9-13 k.с. Kola 6.00 x 12 se standardním nebo vysokým běhounem, nebo 6.50 х 12. Tyto motorové kypřiče mohou být vybaveny pasivními i aktivními nástavci. Aktivní přídavná zařízení prostřednictvím vývodového hřídele, včetně rotačního kypřiče. Pasivní, prostřednictvím specifického závěsu. Tato třída motobloků stojí poměrně dost peněz, nástavce jsou také velmi drahé, jeden aktivní řezák za cenu asi 1000 běloruských. Tyto motorové kypřiče se často používají v zemědělských podnicích s velkou pracovní plochou. Soukromé osoby však často používají tyto stroje na pozemcích o rozloze 20-50 akrů. Na druhou stranu jednonápravový traktor této třídy se sadou přídavných zařízení stojí téměř stejně jako minitraktor. Je třeba zvážit všechna pro a proti. Vysoce vyvinuté modely pro těžká vozidla: MTZ (Bělorusko), Motor Sich, Grasshopper, Mobil K G85, Mobil K Ghepard. Jsou prakticky identické, s malými rozdíly v převodovce, motoru a převodovce.

minitraktor, nebo, těžký, jednonápravový

Všechny třídy motorů jsou vybaveny motory od předních světových výrobců. U lehkých a středně těžkých kultivátorů se nejčastěji setkáte s motory:

Lifan, Loncin, Zongshen. továrně vyráběné motory z Číny, nejběžnější je řada 168F. 6.5 л.с., 170F- 7 l.с. a 177F-9L.с. Montáž na motorové bloky OKA, Ugra, Avangard, AGAT, Celina. Motory jsou spolehlivé, vysoce kvalitní, mají 1100 hodin provozu a nízké náklady na servis. a vyšší, v závislosti na modelu.

BriggsStratton je americká společnost, která vyrábí motory pro zahradní techniku; motory se montují také v Číně. Motory BriggsStratton se nejčastěji používají u motorových kypřičů: OKA, Ugra, Neva a AGAT. 6 až 10 litrů objemu.с. Jedním z nejlevnějších motorů je verze RS 950. s výkonem 6.5 л.с. S životností 1 100 motohodin, stejně jako u Lifanu. Další motor. Řada VANGUARD s 6.5 л.с., životnost motoru od 2000 hodin. A motor BS I/C 10.0 л.с., vysoce kvalitní a odolný motor VANGUARD od 600.

Honda. Japonská strojírenská společnost s kapacitou 6.5. 13 л.с. Lze kombinovat s lehkými, středně těžkými a těžkými kypřiči. Motory Honda lze nalézt v následujících motorových kypřičích: OKA, UGRA, AGAT, Neva, Belarus, Mobil K. U sekaček střední třídy je nejběžnější motor Honda GX200 s výkonem 6 kW.5 л.с., na výkonných kultivátorech GX270. 9 hp.с., GX390. 13 litrů.с. Všechny motory Honda jsou navrženy pro dlouhou životnost a patří mezi nejlepší profesionální motory pro MotoGP.

READ  Který jednonápravový traktor je lepší - s převodovkou nebo s řemenovým pohonem?

Yamaha. japonské prémiové motory. Výkon motorů montovaných do jednonápravových traktorů je 6-12 k.с. Můžete je najít na prémiových motocyklech Neva. Spolehlivé motory s dlouhou životností si získaly srdce zákazníků.

Moje doporučení je následující.

Pokud se rozhodnete pro jednonápravový traktor a chcete při nákupu ušetřit, vyberte si motor: Lifan, BriggsStratton RS, Kasei, Hammerman, Kohler, Dinking. To vám umožní koupit kvalitní jednonápravový traktor za minimální cenu. Životnost těchto motorů je v závislosti na kvalitě údržby (olej atd.) velmi krátká.д.), bude od 500 motohodin. To je přibližně 5 až 7 let provozu. Na konci tohoto období si koupíte nový motor za 100 a budete ho provozovat dalších 5-7 let. Prozradím vám tajemství, zákazníci, kteří si kupují prémiové motory, je provozují 7-10 let, a když je vymění, koupí si také Lifan, protože nové prémiové motory jsou velmi drahé. Pro ty, kteří se bojí čínských motorů, i když v segmentu 6 neoprávněně.5 л.с., Doporučuji Honda GX200 nebo VANGUARD. Kdo chce větší výkon, vezměte si Yamahu, BriggsStratton I/C 10 litrů.с., Subaru EX-17 (21). Jednonápravový traktor bude zpočátku podstatně dražší, ale získáte 2 až 3krát delší životnost než u motorů Lifan a podobných. Je však třeba mít na paměti, že jakákoli oprava, nedej bože, bude stát za nový motor Lifan. Výměna karburátoru s motorem Honda bude ve skutečnosti stát stejně jako Lifan 168F 6.5 koňských sil. Proto spotřebitelé v takových případech raději volí výměnu za nový čínský motor.

Koupit minitraktor. Výběr.podle

Dobré odpoledne, milí čtenáři. Dlouho jsem se tomuto tématu vyhýbal, ale čas nestojí, poptávka po minitraktorech aktivně roste, takže vám prostě musím říct, jak si vybrat minitraktor. Ukázalo se, že je to poměrně složité téma. Málokdy si zákazníci mohou sami vybrat a zakoupit konkrétní model minitraktoru. Často se setkáváme s naprostým nepochopením cílů a úkolů, výběru značky, přídavných zařízení a funkčnosti konkrétního stroje. A protože běloruský trh je zaplaven obrovským množstvím strojů, je nákup minitraktoru poměrně časově náročný a komplikovaný. Proto se v tomto článku pokusím odpovědět na nejčastější otázky kupujících a pokusím se získat představu o tom, jaký minitraktor koupit právě pro vaše cíle a záměry.

Nejprve je třeba rozdělit zařízení podle země výroby. Není to těžké, protože v naší zemi máme a.s. Smorgon Aggregate Plant, můžeme se pochlubit výrobou strojů domácí produkce pod značkou MTZ, nejmasověji zastoupenou stroji čínské výroby (Rossel, Kentavr, Catmann, Groff atd.).д.), malá část jsou značky japonských minitraktorů, i když pouze použité verze 90. let, a najdete také evropské značky.

Samozřejmě, že téma použitého zařízení, nebudeme zvyšovat, je obvykle zapojen do jednotlivců, a produkt je obvykle kus. Z hlavních nevýhod, které se mohou u takového zařízení vyskytnout, je jich mnoho. Absence náhradních dílů, servisu, omezený a řídký výběr vybavení a léta si vybírají svou daň. Japonské traktory jsou však mnohem výkonnější a spolehlivější než většina levných čínských strojů.

Evropské značky na trhu v Bělorusku stojí hodně peněz, nebudeme o nich příliš mluvit. Téma masového výběru pro co největší okruh zákazníků je pro nás dnes důležité.

Začněme tedy podrobně hovořit o čínských strojích a našem pokladu. strojích MTZ.

Při výběru minitraktoru, každý potenciální kupující, stačí definovat seznam úkolů, s analýzou prací, které mohou být potřebné v budoucnu bude důležité. Důležité je také zvážit možnost rozšíření pracovní plochy, pro kterou stroj vybíráte. Pokud si například koupíte minitraktor na obdělávání pozemku o rozloze 20 hektarů, po nějaké době se rozhodnete, že si vezmete akr. Pokud vám v první fázi stačí váš traktor, při přechodu na větší plochu se může stát, že vám bude chybět výkon. Buď máte jednookruhové rozmetadlo a nyní potřebujete používat přední i zadní hydraulický pohon současně. Na začátku tedy máte nejen seznam úkolů, které je třeba provést, ale také potenciální rozšíření ošetřované oblasti. To je nejčastější chyba, které se zákazníci v budoucnu dopouštějí. Při výběru minitraktoru si tedy položte několik otázek:

 • Velikost obdělávané plochy. Musíte si ujasnit, pro jakou oblast vybíráte vybavení.
 • Nezapomeňte zvážit možnost rozšíření pracovní plochy. Je to kritický bod.
 • Seznam úkolů musí být připraven s maximální pečlivostí. Obdělávání půdy, kultivace, sázení, kopání, sekání, odklízení sněhu, frézování atd.д.
 • Jsou na vašem seznamu úkoly, které vyžadují aktivní přední a zadní přídavné zařízení současně?
 • V předstihu změřte výsadbu hlavních plodin, což je nezbytné pro volbu nastavení rozchodu traktoru.
 • Typ půdy. Jeho stav na jaře a na podzim. Jak těžká je půda, jak je mokrá při výsadbě a sklizni. To je zásadní pro volbu, zda řídit traktor 2×4 nebo 4×4.

Po sestavení seznamu odpovědí na výše uvedené otázky můžete výběr zúžit o více než 50 %. Ale o tom až později, až se dostaneme k závěru tohoto článku a vyzvedneme traktor pro konkrétní účely.

Začněme si vysvětlovat, co jsou to minitraktory, jaké mají konstrukční rozdíly a jaký je jejich hlavní účel.

READ  Který jednonápravový traktor pro jízdu s přívěsem?

Nejprve je třeba rozdělit traktory podle typu pohonu. Všechny stroje můžeme zhruba rozdělit na:

Rádi bychom vás hned upozornili, že minitraktory s pohonem všech kol mohou být s trvalým pohonem všech kol a s přepínatelnou přední nápravou. Nápravy s pohonem předních kol mají řadu výhod, protože stálý pohon 2 náprav představuje vysoké zatížení pohonného ústrojí, z čehož plyne vysoká spotřeba paliva, a samotná formule 4×4 není vždy nutná. Proto při výběru minitraktoru s pohonem všech kol doporučuji zvolit technologii s pohonem předních kol.

Co se týče hmotnosti a rozměrů, jsou traktory s pohonem všech kol a traktory s pohonem pouze zadní nápravy stejně kompaktní jako velké. Zdůraznil jsem to proto, že existují dva typy propojení:

A podle typu přenosu točivého momentu můžete najít traktory:

A nyní nejdůležitější část celého článku. V pojetí konstruktérů a projektantů zemědělských strojů? A jak Číňané zasáhli svou „nelogičností“ a zlomili lidem hlavu.

minitraktor, nebo, těžký, jednonápravový
 • Pro ty, kteří obdělávají vlastní půdu, například před traktorem používali motorový kypřič, ale vzhledem ke svému věku už nechtějí chodit pěšky, byly vyvinuty traktory s jednobodovým závěsným systémem. Tyto traktory mají většinou pohon zadní nápravy, což vám umožňuje sedět vzadu a vykonávat stejné práce jako s motorovým kypřičem. Vzhledem k tomu, že nářadí s jednobodovým závěsem je převážně traktorové a lehké (sázecí stroj, vytahovač, přívěs, sekačka, kypřič atd.), není toto nářadí vhodné pro průmyslové použití.д.) Všechny tyto nástroje mají převážně hmotnost do 100 kg. Takové nářadí není vhodné pro průmyslové použití, mé doporučení. používat tyto traktory na pozemcích o rozloze do 1 hektaru. Hlavními nářadím jsou aktivní kypřič 100-120 cm, jedno- nebo dvouradličný pluh, tříradličný pluh, motorový kypřič, vibrační rýpadlo připojené pásovým kypřičem, motorový kypřič s přívěsem do 1000 kg., Lopata na sníh, pásová sekačka.

Co je nejlepší zvolit

Při výběru je třeba zvážit několik faktorů. Důležitá je velikost obdělávaného pozemku. V úvahu je třeba vzít také typ půdy. Zvažte také typ požadované práce.

Výše popsané faktory vám pomohou určit, jaký výkon váš stroj potřebuje k efektivnímu zpracování půdy. Pokud se jedná o malý pozemek (max. 1 ha), postačí motorový kypřič.

Upřednostňovaný výkon stroje závisí na velikosti plochy. Pokud například není větší než 20 akrů, je vhodné zvolit lehký traktor.

Pro větší plochy. 3 hektary a více. je lepší volbou minitraktor. V těchto oblastech je rychlejší a efektivnější. Doporučuje se také zohlednit finanční možnosti stroje.

Není možné určit, která technika je lepší. Výběr jednonápravového traktoru nebo minitraktoru by měl být založen na pracovních podmínkách a specifikách pracoviště. Je také třeba mít na paměti fyzickou námahu, která je někdy při obdělávání velké plochy půdy s motorovým kypřičem obtížně snesitelná.

Co může jednonápravový traktor udělat pro vaši zahradu?

Jednonápravový traktor zvládne většinu základních funkcí traktoru:

 • Orba
 • Obdělávání a brázdění půdy
 • Obdělávání půdy
 • Výsadba a sklizeň
 • Doprava (na venkově jsou oblíbená tříkolová vozidla)

Stejně jako minitraktory se i kypřiče dělí do tří typů podle výkonu motoru:

 • Lehké. až 5 koňských sil. Vhodné pro malé pozemky a lehké půdy
 • Střední. motor o výkonu 5 až 8 koní. Vhodné pro pozemky do 50 akrů. Lze přidat mnoho druhů nářadí, například sázeče brambor a rozrývače brambor
 • těžký. motor od 8 hp. Blíže k minitraktorům. Hmotnost již od 130 kilogramů. Zvládne i 2 hektary půdy

jednonápravový traktor s pohonem 4×4 nebo minitraktor?

A tak je dnes trendem, že většina zákazníků, kteří si kupují minitraktor, to dělá za účelem získání dodatečného příjmu. Jak to funguje. Klient žije na venkově, provozuje vlastní farmu a uvědomuje si, že v okolí je mnoho sousedů, kteří potřebují v sezóně pomoci s obděláváním půdy. Práce, které je třeba vykonat v každém ročním období, jsou zpravidla: obdělávání půdy, orba, sázení, vykopávání brambor, sekání trávy, nošení nákladů, odvoz odpadu atd.д. Ceník je poměrně seriózní v závislosti na typu půdy, velikosti pozemku a prováděných pracích. Odvrácenou stranou mince je, že pozemky na venkově mohou mít rozlohu od 20 hektarů do jednoho hektaru. Dobrý odborník v malých městech má proto cenu zlata a vždy najde spoustu práce.

Smyslem napsání tohoto článku není to, že existuje poptávka po různých typech práce, ale jak tuto práci správně a pohodlně vykonávat a jaká jsou úskalí v této oblasti činnosti. Představte si zákazníka, který žije na venkově a rozhodl se, že takto bude pracovat. První, co vás napadne, je nákup minitraktoru s kompletní sadou přídavných zařízení. Začne studovat trh a hledat vhodné možnosti. Spotřebitel však neví, jaké jsou nuance při výběru minitraktoru. A je jich mnoho. Existují čínské traktory, existují běloruské minitraktory MTZ, existuje pohon všech kol nebo pohon pouze zadních kol, existují varianty s nucenou uzávěrkou diferenciálu, existují varianty s nucenou uzávěrkou diferenciálu, motory 18, 24, 35 l.с., řemenový pohon a pohon vývodovým hřídelem, s jednobodovým závěsem, s tříbodovým závěsem. A jak se může běžný uživatel vypořádat se všemi těmito parametry?? Jak se rozhodnout? Samozřejmě, pokud se na nás zákazník obrátí, poradíme mu se všemi aspekty a parametry a nabídneme nejlepší řešení, ale neexistuje univerzální možnost, existuje mnoho nuancí v terénu a půdě a v rozsahu prováděných prací.

READ  Jakým olejem naplnit převodovku kultivátoru

Proč neuvažovat o jednonápravovém traktoru jako o první volbě pro začínajícího podnikatele? Ale jednonápravový traktor není v tomto měřítku příliš užitečný. Zaprvé: Musíte za ním chodit, přesouvat ho pouze s vozíkem, a co těžká půda? Jednonápravový traktor samozřejmě není cenově srovnatelný s minitraktorem, ale komfort traktoru je několikanásobně vyšší. Co dělat? Traktor velmi drahý, s elektrickým kultivátorem není pohodlný, co dělat? Existuje cesta ven?

Sféra vlivu motorového kypřiče se velmi rozsáhle rozvíjí. Již nyní existuje mnoho různých modulů, adaptérů pro motorové kypřiče, které se ve své podstatě od minitraktoru příliš neliší. Cena jednonápravového traktoru s adaptérem je výrazně nižší a traktoru s přídavným zařízením ještě nižší. Moderní jednonápravový traktor může ve skutečnosti pracovat se sekačkou a sněhovou radlicí, křovinořezem, vyorávačem brambor, hubičem plevele a mnoha dalšími nástroji. A jak je to s jeho mobilitou napříč zemí?? Koneckonců, traktor, připraven pracovat na velkých plochách, kluzkém terénu, různých důvodů. Rádi bychom vám představili jedinečný, moderní a technologicky vyspělý jednonápravový traktor UGRA s adaptérem pro pohon všech kol AMPK-1. To znamená, že se objevil jedinečný stroj, který může svým výkonem konkurovat levným minitraktorům.

A co tedy budeme porovnávat?? Vezměme si snad nejlevnější minitraktor, ať je to CATMANN T-18 ECO-Line. Základní technické parametry: 18 litrů.с., diesel, pohon zadních kol, uzávěrka diferenciálu, jednobodový závěsný systém, hmotnost 530 kg Součástí dodávky je pluh s jednou motykou a kypřič.

Jako alternativu uvažujme jednoosý traktor Ugra s adaptérem AMPK-1 a motorem o objemu 9 litrů.с. Z hlavních technických údajů: stálý pohon všech kol, 9 litrů.с., benzín, plovoucí závěsný systém kompletní: jednoduchý pluh, dvojitá motyčka, kypřič, závěs, nástavce náprav.

Celkem je rozdíl v ceně asi 2500 a to už je podstatné, protože za 2500 si můžete koupit téměř všechny přídavné zařízení, což je možné pouze u tohoto traktoru.

Catmann T18 Jednonápravový traktor UGRA s adaptérem AMPK-1
3050
Disk Zadní Plné 4×4
Motor 18 л.с. 530 kg. 9 л.с. pro 170 kg.
Plovoucí závěs jeden bod Jeden bod
Zvedací mechanismus Hydraulika Manuální
Poloměr otáčení Více než 3 metry Méně než 3 metry
Typ pohonu Pás Přímo
Chlazení Kapalina Vzduch
Brzdy Ano Ano
Snížený převod Ano 82 mechanických K dispozici je 31 mechanických
Užitečné zatížení 700 kg. 500 kg.

jednonápravový traktor

Multifunkčnost motorových kypřičů se v průběhu let skokově rozšířila. Porovnáte-li první a moderní motorové kypřiče, zjistíte, že v technickém a funkčním vybavení jednotky je podstatný rozdíl. Jednonápravový traktor je nyní na stejné úrovni jako minitraktor.

Moderní pásový traktor může být vybaven různým nářadím. nejen pro obdělávání půdy, ale i pro zemědělské práce. Důležitý je také výkon motoru. čím silnější motor, tím výkonnější je celý stroj.

Výkon však bez ohledu na konfiguraci nepřekročí 15 koní. Proto lze s levným minitraktorem srovnávat pouze nejvýkonnější modely motorových kypřičů.

Motorové kypřiče se dělí takto:

 • Lehké. Motor s výkonem až 7 koní zvládne sekání trávy, kultivaci půdy a odklízení sněhu. Je důležité si uvědomit, že některá přídavná zařízení jsou u těchto modelů instalována místo kol.
 • Střední. Zařízení tohoto typu jsou považována za poloprofesionální, protože mohou vykonávat všechny základní zemědělské práce, jako je orba, vyorávání, brázdění, sekání trávy, odklízení sněhu, přeprava malých nákladů s přívěsem.
 • Těžké. Stroj je vybaven vznětovým motorem o výkonu až 15 koní. Všechny výše uvedené práce jsou s tímto jednonápravovým traktorem prováděny rychleji a produktivněji, což zemědělci ušetří čas na zaslouženou přestávku.

Rozdíly a podobnosti

Těžké dieselové motorové bloky jsou z hlediska konstrukce a úkolů srovnatelné s levnými minitraktory. Například jednonápravový traktor SCOUT 15 DE je vybaven jednoválcovým motorem o výkonu 15 litrů. с., Každé kolo má samostatnou uzávěrku diferenciálu a přídavné zařízení je připojeno k jednobodovému závěsu a vývodovému hřídeli. Ale minitraktory jsou díky tomu, že jsou vybaveny kompletní převodovkou a převodovkou s planetovým diferenciálem, stále profesionálnější a výkonnější zařízení.

Důležitým faktorem je také pohodlí. Těžký traktor SCOUT 15DE má adaptérové sedadlo, které je pohodlné, ale rozhodně se nedá srovnávat s plnohodnotným sedadlem obsluhy minitraktoru. Z vnějších částí má traktor pouze jeden světlomet s možností přepínání mezi potkávacími a dálkovými světly a nemá plnohodnotnou přístrojovou desku. elektrický startér vede k ampérmetru. Stroj se ovládá pomocí rukojeti: uvolnění levé a pravé nápravy, plynu a brzdy. Vezměme si například minitraktor SKOUT T-18, který má ale plnohodnotnou přístrojovou desku, na níž se zobrazuje voltmetr, snímač teploty chladicí kapaliny, tlakoměr oleje a měřič motohodin. Minitraktor je vybaven plnohodnotným systémem osvětlení s parkovacími a brzdovými světly.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS