Mohu řezat ocelové trubky elektrickou skládačkou?

Lze skládačkou řezat kov?

Někteří výrobci elektrického nářadí nedoporučují opracovávat kovové díly silnější než 5 mm. Existují však i takové, které umožňují práci s díly o tloušťce až 10 mm. Vše závisí na spolehlivosti a kvalitě konkrétního modelu. Zejména na kvalitě kyvadlové sestavy.

Než se pustíte do samotného řezání, je třeba provést několik příprav a seřídit nástroj. Pro správné nastavení přímočaré pily je třeba snížit rozteč pilového plotu do první polohy nebo ji zcela odstranit. Je to proto, aby se skládačka nekývala. To se provádí proto, aby se snížilo opotřebení součástí přímočaré pily a aby se zabránilo otupení řezné plochy pily.

Na skládačku není třeba silně tlačit. Nebudete moci řezat rychleji a zvýší se riziko poškození nástroje. Rychlost skládačky by také neměla být příliš vysoká. Při vysokých otáčkách může dojít k přehřátí řezného prvku, což snižuje ostrost a tvrdost pily. Mějte na paměti, že jeden pilový kotouč nemusí stačit na celou práci. Zejména pokud nemáte zkušenosti. Vždy mějte jeden nebo dva náhradní díly.

řezat, ocelové, trubky, elektrickou, skládačkou

Jak používat skládačku na dřevo: pravidla a návod k použití

Skládačková pila je ruční nástroj určený k řezání různých materiálů v domácnosti. Lze s ním provádět přímé, kruhové, oválné nebo zakřivené řezy.

Nástroj dokáže řezat nejen dřevo, ale i materiály s různou pevností. Abyste však dosáhli přesného řezu, musíte vědět, jak nástroj připravit k práci a jak skládačku správně používat.

V opačném případě nebude konečný výsledek požadovaný.

Pro tenké a silné materiály potřebujete různé skládačky

Obecné zásady řezání

Musíte si uvědomit, že skládačková pila vytváří nerovnoměrný řez. Abyste minimalizovali třísky, nepoužívejte při práci s nástrojem velkou sílu. Jednoduše ji přitlačte k materiálu a nasměrujte ji. Čím pomalejší řez, tím lepší kvalita.

Další obecné tipy pro práci se skládačkou

 • Po celou dobu řezání je třeba kontrolovat ostrost pilového kotouče a v případě potřeby jej včas vyměnit. Jakmile se otupí, začne se nástroj chovat nepředvídatelně.
 • Je třeba kontrolovat teplotu řezné plochy a zabránit jejímu přehřátí. To způsobuje rychlé opotřebení zubů pily.
 • Existuje mnoho druhů skládaček pro skládačky. A každý z nich je určen pro určitý druh materiálu. Pro správné provedení práce je třeba vzít v úvahu následující skutečnosti.
 • Výkon nástroje má přímý vliv na jeho funkčnost. čím vyšší hodnota, tím více typů materiálu může řezat.
 • Pilové kotouče s hrubými zuby by se měly používat na silné materiály a jemné na tenké materiály.
 • Chcete-li dosáhnout co nejrovnějšího švu, měli byste použít pomocné nástavce, jako je boční doraz, vodicí lišta, vodicí lišta. To pomáhá udržet skládačku na materiálu co nejhladší.

Důležité! Při práci s přímočarou pilou lze jako vodítko použít jakýkoli materiál s rovnou hranou, pokud je správně zarovnaný a opěrná hrana je řádně zajištěna.

Jak připravit skládačku na práci

Když se chystáte skládačku spustit, zkontrolujte, zda není poškozená, a ujistěte se, že je napájecí kabel v pořádku. Připravte si také všechny pily potřebné pro daný úkol a nastavte skládačkovou pilu s odpovídajícím nastavením.

Před provedením řezu si materiál označte.

řezat, ocelové, trubky, elektrickou, skládačkou

Při nákupu je lepší zvolit nástroj vybavený laserovým naváděním

Jak pracovat se skládačkou: funkce a pravidla

V závislosti na typu materiálu se pravidla pro provádění řezu mírně liší. Abyste se vyhnuli chybám, musíte vědět, jak byste měli se skládačkou v konkrétním případě pracovat.

Jak řezat kov

Při řezání kovu by se měly používat pilové kotouče s jemným ozubením. Pro tenčí a měkčí materiály, jako je měď nebo hliník, můžete nastavit vyšší otáčky. Za optimální se považuje výkon nad 750 wattů. A aby se snížilo tření, měl by se při řezání občas přidat olej.

Důležité! Při řezání plechu je nejlepší pod něj umístit překližku, aby se snížily vibrace.

Jak řezat dřevo, dřevotřísku a překližku

Pro řezání těchto materiálů je k dispozici největší sortiment pilníků. Musí však být používány v souladu se svým určením. Počet zdvihů nastavte podle maximálních možností nástroje.

K řezání jsou zapotřebí pilové listy s hrubými zuby od 2 do 6 mm. Čím obtížnější práce, tím menší velikost. Rovný řez lze provádět při vysokých otáčkách, zakřivený řez při nižších otáčkách.

Jakmile si osvojíte základní principy práce s elektrickou skládačkou na dřevo, překližku a dřevotřísku, je to práce nejen pro dospělého, ale i pro dítě.

READ  Jak doma rovnoměrně řezat pěnu

Jak řezat dlaždice

V tomto případě je nejsložitější částí profil dlaždice. Pro provedení řezu se doporučuje zaklínit plech mezi lamely na obou stranách. To zabraňuje vibracím a vytváří určitou mezeru pro snadnější manipulaci.

Důležité! Abyste při řezání nepoškodili povrch dlaždic, měli byste spodní část nástroje omotat látkou.

Jak řezat plexisklo, plast

Pro řezání tohoto materiálu jsou vhodné stejné pilové kotouče jako pro kov. Nastavte zdvih kyvadla do minimální polohy nebo jej zcela vypněte. Broušení plastů, plexiskla při minimálních otáčkách.

Jak řezat keramiku, porcelán a kameninu

Při řezání těchto typů materiálů by se měly používat pilové kotouče s brusným ostřím. V takovém případě by se měl kyvadlový zdvih odpojit a pracovní proces by se měl provádět maximální rychlostí. Pro řezání keramiky a porcelánu byste měli zřídkakdy používat přímočaré pily, protože tyto pily se rychle stávají nepoužitelnými a je třeba je vyměnit.

Jak řezat laminátovou podlahu

Jediným problémem při řezání tohoto materiálu je, že dochází k odlamování podél hrany. Aby se tomu zabránilo, je třeba použít pilu se zuby na obou stranách. Řez neprovádějte z přední strany, ale z vnitřní strany.

Pro laminát můžete také použít skládačku se zuby seříznutými směrem dolů

Zejména kruhové a oválné prvky

Nejprve je třeba vyznačit obrys panelu a poté vyvrtat otvor uprostřed. Poté do otvoru vložte pilový list. Proces řezání začněte a ukončete vytvořeným otvorem.

Důležité! Kruhové nebo oválné prvky lze rozřezat na několik částí vyvrtáním několika otvorů.

Řezání přímých prvků

Tento typ práce se skládačkou nevyžaduje žádné složité operace. Stačí provést značení a plynule vést skládačku. Tento proces lze ale také usnadnit použitím speciálních zařízení.

Základní typy skládaček na kov

Podívejme se nyní přímo na řezné nástroje. Označení na pilovém kotouči nebo na jeho obalu vás informuje o tom, že je určen k použití s kovem. Tyto výrobky jsou označeny nápisy: „For Metal“ nebo „For Metal“, podle výrobce.

Označení poskytuje informace o materiálu, ze kterého je pilový kotouč vyroben. Nejběžnější ocelí je HSS. Popis výrobce uvádí, že se jedná o rychlořeznou ocel.

Označení BIM lze nalézt na některých produktech. Označuje bimetal, tvrdé ostří a měkké tělo čepele. Dva materiály s různou hustotou jsou spojeny překrytím. Měkké tělo čepele zabraňuje lámání křehké oceli na zubech.

Řezné nástroje se liší tvarem. Nejoblíbenější jsou ty s jemně frézovaným vlnitým zubem. Poskytují čistý střih s malým otočením, pokud je to nutné. Tyto nože však řežou materiály o tloušťce 1-3 mm.

Pro řezání dílů s větší tloušťkou existují speciální pilové kotouče s nastaveným „zubem“ a upravenou geometrií. Tzv. „progresivní rozteč“, kdy se zuby zvětšují od pilového kotouče až k jeho okraji. Podobné modely mohou řezat obrobky o tloušťce až 10 mm.

Pilovým kotoučem s jemnými zuby můžete řezat neželezné kovy (např. hliník, měď, mosaz) a tvrdé dřevo. Mohou řezat kovové profily (trubky nebo čtverce) až do průměru 30 mm a tloušťky stěny 1 mm.2 mm.

Nebuďte naštvaní, pokud se vám to nepodaří na první pokus. S trochou trpělivosti a pozornosti se vám to podaří!

Skládačková pila je nástroj pro řezání obrobků z různých materiálů. Většina uživatelů zná výrobky na řezání dřeva ze školních let. Tento materiál odpoví na otázky, co je pozoruhodné na skládačce na kov, jaké skupiny jsou rozděleny do nástrojů a jak si vybrat dobrý model, aniž byste za něj přeplatili.

Různé typy skládaček

Sebeúctyhodný mistr stavitel již dávno nahradil stávající mechanický protějšek modernizovaným modelem. Všechny skládačky jsou rozděleny do tří skupin podle následujících kritérií

Podle těchto parametrů se rozlišují:

Domácí skládačkové pily mají nízký příkon do 600 W. Funkčnost je poněkud omezená (master nebude schopen zpracovávat povrchy o velké tloušťce) a provozní doba nepřesáhne několik hodin denně. Je to však nepostradatelný ruční nástroj pro domácí práce. Skládačky tohoto typu stojí od 1000, což je pro občana s průměrným příjmem poměrně dostupné.

Bosch PST 700 E je příkladem domácího spotřebiče s mnoha pozitivními referencemi. Za cenu od 3 000 Kč získá uživatel zařízení s výkonem 500 W, které je schopno řezat hliníkové plechy o tloušťce až 10 mm a ocelové plechy o tloušťce až 4 mm. Mezi další funkce patří:

řezat, ocelové, trubky, elektrickou, skládačkou
 • Nastavitelná rychlost pásu (500 až 3100/min).);
 • evakuace čipů;
 • možnost řezání pod úhlem díky sklonu patky;
 • integrovaný antivibrační systém;
 • pogumovaná rukojeť;
 • Nízká hmotnost (1,6 kg);
 • rychlá výměna nožů.

Bosch PST 700 E je považován za jednu z nejlepších řetězových pil. Podobná zařízení. Makita 4329 K, DeFort DJS-505-B. Funkčnost je víceméně podobná.

Profesionální modely se vyznačují prodlouženou denní pracovní dobou (6-8 hodin) díky zvýšenému výkonu. Funkce jsou rozšířeny nejen na práci s plechem, ale také na hliníkové tyče a podobné výrobky levnější modely nemají rychloupínací pilový list pro skládačky na kov, nemají proměnné otáčky a kabel je krátký.

Příklad jednotky. Makita 4350 CT. jejich parametry:

 • tloušťka řezaného ocelového obrobku je do 10 mm;
 • frekvence kmitání pilového kotouče se pohybuje mezi 800 a 2800 za minutu;
 • dostupnost 4stupňového kyvadlového zdvihu (pro zvýšení rychlosti řezání a zachování kvality pily);
 • měkký rozjezd bez trhnutí;
 • antivibrační systém;
 • možnost naklonění podstavné desky do úhlu 45 stupňů;
 • hmotnost 2,5 kg.
READ  Jak řezat textolit doma

Výrobek bude stát uživatele 8-9 tisíc, v závislosti na obchodě.

Průmyslové elektrické skládačky jsou velké stroje, které je vhodnější označovat jako obráběcí stroje než jako ruční nářadí. Jejich výkon je tisíce wattů a jejich výkon se měří v 15-20 hodinách denní práce a příkladem je v tuzemsku vyráběný nástroj Zubr ZSL-250, který váží 21 kg a stojí 15-17 tun.р.

Vzhledem k tomu, že pokročilý uživatel dává přednost ručnímu nářadí, stojí za to zmínit pravidla pro výběr elektrické skládačky.

Jak řezat laminát skládačkou

Navzdory relativní jednoduchosti procesu je důležité znát některé nuance správného řezání laminátu elektrickou skládačkou.

Skládačkové pily musí mít dostatečný výkon pro řezání materiálu a dobrý řez.

Abyste mohli řezat a řezat laminátové podlahy s dobrým výsledkem, musíte splnit určité požadavky:

 • Řezání s přímočarou pilou při maximálních otáčkách za minutu.
 • Snažte se provést celý řez najednou: přerušení může vést k nerovnostem, odštípnutí a dalšímu poškození laminátové podlahy.
 • Přitlačte materiál podél linie řezu: pevné uchopení panelu zabraňuje vzniku nedokonalostí v řezu.
 • Kyvadlový mechanismus skládačky musí být vypnutý.
 • Používejte pouze pilníky určené pro laminát: pokud nejsou k dispozici, je třeba zvolit pilník s jemným ozubením apod. п.

Jak rovnoměrně řezat skládačkou, pokud nemáte k dispozici speciální pily? Vhodný je nůž s dozadu řezajícími zuby.

Důležité! Výrobce často na obalu uvádí, jak přesně se má laminát řezat.

Řezání laminátu elektrickou skládačkou je obvykle jednoduché

Obecné zásady řezání

Zásada 1. Všechny skládačky vytvářejí nerovnoměrný řez. To je důležité pochopit. Samotná konstrukce nástroje zahrnuje několik stupňů volnosti pily, takže není možné dosáhnout stoprocentně dokonalého řezu, ale dodržování několika jednoduchých pravidel omezí „zasekávání“ na minimum:

  žádné úsilí. Vůbec žádné. Lehký tlak na povrch a přesně vymezený směr pohybu jsou předpokladem čistého řezu. Ano, pomalu, ale kvalitně;

Achillovou patou většiny skládaček je systém kyvadlového pohybu. Právě jeho konstrukce ve většině případů nezajišťuje dokonale kolmý řez k povrchu. V kyvadlovém mechanismu je poměrně velká vůle, která „vychýlí“ skládačku ze svislé polohy a zamýšlené linie řezu, když na ni vyvinete jen malou sílu. Pouze několik profesionálních nástrojů má jinou konstrukci kyvadlového systému (namontovaného přímo v převodovce) a stabilizátor pilového kotouče, který udržuje pilový kotouč kolmo k řezu. Pilové listy musí být co nejsilnější (1,5 mm a více), aby bylo dosaženo dokonale kolmého řezu.

 • pouze ostrý spotřební materiál. Jakmile se ostří trochu otupí, stává se pila nepředvídatelnou. Proto je dobré vyměnit pilové kotouče, pokud se otupily;
 • teplota je vše. Vždy pečlivě sledujte teplotu řezné plochy a dbejte na to, aby se nepřehřála. zuby pily podléhají silnému opotřebení právě při přehřátí, protože kov je měkčí a nemůže dostatečně odolávat třecím silám.

Zásada 2. Skládačka je jen pohonem pily. „Vlastnosti“ (počet kroků kyvadla, podsvícení, laserové ukazovátko atd.) nejsou nijak zvlášť důležité. д.). Skutečně důležitý parametr. výkon skládačky. Určuje typ a tloušťku materiálu, který je skládačka schopna „řezat„.

Zásada 3. Skládačky jsou klíčem k duu skládaček. Existuje mnoho různých typů a variant tohoto nástroje. A každý z nich je „vybroušen“ pro konkrétní úkol nebo materiál. Kvalita konečného výsledku závisí na správné volbě řezacího nástavce.

Například pro tvarové řezání materiálu je zapotřebí jemný pilový kotouč a pro hrubé řezání obrobků je vhodný hrubovací pilový kotouč. Řezání složitých a komplikovaných obrobků vyžaduje pilové kotouče se dvěma řeznými hranami. Přední nůž provádí hlavní řez a zadní zuby podřezávají obrobek s menšími řeznými poloměry, což umožňuje lepší manévrovatelnost nože. Oboustranná čepel navíc umožňuje krátkodobý chod skládačky dopředu i dozadu. Například při řezání obrysu javorového listu.

Je třeba si uvědomit, že pilové kotouče jsou k dispozici v různých tloušťkách materiálu. Existují skládačkové pily pro řezání silného a tenkého materiálu, které se liší svou délkou. Některé kusy mohou mít velikost až 250 mm, pokud je výkon skládačky dostatečný.

Zásada 4. Použijte minimálně tři zuby na tloušťku řezaného materiálu. čím silnější je obrobek, tím hrubší musí být zuby. Tento princip vede k nejlepším možným výsledkům, protože vždy existuje prostor pro odvádění pilin z řezné hrany, řezná hrana není blokována a proces řezání je urychlen.

Zásada 5. Vše v ruce. Chcete-li dosáhnout co nejhladšího a rovnějšího řezu, neměli byste opomenout pomocné nástroje. Boční podpěra, vodicí lišta nebo narychlo vyrobené vodítko obrobku vám pomohou vést nástroj co nejpříměji a okamžitě se projeví na konečném výsledku.

Kus laminátu nebo jiného materiálu s rovnou hranou je výborným vodítkem pro opření pilového kotouče. Hlavním úkolem je správné nastavení patky skládačky a její pevné upevnění.

Jak vybrat skládačku pro řezání kovů

Řekneme vám, co je pozoruhodné na kovové skládačce, jaké skupiny jsou rozděleny do nástrojů a jak si vybrat dobrý model, aniž byste za něj přeplatili.

READ  Jak řezat v dlaždičním čtvercovém díře

Přímočará pila je nástroj pro řezání obrobků z různých materiálů. Většina uživatelů zná výrobky na řezání dřeva ze školních let. Tento materiál odpoví na otázky, co je pozoruhodné na kovové skládačce, jaké skupiny jsou rozděleny do nástrojů a jak si vybrat dobrý model, aniž byste za něj přeplatili.

Jak řezat skládačkou překližku, dřevo, kov rovnoměrně: pravidla pro používání nástroje

Přímočará pila je spolu s vrtačkou, úhlovou bruskou a dalšími nástroji jedním z nepostradatelných atributů domácího kutila. Potřeba realizovat funkce, které jsou součástí návrhu, vyvolává oprávněné přání nástroj kvalifikovaně používat. Hlavním požadavkem je provádět přesné a rovnoměrné řezy do polotovarů a obrobků. Na čem to závisí? Jaké znalosti jsou potřeba??

K čemu je skládačka

Elektrická skládačka se nejčastěji používá pro práci se dřevem. Tento nástroj je široce používán při výrobě nábytku, kde se používá k výrobě prvků a dílů různých tvarů.

Pokud jsou při práci s elektrickou přímočarou pilou zvoleny správné nástroje a režim řezání, je to možné:

 • provádět přímé a zakřivené řezy;
 • řezat kruhy bez poškození archu;
 • k řezání tenkého kovu;
 • Pro výrobu výrobků ze dřeva o tloušťce až 10 cm (model skládačkové pily Dnipro-M LE-110P řeže tyče o síle až 11 cm)
 • Řezání plastů;
 • Řezání keramických a porcelánových dlaždic.

Zda elektrické nářadí zvládne určitý materiál, závisí na výkonu a typu nářadí (domácí, poloprofesionální, profesionální).

Ne všechny elektrické skládačky mají další funkce, jako je řezání s náklonem nebo možnost připojení dalších součástí a nástrojů.

Chcete-li si vybrat ten správný nástroj, přečtěte si článek „Výběr správné skládačky“.

Přitom je třeba správně zvolit i pilové kotouče. Zohledňuje se rozteč zubů, délka zubů a materiál.

Krátký přehled nástroje

Skládačka je miniaturní pila, která usnadňuje lidskou práci. Nástroj zpracovává dřevo a jeho deriváty, kovové obrobky a plasty. Její pracovní princip je založen na přenosu kmitavého pohybu na řezný nástroj ve svislé rovině. Pohybem nahoru a dolů, souběžně s pohybem vpřed, vytváří skládačka řez v polotovaru.

Kromě vertikálního vratného pohybu jsou některé modely vybaveny funkcí kyvadla. Speciální funkce. pilový kotouč se pohybuje vertikálně a současně dopředu a dozadu. To znamená, že v pracovní poloze jsou zuby v kontaktu s materiálem. Skládačka se v protiúderu pohybuje dozadu a přerušuje komunikaci.

konstrukční prvky

abyste mohli správně ovládat skládačku, je třeba znát její konstrukci a technické možnosti.

 • Stojan. Jedná se o základ, ke kterému jsou připevněny ostatní prvky pily. Základna musí být rovná, tuhá a pevná. je nezbytná pro správný směr řezání, a tím i pro možnost přesného řezu. Pevná základní deska navíc tlumí vibrace vznikající při provozu.
 • Případ. kombinuje hlavní komponenty. motor, převodovku, upínací systém lopatek, ovládací prvky. Ve dvou verzích: s rukojetí v podobě luku nebo s rukojetí ve tvaru platypu. Ergonomie. snadné uchopení, které nepřímo umožňuje práci s minimální tolerancí.
 • Uchycení ramene pily. Spolehlivá fixace, žádné volné pohyby (vůle), udržování směru v jedné rovině je jednou z technických možností přesného řezání.

Užitečný nástroj

Pro skládačku je k dispozici řada skládačkových pil pro hladký spoj:

 • Škrabkový doraz. Potřebné pro přesné řezání kružnic.
 • Paralelní boční doraz. Určeno pro rovné řezy. Přímost spoje závisí na stavu boční strany (opěry).
 • Vodicí kolejnice. Umožňuje přesné přímé řezy na vzdálenost 20 cm a více.
 • Překrytí desky. Snižuje součinitel tření, zvyšuje kluznost povrchu obrobku.
 • Protiskluzová vložka. Snižuje riziko vzniku třísek. Užitečné pro práci s laminátem.

Vlastnosti ovlivňující přesnost řezání

Skládačka má určité vlastnosti, které nepřímo nebo přímo ovlivňují charakter řezu. Pro lepší přehlednost jsou hodnoty shrnuty v tabulce.

Charakteristika Poznámka
Power ovlivňuje produktivitu, rychlost a hloubku řezu. To znamená, že je snazší řezat obrobek výkonnější jednotkou než slabší. Menší pravděpodobnost vibrací, vychýlení lopatek a kývání do stran
Frekvence zdvihu (počet otáček) Rozhodující pro výběr správného režimu řezání pro daný materiál. Ovlivňuje rychlost řezání. Vysoká pro měkké dřevo, nízká pro ocel
Hladký start Funkce umožňuje plynulý start řezání bez trhnutí a otřesů. Počáteční řez určuje okamžik vzniku švu. přesně na dráze nebo pod úhlem.
Hmotnost Vyšší hmotnost nástroje snižuje účinky vibrací, propadání
Řezný zdvih Přímo související s výkonem. Slabé jednotky pracují ve špičkovém režimu při obrábění silných obrobků. Zvýšené vibrace, vychýlení lopatek a tendence k vybočení z dráhy
Kyvadlový zdvih Zrychlení řezání, ale horší kvalita řezu
Nastavení otáček Umožňuje zvolit optimální režim řezání pro sklízený materiál
Držení otáček při zatížení Stabilita pohybu řezného nástroje při zpracování materiálu pro hladký řez bez třísek
Směr foukání Foukání vzduchu z ventilátoru chlazení motoru odvádí piliny z řezné zóny. Lepší viditelnost místa řezu
Osvětlení řezné zóny Osvětlení pracovního prostoru zvyšuje viditelnost směru řezání

Bez ohledu na to, jaké máte funkce, může špatné zpracování znehodnotit možnosti vaší pily.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS