Převod 14 4 V baterie elektrického šroubováku

Návod k přestavbě šroubováku a jeho nabíjení pomocí Li-Ion akumulátoru. Snadná redukce proudu v MT3608 pro nabíjení konvertovaných Ni-Cd na Li-Ion baterie pro šroubovák

Pokud máte (nebo spadl do známých) starý šroubovák na Ni-Cd a všechny baterie zemřely, ale i nabíječka zlomil (vyhořel), objednat na ali desce MT3608 pro 40 rublů, podívejte se na starou nabíječku z mobilního telefonu (vše ve velkém) a staré baterie z notebooku (potřebují baterie Li-Ion 18650).

Dnes převedeme starý šroubovák z nikl-kadmiových baterií na lithium-iontové a podle toho upravíme jeho nabíječku.

Vše lze snadno převést. Začněme s bateriemi.

Pokud by byl šroubovák 12V, budeme potřebovat 4 baterie 18650 (16).8V max), pokud pro 14.4V. 5 ks (max. 21V), pokud 18V, pak 6 ks (25V).max. 2 V). Bezpečnostní rezerva motoru a ostatních mechanismů šroubováku je velká a potřebujeme větší výkon.

Baterie 18650 Li-Ion by měly být nejprve otestovány, pokud je z čeho vybírat, musí mít stejnou kapacitu. To lze levně a přesně provést pomocí přístroje BT-C3100 V2.2 nebo podobné. Původní kapacita baterií 18650 pro notebooky je 2000-2200 mAh, ale pokud tomu tak není, můžete kapacitu uvedenou na štítku baterie vydělit dvěma. Doba chodu bude lepší, pokud dáme 3 cykly nabíjení/vybíjení. Pokud je naměřená kapacita o 5 až 10 % nižší než kapacita napsaná, je to v pořádku, ale pokud je mnohem nižší, baterie ztratily svou kapacitu. Změřte také vnitřní odpor baterie pomocí měřicího přístroje, který musí být také stejný.

Bez přesných přístrojů stačí nabít baterie Li-Ion 18650 na 4.2 V v libovolné vhodné nabíječce s omezeným napětím, zatěžte je stejnou zátěží a po stejné době změřte napětí na nich. Pokud klesla na stejné hodnoty, je v pořádku. Například plně nabitý akumulátor 18650 zatěžujte 3-5 ohmů (proud od 1 A do 4 A).5 až 0.8 A) a po stejné době (např. po třech minutách) změřte zbývající 4 A baterie.2V při zatížení a bez zatížení. Pokud je výsledné napětí při zatížení a bez zatížení stejné, jsou baterie vhodné pro. To ukazuje stejnou nosnost a stejný vnitřní odpor.

Vyjměte z měniče staré vybité baterie / baterie Ni-Cd a připájejte Li-Ion baterie na požadované napětí. U Li-Ion akumulátorů je lepší ponechat ploché konektory z notebooku, ale pokud budete pájet dráty k Li-Ion, ochlaďte pájecí bod pomocí tryskajícího vzduchu, rychle pájejte tavidlem nebo kyselinou, abyste zkrátili dobu zahřívání povrchu akumulátoru a předešli poruše. Použijte pájecí dráty ze starého počítačového zdroje nebo silnější dráty.

Ještě lepší je, když baterie připájíte přes desku balancéru baterií „4S nebo 6S balance protection board“, zabrání to přebíjení baterií nad 4V.2V. Také s touto deskou se budou lépe nabíjet kapacitní baterie, ale v případě různých baterií bude mnohem rychleji docházet k degradaci baterií s nižší kapacitou, protože se budou vybíjet pod minimální napětí 2,5 V.8 V, ale u těch s vyšší kapacitou je ještě napěťová rezerva. Šroubovák stále funguje, ale slabší baterie již degradují.

Pak se podíváme, jak šroubovák pracuje s Li-Ion baterií, obvykle se zvýší výkon o 20-40 % a sníží se hmotnost vyměnitelné baterie.

Nyní přejděte k přepojení nabíječky baterie, zejména pokud je vyhořelá nebo neexistuje. Firma od firmy se liší, Bosch, Shturm, Hitachi, všechno je jiné. Z těla nabíječky můžete vyjmout všechny díly kromě svorkovnice. V podstatě potřebujeme pouze svorkovnici pro připojení vyměnitelné baterie. Samozřejmě, že vše bude lepší v případě. Měl jsem příliš velký proud z těžkého transformátoru a byl těžký, takže jsem pro něj našel lepší využití (v laboratorním zdroji).

Výstup nabíječky mobilního telefonu připájejte k desce MT3608 na piny VIn, plus, minus. Zapněte jej, zvyšte odpor na požadované výstupní napětí, je to 16.8, 21 nebo 25.2V podle toho, jakou máte baterii Li-Ion.

MT3608 je měnič napětí Step Up s pulzně šířkovou modulací. Na běžných deskách musíme připájet výstupní kondenzátor na velkou svorku VOut a vedle ní odizolovat zem, abychom mohli kondenzátor připájet. To je chyba Číňanů, deska je z výroby tenká.

K omezení nabíjecího proudu potřebujeme rezistor 5-15 ohmů a co nejjednodušší a nejmenší diodu. Připájejte kabel VOut přímo ze svorkovnice k baterii plus. A VOut- přes rezistor v minusovém vodiči. Z měřicího bodu rezistoru připájíme diodu (anodu) (katodu s proužkem) k signálu FB čipu, to je 3. pin MT3608, malý, ale je připájen k potenciometru na druhé straně desky, což je snazší pájení.

Připojte baterii k nabíječce a zkontrolujte nabíjecí proud, který se bude pohybovat od 50 mA (15 Ohm) do 200 mA (5 Ohm). Proud z mobilní nabíječky by byl například 50mA(21V/5V/KPD) =300mA, ale pro 200mA(21V/5V/KPD)=1200mA (může být příliš mnoho, ne každá mobilní nabíječka to zvládne). Zkontrolujte nabíječku, pokud se zahřívá nebo pokud napětí baterie klesne z 5 V na 2 V.5V, je nutné snížit proud, aby nedošlo k přehřátí.

Možná se ptáte, proč tak malý nabíjecí proud, když nabíjení trvá dlouho. První bod, při vysokých nabíjecích proudech blízkých 1.0C (Li-Ion baterie s kapacitou C), doba nabíjení asi za hodinu, baterie určitě zemře po 1-2 letech takového zvěrstva. Za druhé, i staré Li-Ion baterie mají tendenci se zotavit při nízkém proudu nabíjení (pokud nemáte únik chemie nebo puchýře) a nízký proud nabíjení rozhodně prodlouží životnost baterie. Můžete sledovat stránky https://www.YouTube.com/watch?v=ep8o8DVPz_0 pro recenzi.

převod, baterie, elektrického, šroubováku

Výhody: vyšší kapacita Li-Ion baterií, vyšší výkon šroubováku, nižší hmotnost, delší životnost baterií. Minimální přepracování, snadno přístupné díly. Pokud transformátor v nabíječce funguje, je to bonus (pro laboratorní PSU).

Nevýhody: Dlouhá doba nabíjení (10-20 hodin). Je velmi nežádoucí dávat Li-Ion akumulátory pod 3V na článek, tj. provádět úplné vybití (kdy šroubovák vrčí mnohem slaběji), Li-Ion akumulátory mnohem dříve ztrácejí kapacitu v chladu, již při 0 stupních šroubovák téměř nebude fungovat (je možné si pro krátkodobou práci v chladu nasadit rukavici nebo kapesník nebo pouze na šroubovák akumulátor, případně ohřívat pouze akumulátor uvnitř na topné baterii).

READ  Jak odšroubovat křížový šroub bez šroubováku

Jaká deska a články jsou potřeba k přeměně šroubováku na lithium-iontový?

Tady je moje baterie 9,6 V, 1,3 Ah. Při maximálním nabití má napětí 10,8 V. Lithium-iontové články mají jmenovité napětí 3,6 V a maximální napětí 4,2 V. Abych nahradil staré nikl-kadmiové články lithium-iontovými, potřebuji 3 články, jejich provozní napětí bude 10,8 V a maximální napětí je 12,6 V. Překročení jmenovitého napětí motor nijak nepoškodí, neshoří, a pokud se napětí výrazně liší, nemusíte se obávat.

Lithium-iontové články, jak je již dlouho známo, kategoricky nesnášejí přebíjení (napětí nad 4,2 V) a nadměrné vybíjení (pod 2,5 V). Článek velmi rychle degeneruje, pokud překročí normální provozní rozsah. Proto lithium-iontové články vždy spolupracují s elektronickou deskou (BMS. Battery Management System), která řídí článek a kontroluje horní i dolní mez napětí. Jedná se o ochrannou desku, která jednoduše odpojí plechovku od obvodu, když se napětí dostane mimo provozní rozsah. Kromě článků proto potřebujete také desku BMS.

Nyní dva důležité body, se kterými jsem několikrát neúspěšně experimentoval, než jsem dospěl ke správné volbě. Jedná se o maximální přípustný provozní proud samotných Li-Ion článků a maximální provozní proud desky BMS.

Se šroubovákem je možný vysoký pracovní proud 10-20 A. Proto byste měli kupovat baterie, které jsou schopné dodávat vysoké proudy. Osobně úspěšně používám 30 A články 18650 od Sony VTC4 (kapacita 2100 mAh) a 20 A Sanyo UR18650NSX (kapacita 2600 mAh). V mých elektrických šroubovácích fungují dostatečně. Ale například čínská TrustFire 2500 mAh a japonská světle zelená Panasonic NCR18650B 3400 mAh nejsou vhodné, nejsou dimenzovány na takové proudy. Proto byste neměli hledět na kapacitu. i 2100 mAh je více než dost. ale ujistěte se, že jste si vybrali takovou, která umožňuje maximální možný vybíjecí proud.

Stejně tak musí být deska BMS navržena pro vysoké provozní proudy. Viděl jsem na YouTube, jak lidé staví baterie na deskách s 5 nebo 10 A. Nevím, jestli jsem někdy viděl, že by takové desky šly do ochrany při zapnutí šroubováku. Myslím, že je to plýtvání penězi. Řeknu, že Makita sama dává do svých baterií 30ampérové desky. Proto používám 25 ampérovou BMS koupenou na Aliexpressu. Stojí asi 6-7 dolarů a lze je vyhledat pomocí „BMS 25A“. Protože potřebujete desku pro tříčlánkovou sestavu, měli byste hledat desku s označením „3S“ v názvu.

Ještě jedna důležitá poznámka: některé karty mají různé kontakty pro nabíjení (označené „C“) a nabíjení (označené „P“). Deska může mít například tři vývody: „P-„, „P“ a „C-„, jako je tomu na původní li-ion desce Makita. Tato deska pro nás nebude fungovat. Nabíjení a vybíjení (nabíjení/vybíjení) musí být provedeno jedním kontaktem! To znamená, že deska musí mít 2 ovládací kontakty: jednoduchý plus a jednoduchý minus. Protože naše stará nabíječka má také pouze dva piny.

Celkově vzato, jak už asi tušíte, jsem vyhodil spoustu peněz za experimenty se špatnými prvky i deskami a udělal všechny chyby, které se udělat dají. Získal jsem však neocenitelné zkušenosti.

Přestavba 14 4 V baterie elektrického šroubováku

Pokud jste četli můj předchozí příspěvek, možná si vzpomenete, že poté, co mi odešly standardní baterie elektrického šroubováku a já nutně potřeboval pokračovat v práci, jsem si připájel poměrně výkonný měnič s 8A jmenovitým proudem a krátkodobou zátěží až 15A. Z 24 V na 15 V. Dvě sériově zapojené 12V baterie 7 Ah. Mám 14voltový elektrický šroubovák.4 В.

Po vyčerpání a únavě z minulé stavební sezóny, kdy jsem s touto věcí stavěl bednění, jsem se rozhodl, že v nové sezóně potřebuji normální baterie s.

převod, baterie, elektrického, šroubováku

Provedl jsem nějaký výzkum na internetu a zjistil jsem, že se jedná o marketingový trik společnosti Bosch v případě mých původních baterií. Jedna nová baterie stojí stejně jako nový elektrický šroubovák se dvěma bateriemi v sadě. Nemělo smysl kupovat tyhle blbosti za takové peníze.

Pro můj model elektrického šroubováku nebyly k dispozici žádné lithium-iontové baterie. Nové Li-ion šroubováky byly neadekvátně drahé. Je to jako bakchanálie plná úderů do prsou.

Pak jsem dostal nápad, že si sám přestavím svůj elektrický šroubovák na lithiový. Li-ion kanystry pro 3.7 voltů a my potřebujeme 15-16 voltů. Dáme čtyři baterie do série a máme jich 16.8V v plně nabité verzi (4 kusy po.2V na plechovku).

Pokud máte 12voltový elektrický šroubovák, můžete zapojit tři banky do série.

Rozhodl jsem se použít baterie typu 18650, tj. jednotlivé baterie, které tvoří naši baterii do jedné velké baterie.

Ty jsou nyní v módě u svítilen. Nacházejí se také v bateriích notebooků.

Jedná se o baterie typu Sony vtc4. Je schopen dodávat do zátěže až 30 A. Ideální pro náš účel.

To je všechno hezké, ale lithium je nebezpečná věc, pokud ho přebijete, můžete udělat bum.

Také naše jednotlivé baterie jsou zapojeny do série a časem budou velmi nevyvážené.е. Některé baterie budou nabité a některé nedostatečně nabité. což by způsobilo velmi rychlé selhání takové baterie.

Opět mi přišli na pomoc naši čínští přátelé. Existuje věc, které se říká balancer. během nabíjení sleduje napětí jednotlivých baterií, a pokud je plně nabitá, deaktivuje baterii a ostatní se budou nabíjet, dokud nebudou všechny jednotlivé baterie v naší sérii plně nabité.

Tahle věc stojí Číňany pár drobných. Ale dostal jsem od nich trochu vážnější věci.

Trochu dražší, ale stojí to za to. Jde o to, že tyto baterie nemají žádnou ochranu. Objednal jsem si také regulátor baterie. Tato věc obsahuje balancer, o kterém jsem mluvil výše, a celou sadu ochran. Patří sem: ochrana proti zkratu, ochrana proti přehřátí, nadproudová ochrana atd.д.

 • B: Baterie plus;
 • B3: 1. baterie.B: mínus a 2. baterie plus;
 • B2-: 2. baterie.mínus a 3. baterie plus;
 • B1-: 3. baterie.mínus a 4. baterie plus;
 • B: 4. baterie.mínus;
 • P: zatížení/nabíjení V- (do šroubováku /nebo do nabíječky);
 • P-: zatížení/nabíjení V- (do šroubováku /nebo do nabíječky ).

Poté, co jsem vše spojil dohromady, jsem vyzkoušel elektrický šroubovák v akci a bum, nic nefunguje. Co čert nechtěl, podstrčili mi Číňané padělek, ale ne, nepodstrčili. Ukázalo se, že v procesu montáže jsem musel někde zkratovat, obecně to spustilo ochranu, zcela odpojilo baterii od zátěže.

Chcete-li ochranu odstranit (typ můžete odhadnout sami, návod prodejce to neuvádí), musíte na straně zátěže přivést napětí, tj.е. můžete jednoduše dát baterii nabíjet. Bezpečnostní zařízení je okamžitě odnímatelné.

READ  Indikátor náboje elektrického šroubovák

Vše uložil do původního pouzdra na baterie, přičemž předtím odstranil staré niklkadmiové banky. Pájení na podložky. Aby nevypadávaly, nalepila jsem na ně tavné lepidlo.

Baterie se nyní nabíjí v pořádku pomocí běžné nabíječky, i když napětí je trochu nízké (doporučeno 18 V), ale ještě jsem se k tomu nedostal. Není třeba se starat o dobíjení. Po úplném nabití řídicí jednotka banky odpojí.

Baterie pro elektrické šroubováky DIY Li-ion pro 2 osoby.1 Ah (2100 mAh). Oproti původnímu s kapacitou 1.2 Ah. Nová baterie váží jen o polovinu méně.

Testování výrobku na demolici desky. Prostě super, velmi spokojený s výsledkem. Běží skvěle, nesedí dlouho, táhne silně.

Pak jsem narazil na malou nevýhodu. Pokud zapomenete nastavit výkon elektrického šroubováku (režim vrtání), zejména pokud je příliš nízký, ochrana sepne při vysokém zatížení a zastaví motor. Nevím, jestli je to dobré nebo ne. Pokud si místo balancéru koupíte plný regulátor, budete si muset koupit větší proudovou zátěž, jinak vám bude špatně z odstraňování ochrany. Nebo se poohlédněte po ovladači s automatickým odpojením.

Můj regulátor pro zátěžový proud 8 A.

Zpočátku jsem si bral druhou baterii s sebou a připojil ji, abych odstranil ochranu. Pak jsem vytvořil tlačítko, které přepne obvod na běh přímo bez regulátoru a odstraní ochranu napětím baterie.

Pokud chcete, můžete si koupit plechovky pro větší kapacitu, ale buďte opatrní v tomto plánu pevné padělky. Prodejce, od kterého jsem ji koupil a vždy ji kupuji, ji již otestoval a inzerovaná kapacita odpovídá skutečné.

Výroba domácí nabíječky pro upravený Li-Ion elektrický šroubovák.

Možnost nastavení výstupního napětí a nabíjecího proudu. Zahřívá se docela dost, ale funguje to.

Výstupní napětí je nastaveno na 16.8 В. Proud podle chuti 2-3 A. Pro ty, kteří chtějí šetřit baterie při 1-2 A. Připojte ke vstupu dostatečně výkonný napájecí zdroj. Pokud napájecí zdroj nedodává dostatečný proud odpovídající vašemu nastavení na desce, nebude dodávat proud, který jste nastavili.

Umístění všeho v pouzdře. Rozebral jsem starou nabíječku a přilepil její horní část k novému pouzdru. Na desce jsou dvě malé LED diody smd. Jedna se rozsvítí, když je zapnutý zdroj napájení. Druhá kontrolka se rozsvítí, když se deska nabíjí. LED diody připájet na dráty a místo toho je umístit do těla nabíječky.

Nabíjení se zapne, svítí červená kontrolka. Protože červená LED dioda je silnější než zelená, během nabíjení zelená LED dioda zhasne a svítí pouze červeně, po dokončení nabíjení červená LED dioda zhasne a svítí zeleně.

Dobíjení akumulátoru šroubováku pomocí lithiových baterií

Průmysl vyrábí šroubováky již dlouho a mnoho lidí vlastní starší modely s nikl-kadmiovými a nikl-metalhydridovými bateriemi. přestavba elektrického šroubováku na lithiový zlepší výkon vašeho stroje, aniž byste museli kupovat nový nástroj. V současné době existuje mnoho společností, které nabízejí služby výměny baterií pro elektrické šroubováky, ale můžete si je také sami upravit.

Přechod na lithiové baterie 18650

Nikl-kadmiové baterie jsou levné, vydrží mnoho nabíjecích cyklů, nebojí se nízkých teplot. Kapacita baterie se však sníží, pokud ji dáte nabíjet před úplným vybitím (paměťový efekt).

Lithium-iontové baterie mají tyto výhody

 • vysokou kapacitou, která elektrickému šroubováku zajistí delší provozní dobu;
 • menší velikost a hmotnost;
 • Dobře si udržují náboj, když se nepoužívají.

Lithiový akumulátor pro elektrický šroubovák však sotva vydrží plné vybití, proto jsou tovární nástroje na takové akumulátory vybaveny přídavnými deskami, které chrání práci akumulátoru před přehřátím, zkratem, přebitím, aby nedošlo k výbuchu, plnému vybití.

Tyto baterie si můžete jednoduše objednat z Aliexpressu: Zkontrolujte cenu na Aliexpressu

Pokud je čip instalován přímo v baterii, obvod se přeruší, pokud je nepoužitá baterie vyjmuta z nástroje.

Obtíže při konverzi

Li-Ion baterie mají objektivní nevýhody, například špatný výkon při nízkých teplotách.

Při přestavbě elektrického šroubováku na lithiové baterie 18650 se navíc můžete setkat s řadou potíží:

 • Standard 18650 znamená, že jeden článek baterie má průměr 18 mm a délku 65 mm. Tyto rozměry nejsou stejné jako u nikl-kadmiových nebo nikl-metalhydridových článků, které se dříve instalovaly do elektrického šroubováku. Výměna baterií vyžaduje jejich vložení do původního pouzdra a instalaci ochranného čipu a propojovacích vodičů;
 • Lithiové články mají výstupní napětí 3,6 V, ale nikl-kadmiové články mají výstupní napětí 1,2 V. Předpokládejte, že stará baterie má napětí 12 V. Toto napětí není možné zajistit sériově zapojenými články Li-Ion. Rozsah kolísání napětí během nabíjecích a vybíjecích cyklů iontové baterie se rovněž liší. Převedené baterie proto nemusí být kompatibilní s elektrickým šroubovákem;
 • Iontové baterie se liší specifickým způsobem fungování. Nevydrží přebíjení napětím vyšším než 4,2 V a vybíjení nižším než 2,7 V až do selhání. Proto musí být elektrický šroubovák při přestavbě baterie vybaven ochrannou deskou;
 • Stávající nabíječku pro elektrický šroubovák s Li-Ion baterií nemusí být možné použít. Bylo by také nutné jej přestavět nebo zakoupit jako náhradu.

Důležité! Pokud je vrtačka nebo elektrický šroubovák levný a nekvalitní, je lepší jej nepřevádět. To může být dražší než cena samotného nástroje.

Výběr baterie

U elektrických šroubováků se často používají baterie s napětím 12 V. Faktory, které je třeba zvážit při výběru Li-Ion baterie pro elektrický šroubovák:

 • Tyto nástroje používají články s vysokými vybíjecími proudy;
 • V mnoha případech je kapacita článku nepřímo úměrná vybíjecímu proudu, proto nevybírejte článek pouze na základě jeho kapacity. Hlavním ukazatelem je aktuální. Hodnotu provozního proudu elektrického šroubováku naleznete v technickém listu nářadí. Obvykle se pohybuje v rozmezí 15 až 30-40 ampér;
 • Při výměně baterie elektrického šroubováku za Li-Ion 18650 se nedoporučuje používat články s různou kapacitou;
 • Někdy se doporučuje použít lithiovou baterii ze starého přenosného počítače. To je naprosto nepřijatelné. Jsou navrženy pro mnohem nižší vybíjecí proud a mají nevhodné specifikace;
 • Počet článků vychází z přibližného poměru 1 Li-Ion na 3 Ni-Cd. Pro 12voltovou baterii budete potřebovat 3 nové baterie, které nahradí 10 starých. Úroveň napětí se mírně sníží, ale pokud jsou nainstalovány 4 články, zvýšené napětí zkrátí životnost motoru.

Důležité! Před opětovnou montáží musí být všechny články plně nabité, aby se vyrovnaly.

Demontáž krytu baterie

Skříň se často montuje pomocí samořezných šroubů; jiné metody zahrnují zaklapávací spojovací prvky nebo lepidlo. Lepený blok je nejobtížněji demontovatelný, je třeba použít speciální kladivo s plastovou hlavou, aby nedošlo k poškození částí pouzdra. Zevnitř je vše odstraněno. Pro připojení k nářadí, nabíječce akumulátoru nebo k baterii lze znovu použít pouze kontaktní desky nebo celou sestavu svorek.

READ  Jak odstranit kazetu z elektrického šroubováku Hitachi

Připojení bateriových článků

Připojení Li-Ion akumulátorů pro šroubovák se provádí několika způsoby:

 • Použití speciálních kazet. Metoda je rychlá, ale kontakty mají vysoký přechodový odpor a mohou být rychle zničeny relativně vysokými proudy;
 • Pájení. Metoda vhodná pro ty, kteří umí pájet, protože vyžaduje určitou zručnost. Pájení je třeba provádět rychle, protože pájka rychle chladne a delší zahřívání může baterii poškodit;
 • Bodové svařování. Jedná se o upřednostňovanou metodu. Ne každý má svářečku, tyto služby mohou poskytovat specialisté.

Důležité! Články musí být zapojeny do série tak, aby se napětí akumulátoru sčítalo a kapacita se neměnila.

Ve druhém kroku připájíte vodiče ke svorkám baterie sestavené baterie a k ochranné desce podle schématu zapojení. Ke svorkám baterie jsou připájeny vodiče o průřezu 1,5 mm² pro vlastní napájecí vedení. Pro ostatní obvody můžete použít tenčí vodiče, 0,75 mm²;

Poté se na baterii položí kus smršťovací bužírky, ale není to povinné. Na bezpečnostní čip lze také umístit smršťovací fólii, která jej izoluje od baterií, jinak by ostrý pájecí výstupek mohl poškodit plášť článku a způsobit zkrat.

Převod elektrického šroubováku na Li-ion bez desky BMS

Nejprve rozebereme baterii. Uvnitř je 12 buněk. 10 v jedné řadě a 2 v druhé řadě. Kontaktní pásek je přivařen k druhé řadě buněk. Ponecháme si několik buněk se skupinou kontaktů a zbytek recyklujeme.

Nyní je třeba připájet vodiče pro další práci. Kontakty jsou vyrobeny z materiálu, který nelze pocínovat, takže dráty k článkům připájíme. Mínusová strana je na tělese článku a plusová strana je přímo spojena s plusovým kolíkem. Staré prvky slouží jako podpora a nepodílejí se na práci.

Budu používat baterie Li-ion 18650. Buňky jsou buu. Potřebuji vysokoproudé články pro přepracování. „Přepojil“ jsem své články na tepelné smršťování Sanyo, staré bylo docela ošuntělé. Kontrola zbytkové kapacity Imax.Sériové zapojení akumulátorů a pájení hlavových prvků. Baterie je téměř hotová.

Nyní budeme pohodlně nabíjet. Je třeba nainstalovat čtyřkolíkový konektor. Použil jsem konektor ze staré základní desky pro správný počet pinů. Spojovací díl je ze starého napájecího adaptéru počítače.

Vyřízněte otvor pro konektor. Konektor naplněný epoxidovým lepidlem nebo superlepidlem a jedlou sodou. Stejným způsobem připájejte vodiče.

Připájení vodičů k článkům. Drát od prvního kolíku zástrčky k plusové baterii. Drát od druhého kontaktu konektoru na plusu druhého prvku, stejný mínus prvního prvku a tak dále. Vzhledem k tomu, že se bude nabíjet „chytrou“ nabíječkou, je nutné zhotovit vyrovnávací vodič.

Jako konektor pro připojení k nabíječce se použije vodič z počítačového zdroje. Drát, který napájel disketovou jednotku. Odřízněte všechny klíče od konektoru a ten se dokonale vejde pod nabíječku. Pájení je snadné. Červený vodič k prvnímu kolíku konektoru baterie. Černý vodič připojte k druhému kolíku konektoru baterie a t. д.

Pro připojení k nabíječce nezapomeňte na napájecí kabely. Drát, který máme, je vyrovnávací drát. Nastavte váhu na nabíječku a počkejte na plné nabití.

Je ale náhrada opravdu tak dobrá??

 • 1. Lithium-iontové baterie jsou dražší. Za jednu musíte zaplatit 250 až 500 eur.
 • 2. Další nevýhodou je, že se obtížně nabíjejí. nelze je ani přebít, ani přebít a upřímně řečeno, nejlépe je nabíjet pomocí „chytré“ nabíječky, která při dosažení určitého napětí sníží proud dodávaný do baterií.

Abyste nepřeplatili a dostali přesně to, co potřebujete, zkontrolujte si specifikace elektrického šroubováku. Měla by udávat spotřebu energie a napětí. Vydělením první hodnoty druhou získáte maximální proud absorbovaný elektrickým šroubovákem. Při výběru baterie věnujte zvláštní pozornost její proudové absorpční kapacitě (viz datový list baterie), protože pokud by z baterie byl odebírán příliš velký proud, mohlo by dojít k požáru, zahřátí nebo uvolnění nebezpečných plynů. Mezi oblíbené baterie s vysokým odběrem proudu patří: Samsung 25R, LG HE2, LG HE4, Sony VTC5.

Elektrický šroubovák se nespustí. jak vyřešit problém

Při testování elektrického šroubováku s napůl nabitou baterií motor startoval stabilně i při zátěži. Ale když byl plně nabitý, elektrický šroubovák se i při volnoběhu spustil až po opakovaném stisknutí tlačítka napájení.

Prošel desku BMS sondou osciloskopu a zjistil, že se vypíná proudová ochrana. Skutečnost je taková, že při spuštění motoru elektrického šroubováku je odpor jeho vinutí určen činným odporem vodičů a činí desítky ohmů. Proto může být rozběhový proud v prvním okamžiku až sto ampérů.

Aby se předešlo nepříjemnému vypínání, deska BMS obvykle poskytuje zpoždění přibližně 100 ms, což u tohoto elektrického šroubováku zjevně nestačilo. Pro stabilní chod motoru bylo nutné zvýšit zpoždění spuštění ochrany na půl sekundy (500 ms). Schéma zapojení desky plošných spojů nebylo k dispozici, takže jsem se rozhodl prodloužit dobu zpoždění tápáním.

Bylo nutné najít v obvodu bod, ke kterému se připájí výstup kondenzátoru ve vztahu k mínusu nebo plusu baterií. Byl použit kondenzátor 0,47 mF a na jeden konec kondenzátoru byl připájen tenký drátek. Jeho druhý konec byl připájen k zápornému pólu baterie.

Poté se volný konec kondenzátoru dotýkal sériově všech vodičů rezistorů a kondenzátorů a při každém stisknutí startovacího tlačítka na elektrickém šroubováku. Před každým dalším dotykem byly vývody kondenzátoru zkratovány, aby se kondenzátor vybil a nedošlo k poškození obvodu.

Ale nepodařilo se mi najít bod minus. Proto byl volný konec drátu připájen ke kladnému pólu baterie a byla provedena stejná operace, která byla úspěšná. Dotykem vodiče kondenzátoru s místem znázorněným na obrázku se motor elektrického šroubováku spolehlivě rozběhl i při zátěži.

Pro jistotu jsem se rozhodl zvýšit kapacitu kondenzátoru na 2,2 mF. Ten byl jedním koncem připájen přímo ke kladnému pólu baterie a druhý konec byl připojen k levému konci 1k ohmového rezistoru s vodičem.

Možná existuje racionálnější řešení, ale testování elektrického šroubováku v provozu ukázalo účinnost instalace přídavného kondenzátoru. Motor startoval bez zátěže i se zátěží bez poruchy.

Za 10 a pár večerů se mi podařilo zprovoznit zdánlivě nepoužitelný elektrický šroubovák. Doufám, že moje zkušenost pomůže mnoha lidem rozhodnout se pro sanaci opuštěných šroubováků a dalšího akumulátorového nářadí.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS