Pilové kotouče na kov v jakém směru

Správně umístěný kovový nůž

Pila na kov. ruční nástroj, který se používá k řezání kovových profilů a trubek. Šavlová pila na kov se skládá ze stroje a pilového listu. Stroj se skládá z rámu, do kterého je na jedné straně vložena rukojeť se zařízením pro upevnění nože a na druhé straně zařízení pro regulaci napětí nože. Napínací zařízení má na jedné straně drážku pro vložení a upevnění nože a na druhé straně šroub s beranem, který slouží k napínání nože.

Pilové listy na kov se liší šířkou, délkou, tloušťkou, roztečí a výškou. Použití jednoho nebo druhého nože závisí na tloušťce, tvrdosti a tvaru řezaného materiálu. Výrobci nožů nabízejí výběr nožů pro materiál, který potřebujete řezat, ať už jde o hliník, měď, bronz nebo dokonce plast. Rozměry čepele, tj. délka, šířka, velikost zubů a třída oceli, jsou uvedeny na zakoupené pile.

Jak namontovat čepel do pily na kov?

Jak je znázorněno na prvním obrázku článku: zuby dolů (je-li čepel jednostranná) a zuby směřujícími dopředu od rukojeti. Při řezání vyvíjíte tlak směrem dolů a dopředu. zuby pilky by měly směřovat stejným směrem, tedy dolů a dopředu. Pro nastavení povolte napínací šroub, vyjměte starý nůž z čepů, vložte nový nůž a napněte jej, dokud nůž necvakne jako struna. Důležité je, abyste čepel příliš neutáhli nebo nepřetrhli. Optimální napnutí zjistíte metodou pokusu a omylu.

Napínání se provádí pomocí napínáku na seřizovači, tj. otáčením napínáku se nůž napne. Při napínání pilového kotouče musíte najít správnou rovnováhu. Ujistěte se také, že je čepel nastavena rovně, aniž byste ji zkroutili, protože zkroucení by způsobilo nerovnoměrný řez při řezání.

Jak řezat?

Protože vás zajímalo, jak nastavit pilový kotouč, není na škodu poskytnout několik rad, jak používat pilu na kov. Jednou rukou uchopte rukojeť pily (pravou, pokud jste pravák, nebo levou, pokud jste levák) a druhou rukou se držte svislé hrany oblouku naproti rukojeti. Opřete nůž o nůž vyžínače. Nůž veďte přesně ve směru linie řezu. Pilku na železo držte v malém úhlu. Čepel by měla ležet téměř naplocho na obrobku. obvykle pod úhlem 30-45 stupňů. Tím se sníží vibrace, hlučnost a hladší řez vyžínacího nože. řezejte bočně, pod úhlem 90 stupňů k materiálu. pouze v nouzových případech, např. při otáčení linie řezu. Čím plošší je úhel řezu, tím menší je úhel, pod kterým je třeba nůž vyžínače použít.

Prvních několik tahů proveďte s malým úsilím, aby se nůž zařízl do materiálu a nesklouzl do strany z linie řezu. Plynulými, postupnými pohyby přitlačte pilku pevně k obrobku při pohybu vpřed a při návratu do výchozí polohy tlak uvolněte. Jakmile se čepel zachytí na materiálu, můžete použít veškerou sílu k řezání.

Maximální rozsah pohybu. od okraje pilového kotouče k hraně, aniž by pilový oblouk narážel na obrobek. Nepřešlapujte „na místě“. tím se čepel na jednom místě rychle zryje a budete ji muset vyhodit, protože poškozenou čepel nelze použít. Oblouk pily udržujte rovný, nenechte ji kývat sem a tam. Směr řezu kopíruje rovinu oblouku pily, takže není možné, aby docházelo k drnčení. Kromě toho se čepel snadno zlomí, pokud pilka cukne do strany. Vlastnosti materiálu čepele jsou takové, že vydrží velmi dobrou podélnou pevnost v tahu, ale je velmi křehká v ohybu.

Řezání pilkou na železo na zakřivené čáře

Pila na kov je cenná také tím, že umožňuje řezat podél téměř jakékoli zakřivené linie. Chcete-li řezat v zakřivené linii bez přerušení dopředného pohybu pily, nastavte ji kolmo k materiálu obrobku (t.е. úhel 90 stupňů) a postupně plynule otáčejte obloukem pilky tak, aby čepel sledovala plánovanou linii. Ano, čepel zastřihovače byste měli vždy označit čímkoli. tužkou, fixem, poškrábaným nehtem. Hlavní je, abyste ji při práci viděli. Otáčení pilového kotouče musí probíhat co nejjemněji a nejplynuleji, jinak dojde k jeho zlomení; otáčení je pro pilový kotouč na kov extrémní.

Pokud potřebujete provést ostrý obrat, například o 90 stupňů, musíte prakticky „přešlapovat na místě“ a přitom pokračovat v řezání a plynule otáčet obloukem pilky, pravidelně ustupovat, abyste se nevzdálili od místa obratu, a přitom používat k otáčení tu stranu pilového listu, která je vůči dílu vnější.

Chcete-li vyříznout vnitřní roh, nejprve vyvrtejte rovnou čáru pro ořezávač jemným vrtákem delším, než je šířka čepele, zasuňte čepel do této drážky a dále řežte pilkou na železo. Každopádně uvidíte, jak se to dělá v praxi. Není na tom nic složitého.

Následující obrázek ukazuje jiný způsob použití pily na kov. Při této metodě je třeba nůž přenastavit otočením o 90 stupňů.

Čepele pilky na kov

Pilové listy na kov jsou jedním z nejvíce zastaralých nástrojů v sortimentu spotřebního materiálu. Samozřejmě hodně záleží na technologii práce s kovem a na zručnosti při používání pilky, ale nejprve musíte vědět, jak správně zvolit čepel. dnes si povíme o výběru a typech řezných čepelí a také se dozvíte, jak snadno vyměnit čepel pily na železo.

Jak vlastnoručně odstranit otřepy na pile na dřevo

Takový nástroj, jako je pilka na železo, se hojně používá při různých typech prací se dřevem. Postupem času se řezná plocha nástroje opotřebovává a řezání dřeva je stále obtížnější. Opotřebení břitu je následující:

To vede ke ztrátě funkčnosti nástroje a nutnosti jeho broušení.

Seřizovač pilových zubů

Nastavení břitu v různých směrech eliminuje možnost zaseknutí nože při práci. Příkladem může být situace, kdy při řezání silného kmene nelze nůž posunout a vyjmout z místa. Pila se také může zaseknout v důsledku zahřívání kovu a jeho roztažnosti, horká část může zahřát pryskyřici a přeměnit ji na druh lepidla.

Pilové listy pro ruční pily na kov. správný výběr, typy a montáž

Pily na kov jsou stále oblíbené mezi ručními řeznými nástroji.

Hlavní výhodou tohoto nástroje je, že jej lze použít vždy, když je elektrické nářadí nepoužitelné nebo je jeho použití omezeno technologickým úkolem.

Aby bylo možné pilku na železo používat, musí být v nástroji nainstalován kovový nůž. Před instalací řezacího prvku je však třeba jej rozumně vybrat.

Pilové listy na kov pro řezání nástrojů

Pokud se chceme zabývat pilovými listy na kov, je nutné tento typ spotřebního materiálu rozdělit do tří typů:

 • Pro ruční pilky na železo (mohou být velké i malé). Po nástupu úhlových brusek nebo úhlových brusek, stejně jako kotoučových pil, šavlových pil a přímočarých pil, ztratily ruční kotoučové pily na popularitě, ale zcela nezmizely
 • Pro strojní jednotky. patří sem pásové pily používané v průmyslovém prostředí (určené pro obráběcí stroje). U pásových pil se používají pilové kotouče s odpovídajícími parametry: délka, tloušťka, výrobní materiál, ostření a tvar zubů. V domácnosti se tyto jednotky používají pouze v případě, že je nutné vysoce přesné řezání kovových dílů. Pro tyto jednotky se používají speciální pilové pásy, jejichž zuby jsou opatřeny karbidovým nástřikem. Pásové pily jsou vhodné nejen k řezání kovů, ale také dřeva. Pásové pily vyžadují během provozu dodatečné chlazení vodou, které prodlužuje životnost pilového kotouče a snižuje zatížení pohonných mechanismů stroje
 • Samostatné elektrické jednotky jsou nástroje, které nahradily ruční pilky na železo. Patří mezi ně šavlové pily a skládačky. Pro šavlové pily jsou k dispozici čepele příslušných tvarů a specifikací. Stejné parametry mají i kovové čepele pro skládačky, takže při jejich výběru je důležité zvážit, pro jaký typ nástroje je spotřební materiál určen
READ  Jak vyrobit vyvrtávací nástroj z pilového kotouče

V materiálu podrobně rozebíráme pilové listy pro ruční pily na kov, které můžete zakoupit v každém stavebním obchodě, na trhu a dokonce i v internetových obchodech. Mimochodem, výhodou nákupu na internetu je, že kupující má širokou škálu možností, na rozdíl od nákupu v obchodě, kde je nabídka omezena na dva nebo tři modely.

Typy řezných nástrojů pro pily na kov

Pro ruční pily na kov existují tři typy řezného příslušenství:

 • Jednočepelové. do celkové délky 265 mm. Hlavním parametrem takového zařízení je však vzdálenost mezi upevňovacími otvory, která je 250 mm
 • Single standard. jedná se o nejoblíbenější modely nožů, které mají řezné zuby pouze na jedné části. Rozteč mezi upevňovacími otvory je 300 mm a celková délka nože je až 315 mm. Pokud kupujete pilové kotouče pro ruční pilu, neměli byste brát v úvahu (měřit) celkovou délku kotouče, ale vzdálenost od jednoho otvoru pro upevnění ke druhému. Výrobci obvykle uvádějí rozměry na boční straně postroje
 • Dvojité. rozměrově zcela shodné s předchozím typem, pouze řezné části jsou u těchto zařízení umístěny na obou stranách. To umožňuje delší životnost, protože v případě odření a otupení zubů na jedné straně je nutné nůž otočit vzhůru nohama a pokračovat v jeho používání

Kovové pilové kotouče pro jednoduchou pilu mají tloušťku 0,63 mm a pilové kotouče pro dvojitou pilu mají tloušťku 0,8-1,25 mm. Na hardwaru je to označeno písmenem S. Rozdíl je také v šířce nebo výšce čepele. U jednoduchých náhlavních souprav je výška 12,5 mm a u dvojitých náhlavních souprav je výška 20-25 mm.

GOST R 53411-2009 stanovuje rozteč zubů a jejich počet, které jsou označeny písmeny P a Z. Jejich vliv na kvalitu a rychlost kovových dílů a obrobků. Délka dotyčných zařízení je rovněž 150, 350 a 400 mm.

Z čeho jsou vyrobeny?

Moderní pilové kotouče na kov se vyrábějí z následujících druhů oceli:

 • Uhlíková ocel. materiály s nízkou pevností, proto jsou vhodné pro řezání měkkých a neželezných kovů. Tyto výrobky jsou označeny HCS a mají pevnost v tahu až 44-46 HRC.
 • Rychlořezné. mají vysokou odolnost proti otěru a opotřebení zubů, ale jejich nevýhodou je křehkost. Pilové kotouče s vysokou rychlostí se označují jako HSS a mají tvrdost až 73-78 HRC. K dispozici jsou čepele z rychlořezné oceli s diamantovým hrotem a tvrdostí až 82-84 HRC. každý
 • Bimetalické. nazývají se tak proto, že jsou použity dva druhy oceli. Jejich uvedení na trh vyvolalo rozruch a rychle předstihly své protějšky. Bimetalové nože jsou založeny na materiálech, jako je uhlíková ocel, na kterou je navařen pás rychlořezné oceli. Tyto výrobky se označují písmeny BIM a jejich pevnost je stejná jako u rychlořezných pil, s tím rozdílem, že mají vysokou tvrdost a odolnost proti deformaci díky použití uhlíkové oceli jako základního materiálu
 • Legované nástrojové oceli jsou vylepšené verze svých uhlíkových protějšků a vyrábějí se legováním uhlíku chromem, wolframem, vanadem, křemíkem atd.п. Legování umožňuje dosáhnout vysokých hodnot pevnosti a tvrdost je o něco nižší než u HSS, pohybuje se v rozmezí 67-67 HRC.

Tvrdost pilových listů ručních pil na kov charakterizuje citlivost nástroje na ohybové namáhání, takže v závislosti na použitém řezném nástavci je třeba vzít v úvahu sílu působící na pilu při práci.

pilové, kotouče, směru

Obvyklá síla by neměla překročit 60 kg, což je charakteristické pro pily s roztečí zubů menší než 1,4 mm. Pokud je rozteč zubů větší než 1,4 mm, nesmí zatížení překročit 10 kg.

Pilové listy pro ruční pily na kov. správný výběr, typy a montáž

Pily na kov se stále těší velké oblibě mezi ručními řeznými nástroji.

Hlavní výhodou tohoto nástroje je, že jej lze použít vždy, když je elektrické nářadí nepoužitelné nebo je jeho použití omezeno technologickým úkolem.

Pro použití pilky na železo musí být v nástroji nainstalován kovový nůž. Teprve před montáží řezného prvku je třeba jej kvalifikovaně vybrat.

Pilové kotouče pro řezání kovů

Zvažte pilové kotouče na kov s tím, že tento typ spotřebního materiálu je rozdělen do tří typů:

 • Pro ruční pilky na železo (dodávají se ve velkých a malých velikostech). Po nástupu úhlové brusky nebo úhlové brusky, stejně jako kotoučových pil, šavlových pil a přímočarých pil, ztratily pilové kotouče svou popularitu, ale nezmizely úplně
 • Pro obráběcí stroje. patří sem pilové pásy, které se používají v průmyslových podmínkách (určené pro obráběcí stroje). Pro pásové pily se používají pilové pásy s odpovídajícími parametry: délka, tloušťka, výrobní materiál, ostření a tvar zubů. Doma se tyto stroje používají pouze v případě, že je vyžadováno vysoce přesné řezání kovových dílů. Tyto stroje používají speciální pilový pás, jehož zuby jsou potaženy karbidem. Pilové kotouče jsou vhodné nejen na kov, ale také na dřevo. Pásové pily vyžadují během provozu dodatečné chlazení vodou, což prodlužuje životnost pilového kotouče a snižuje zatížení pohonu pilové jednotky
 • Samostatné elektrické jednotky jsou nástroje, které nahradily ruční pilky na železo. Patří sem šavlové pily a skládačky. Pro šavlové pily jsou k dispozici pilové kotouče příslušných tvarů a specifikací. U přímočarých pil na kov mají odpovídající parametry také čepele, takže při jejich výběru je důležité zvážit, pro jaký typ nástroje je spotřební materiál určen

V tomto materiálu se budeme podrobně zabývat kovovými čepelemi pro ruční pilku na železo, které můžete zakoupit v každém stavebním obchodě, na trhu a dokonce i v internetových obchodech. Mimochodem, výhodou nákupu na internetu je, že zákazník má široký výběr, na rozdíl od obchodu, kde je nabídka omezena na dva nebo tři modely.

Typy řezného příslušenství pro šavlové pily na kov

Pro ruční pily na kov existují tři typy řezného příslušenství:

 • Jednoduché lopatky. mají celkovou délku lopatek až 265 mm. Hlavním parametrem takového nástroje je však vzdálenost mezi upevňovacími otvory, která činí 250 mm
 • Single standard. jedná se o nejoblíbenější modely nožů, které mají řezné zuby pouze na jedné části. rozteč upevňovacích otvorů 300 mm a celková délka lopatek až 315 mm. Při nákupu pilového kotouče pro ruční pilu je třeba brát v úvahu (měřit) vzdálenost od jednoho přípojného bodu k druhému, nikoli celkovou délku kotouče. Výrobci obvykle uvádějí rozměry na boku nástroje
 • Dvojité nože. rozměrově zcela shodné s předchozím typem, pouze řezné části jsou uspořádány na obou stranách. Umožňuje zvýšit životnost nožů, protože v případě oděru a otupení zubů na jedné straně je nutné nůž otočit a pokračovat v jeho používání

Kovové lopatky v jednoduchém provedení mají tloušťku 0,63 mm a lopatky ve dvojitém provedení mají tloušťku 0,8-1,25 mm. To je označeno písmenem S na látkách. K dispozici také v šířce nebo výšce čepele. U jednoduchého pilového kotouče je výška 12,5 mm a u dvojitého pilového kotouče je výška 20-25 mm.

GOST R 53411-2009 stanovuje hlavní parametry, jako je rozteč zubů a počet zubů, které jsou označeny písmeny P a Z. Tento parametr ovlivňuje kvalitu a rychlost řezání kovových dílů a obrobků. Tato zařízení jsou k dispozici také v délkách 150, 350 a 400 mm.

READ  Který olej do řetězové pily pro dvoutaktní řetězovou pilu?

Jak vybrat správné pilové kotouče pro pily na kov

Na základě těchto ukazatelů by se mělo vybírat řezací zařízení v podobě spotřebního materiálu pro ruční pily:

 • Typ nástroje. Pily na kov se vyrábějí ve všech tvarech a velikostech, takže před nákupem pilového listu byste měli změřit vzdálenost mezi upevňovacími prvky těla nástroje. Pokud je nástroj vybaven nastavitelnou kostrou, lze zakoupit libovolnou délku kostry
 • Pevnost zpracovávaného materiálu. pokud se plánuje řezání měkkých druhů oceli, jako je hliník, měď, mosaz a další, není třeba kupovat drahé nože, protože s takovými obrobky si poradí zařízení s nízkou tvrdostí uhlíku. Základním materiálem, z něhož se vyrábí nástroje, je ocel typu X6VF pro tuzemské a HCS pro zahraniční nástroje. Pokud se řežou pevnější materiály, jako je ocel, litina apod.п., v tomto případě se používají pilové listy z rychlořezných ocelí
 • Tloušťka řezaného kovu a kvalita řezu. Zde je třeba věnovat pozornost TPI. počtu zubů na palec. Je to jednoduché. pokud je při řezání tenkých obrobků vyžadována vysoká kvalita spojů, je třeba zvolit nástroje s hodnotou TPI vyšší než 24. Tím se několikanásobně prodlouží doba řezání materiálu. Pokud kvalita řezu není prioritou, ale nejdůležitější je rychlost řezání, lze zvolit nože s TPI menším než 24 zubů na palec. Čím více zubů na noži, tím vyšší TPI
 • Nastavení zubů. tato zařízení mají odpovídající odchylku, která ovlivňuje rychlost dosažení výsledku i tloušťku řezu. GOST R 53411-2009 upravuje, že lopatky se vyrábějí ze tří druhů nastavení: s vychýlením na každém zubu, přes jeden zub a na dvou sousedních přes nevychýlené články. Vizuálně je téměř nemožné zjistit stupeň nastavení odkazů. U verze „dva vedle sebe“ je tolerance maximálně 0,15 až 0,25 mm. V ostatních případech se odchylka pohybuje mezi 0,6 a 0,9 mm. Měření velikosti roztažnosti lze provést pomocí elektronického měřidla, ale zjištěná hodnota bude 2krát větší než výše uvedená

Jak vybrat a instalovat pilový list na kov. Stavební portál ProfiDom

Čepele pilky na kov jsou jedním z nejneodolnějších spotřebních materiálů pro nářadí. Samozřejmě hodně záleží na technologii práce s kovem a na zručnosti při používání pilky na železo, ale především je třeba umět správně zvolit čepel.

Národní encyklopedie stavebních profilů.com.ua vypráví o výběru a typech nožů pro pilky na železo a správné technice práce s nimi.

Typy pilových listů

 • Stávající norma GOST R 53411-2009 „Čepele pilových listů na kov“ stanoví dva typy těchto nástrojů. pro strojní a ruční řezání. O prvních se bavit nebudeme a druhé jsou k dispozici ve třech základních velikostech:
 • Jednoduché, se vzdáleností mezi upevňovacími otvory 250 ± 2 mm, s celkovou délkou čepele nejvýše 265 mm;
 • Jednoduché, s roztečí 300 ± 2 mm mezi upevňovacími otvory, s celkovou délkou čepele nepřesahující 315 mm;
 • Dvojitý, s roztečí upevňovacích otvorů 300 ± 2 mm, pro celkovou délku čepele nepřesahující 315 mm.

Tloušťka čepele s u jednoduché verze je 0,63 mm, u dvojité verze 0,80 mm. Výška s jednou řadou zubů je 12,5 mm a s dvojitou řadou zubů 20 mm.

GOST rovněž stanovuje rozteč P, mm a počet z zubů, které jsou pro první typ lopatky 0,80/32, 1,00/24 a 1,25/20. Majitelé delších pilových listů mohou používat také pilové listy s parametry 1,40/18 a 1,60/16.

Podle třídy materiálu používaného k výrobě pilových listů na kov se vyrábějí z nástrojové oceli:

Ve specializované obchodní síti jsou běžně k dostání tzv. diamantové čepele s povrchovým nástřikem nitridů titanu nebo jiných žáruvzdorných kovů. Tyto čepele lze snadno rozlišit podle barvy: běžné ocelové čepele jsou tmavě šedé, zatímco nastříkané čepele mohou mít různé barvy od jasně oranžové až po modrou (v závislosti na výrobci).

pilové, kotouče, směru

Existují také čepele s tzv. plamenným nástřikem wolfram-karbidu, ale i když je jejich tvrdost velmi vysoká, jsou extrémně citlivé na ohybové namáhání. Proto je jejich životnost při řezání kovů zanedbatelná.

Vysoká odolnost kovových střižných nožů je zajištěna vhodným tepelným zpracováním.

Na povrchu čepele jsou dvě zóny s různými hodnotami tvrdosti: přímo na zubech se pohybuje od HS 6467 u legovaných nástrojových ocelí po HS 7378 u rychlořezných ocelí (u diamantových čepelí dosahuje tento parametr HS 8284) a v druhé zóně HS 4446.

Výrazný rozdíl v tvrdosti potvrzuje vysokou citlivost výrobku na namáhání ohybem, proto norma také omezuje maximální sílu, kterou lze na ruční pilu působit. Nesmí překročit 60 kg u nožů s roztečí zubů do 1,4 mm a 10 kg u nožů s roztečí zubů nad 1,4 mm.

Jak vybrat čepel pro pilku na železo

 • Typ ruční pily na kov, přesněji řečeno vzdálenost mezi upevňovacími otvory. Pokud je variabilní, pak je lepší použít jakoukoli velikost pilového listu.
 • Pevnost v tahu řezaného kovu. Pokud má být nástroj použit k řezání měkkých, tvárných kovů, jako je měď, hliník atd., jsou plasty poddajné., je dobré mít pilový list s nejnižší tvrdostí. Materiál může být ocel X6VF; dovážené čepele mají na boční desce symbol HCS. Pro řezání silnějších kovů jsou vhodné čepele z rychlořezných ocelí (odpovídající importované označení je HSS).
 • Tloušťka řezaného kovu a kvalita řezné plochy. Mezinárodní praxe doporučuje jako kritérium výběru PPI, což je počet špiček zubů na palec délky čepele. Například u tenkých kovů, kde je vyžadován velmi hladký povrch řezu, se za správnou hodnotu považuje PPI24. Pokud uživatele zajímá více faktor produktivity než kvality, měl by být PPI
pilové, kotouče, směru

Pily. pohledy a funkce. Jak si vybrat a co používat. Zuby

Pila na železo je ruční truhlářský nástroj a je to typ pily. V závislosti na konstrukci je lze použít k řezání dřeva, kovu, plastu, pórobetonu a dalších materiálů. Nástroj se skládá ze dvou částí. řezného nože s ostrými zuby a rukojeti pro pohodlné držení.

Odrůdy pil

Ruční pily se dodávají ve dvou provedeních, na dřevo a na kov. Pily na dřevo mají velké ozubení a lze je použít i k řezání pórobetonu a sádrokartonu.

Pily na kov mohou řezat téměř jakýkoli materiál včetně dřeva, plastů, sádrokartonu, pórobetonu, polystyrenu, polystyrenu atd.

Mají jemné háčky, takže řez je čistý a vzniká jemná tříska.

Classic

Je také známá jako široká nebo běžná pila a je standardním ručním nástrojem pro řezání. Pro použití v podélných nebo příčných řezech. Lze s ním zkrátit prkno nebo uříznout větev.

Je to standardní tesařské a truhlářské nářadí. Poskytuje rychlý řez, ale je poměrně hrubý a výsledkem je hrubý řez. Zuby jsou trojúhelníkového tvaru s roztečí 1,5 až 6,5 mm.

Kruhové nebo úzké

Jedná se o užší nástroj. Díky malé šířce nože lze použít k řezání zakřivených prvků. Hlavním účelem tohoto typu nástroje není řezání, ale možnost řezat plechový materiál, kde je třeba pracovat podél úzkého obrysu.

Úzký pilový pás je obratnější a umožňuje práci v úzkých zatáčkách, což se širokým pilovým pásem nelze. Tyto pily jsou mnohem lehčí a kompaktnější. Mohou mít zuby na obou stranách, které se liší velikostí. Díky tomu je možné vyrábět čisté řezy různé čistoty.

Menší výběr zubů vede k hladším řezům.

Ruční pila

Tento specifický nástroj, označovaný také jako sekáček nebo kudla, slouží především k odstraňování vyčnívajících trnů a rýh. Tesaři a truhláři používají tyto pily pro čisté a hladké řezy. Čepel tohoto nástroje je nejtenčí nastavení, což vede k úzkému řezu.

Aby se čepel trvale neohýbala, je na opačné straně nože zavěšena stopka pro zvýšení tuhosti. Kvůli hrotu řezu není možné provést řez hlubší, než je výška nože. Nástroj má jemné zuby rovnoramenného trojúhelníkového tvaru. Používá se výhradně pro příčné řezání.

READ  V jakém směru se úhlová bruska správně otáčí

Tloušťka pracovní části nepřesahuje 1-1,5 mm.

V případě průřezových témat

Pilky na železo mají speciální zuby, které jsou nakloněny dopředu pod ostrým úhlem. Jejich pohyb způsobuje stříhání dřevěných vláken a oddělování pilin.

Toto zařízení zaručuje nejrychlejší možnou operaci v případech, kdy je třeba rozdělit desku ve směru vláken. Vznikají poměrně velké piliny, jejichž velikost závisí na výšce hrotu.

Čím větší jsou, tím rychleji postupují práce. Pokud musíte odříznout i tenkou větev, nebude to příliš účinné.

V případě průřezových témat

Používá se pilka na železo s přímým ozubením. Tento typ nářadí je ideální volbou pro řezání dřeva nebo prořezávání větví na zahradě. Vhodné pro řezání palivového dřeva nebo zkrácení násady rýče. Převážná většina všech ručních zařízení na řezání dřeva je příčná.

Univerzální

Jedná se o variantu křížové frézy, ale se speciálním ostřením zubů, které kompenzuje nedostatečný úhel náběhu na dřevěná vlákna.

Existují také specializované typy pil, u nichž jsou zuby uspořádány do skupin po několika. Mezi skupinami je malý rozdíl. K řezání surového dřeva.

Vroubkování mezi noži zajišťuje odstranění mokrých třísek a jejich samovolné odstranění bez nutnosti ručního čištění.

Specializované stránky

Speciální konstrukce se speciálně vyvinutým ostřím z karbidu wolframu byla vyvinuta speciálně pro práci s pórobetonem. Tento nástroj umožňuje pevnější ponorný řez do povrchu a zrychlené řezání houževnatých materiálů. Taková pila je vhodná pro příčné i podélné řezy.

Při výběru pily věnujte pozornost nejen směru zubů, ale také jejich velikosti. Rozlišují se 3 typy fréz:

 • 2-2,5 mm. pro přesné opracování malých dílů.
 • 3-3,5 mm. pro středně velké obrobky.
 • 4-6 mm. pro hrubé řezy řeziva a palivového dřeva.

Pily na kov

Pila na kov má speciální konstrukci, která se skládá z řezného nože a rámu pro jeho upevnění. Čepele jsou vyměnitelné. Mají malé zoubky, které jsou tvrzené.

Je vyroben z rychlořezné oceli, ale po použití se poměrně rychle opotřebovává a dochází k případům, kdy se jednotlivé zuby lámou. Rozměry zřídka přesahují 400 mm na délku.

Hloubka řezu je omezena výškou rámu.

Na koncích čepele jsou otvory, kterými lze zasunout upevňovací prvek až do rámu.

Vezměte také na vědomí, že směr zubů pro řezání je obzvláště důležitý, proto jsou čepele označeny šipkami, podle kterých se můžete orientovat při správném upevnění. Pokud je strana promíchána, rychlost se výrazně sníží.

Čepel pro pilku na kov. Jak vybrat a nainstalovat?

Pilové kotouče na kov jsou jedním z nejkřehčích spotřebních materiálů. Samozřejmě hodně záleží na technologii práce s kovem a dovednosti používat pilku na železo, ale především je třeba umět správně vybrat čepel. Dnes si povíme něco o výběru a typech a naučíme se, jak snadno vyměnit čepel pilky na železo.

Typy pilových listů

GOST R 53411-2009 „Pilové listy na kov“ určuje dva typy těchto nástrojů. pro strojní a ruční řezání. Prvním z nich se zde nebudeme zabývat, ale druhé jsou k dispozici ve třech základních velikostech:

 • Jednoduché, se vzdáleností mezi upevňovacími otvory 250 ± 2 mm, s celkovou délkou čepele nejvýše 265 mm;
 • Jednoduché, se vzdáleností mezi upevňovacími otvory 300 ± 2 mm, při celkové délce křídla nejvýše 315 mm;
 • Dvojité, s roztečí mezi upevňovacími otvory 300±2 mm a celkovou délkou čepele nepřesahující 315 mm.

Tloušťka čepele s u jednoduché verze je 0,63 mm, u dvojité verze 0,80 mm. Výška jedné řady zubů je 12,5 mm; výška dvojité řady zubů je 20 mm.

GOST rovněž stanovuje rozteč P, mm a počet z zubů, které jsou pro první typ lopatky 0,80/32, 1,00/24 a 1,25/20. Majitelé delších pil mohou kromě výše uvedených rozměrů používat také pilové listy s rozměry 1,40/18 a 1,60/16.

Podle třídy materiálu používaného pro pilky na kov jsou čepele vyrobeny z nástrojové oceli:

Nabídka pilových listů ruské výroby zahrnuje pouze tento sortiment, ale ve specializovaných řetězcích jsou běžně dostupné tzv. diamantové listy s povrchovou úpravou nitridem titanu nebo jinými vysokoteplotními kovy. Tyto čepele lze snadno rozeznat podle barvy: běžné ocelové čepele mají tmavě šedou barvu, zatímco nastříkané čepele mohou mít různé barvy od jasně oranžové až po modrou (v závislosti na výrobci).

Lze se setkat i s pilovými listy s tzv. wolfram-karbidovým povlakem, které jsou sice velmi tvrdé, ale extrémně citlivé na ohybové namáhání. Proto je jejich životnost při řezání kovů zanedbatelná.

Vysoká pevnost kovových pilových kotoučů je zajištěna vhodným tepelným zpracováním.

Na povrchu čepele rozlišujeme dvě zóny s různými hodnotami tvrdosti: přímo na zubech se pohybuje od HS 6467 u legovaných nástrojových ocelí po HS 7378 u rychlořezných ocelí (u diamantových čepelí dosahuje tento parametr HS 8284) a v klidové zóně HS 4446.

Výrazný rozdíl v tvrdosti potvrzuje vysokou citlivost výrobku na namáhání ohybem, proto norma také omezuje maximální sílu působící na ruční pilku na železo. Nesmí překročit 60 kg u lopatek s roztečí zubů do 1,4 mm a 10 kg u lopatek s roztečí nad 1,4 mm.

Zásady výběru ostří

 • Typ ruční pilky na kov, přesněji řečeno vzdálenost mezi upevňovacími otvory. Pokud je variabilní, pak je lepší použít jakoukoli velikost pilového listu.
 • pevnost v tahu řezaného kovu. Pokud se nástroj používá k řezání měkkých, tvárných kovů, jako je měď, hliník atd., je vhodné mít pilový list s nejnižší tvrdostí. Materiál může být ocel X6VF; dovážené čepele mají na bočním štítku označení HCS. Pro řezání silnějších kovů jsou vhodné nože z rychlořezných ocelí (odpovídající importované označení je HSS).
 • Tloušťka řezaného kovu a kvalita řezné plochy. Mezinárodní praxe doporučuje jako kritérium výběru používat PPI. počet špiček zubů na palec délky čepele. Například PPI24 je správná hodnota pro jemný kov, kde je požadován velmi hladký řezný povrch. Pokud je pro uživatele důležitější faktor výkonu než kvalita, měl by to být PPI

Hodnocení ručních pil na dřevo a kov

Dobrým modelem je ruční pila Bahco 208. Umožňuje řezání v těžko přístupných místech, k čemuž přispívá i to, že čelo řezací jednotky není vpředu zajištěno. Nástroj má rozměry 34 x 10 x 2,5 cm a váží 260 g. Dobrý řezný výkon zaručují aretační šrouby nože.

Jako řezný prvek jsou použity vysoce pevné nože Sandflex, díky nimž je zajištěna vyšší přesnost řezu. Takovou pilu na kov lze pořídit za 900

Abyste si mohli vybrat správnou ruční pilu na dřevo a kov, podívejte se na hodnocení těchto nástrojů

TOREX 10A 130 je oblíbený model. Kompaktní rozměry 51,5x13x3,5 cm a nízká hmotnost 700 g. Ergonomická rukojeť pilky na železo je pogumovaná po celém těle a umožňuje pohodlné používání. Řezací nůž se otáčí, což umožňuje provádět řezy pod různými úhly. To také zvýhodňuje vysoce výkonné nástroje, jejichž cena dosahuje až 500 EUR

Pilový kotouč Gross Pirahna 77604 je chválen odborníky i zákazníky za čistý a přesný řez. Čepel z bimetalu se zuby z rychlořezné oceli. Délka čepele 300 mm. Díky pogumované rukojeti můžete pilku bezpečně uchopit a držet při práci.

Rozměry nástroje jsou 40,5×15,5×3,5 cm a hmotnost 900 g. Pákový napínací mechanismus zajišťuje přesný, rovný a přesný řez. Řezný prvek lze nastavit pod úhlem 45 nebo 90 stupňů. Cena pily je 1,4 tisíce eur.

Ruční pila na kov je nepostradatelným nástrojem pro kutily. Tento nástavec lze použít k řezání polotovarů a obrobků ze všech druhů materiálů. Při výběru nástroje byste měli věnovat pozornost kvalitě řezného nože, který zajišťuje čistý a přesný řez.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS