Poměr oleje a benzínu pro řetězové pily Partner

Poměry oleje a benzínu pro řetězovou pilu Partner

Řetězové pily různých značek jsou založeny na dvoutaktním spalovacím motoru, který pohání řezací jednotku nástroje. Poměry benzínu a oleje pro řetězové pily se používají k pohonu spalovacího motoru. Spojení benzínu a oleje je nutností, takže pokud jste si právě koupili nástroj, musíte pochopit zvláštnosti jeho tankování.

Ředění benzínu olejem, aby nedošlo k poruše motoru. Důvodem jsou zvláštní konstrukční vlastnosti mazacího systému dvoutaktních motorů. Tyto motory jsou zkonstruovány bez zásobníku motorového oleje, takže pokud do nich nalijete palivo bez oleje, klikový hřídel, píst, ložiska a ojnice nebudou mazány. Tím se snižuje životnost všech výše uvedených dílů, a proto by se nemělo používat čisté palivo.

Benzín a olej pro řetězové pily musí být smíchány ve správném poměru, aby bylo zajištěno účinné mazání pracovních částí. Nedostatečné nebo nadměrné množství maziva vede k negativním důsledkům v podobě karbonových usazenin. Abyste udrželi své nářadí v dobrém provozním stavu, musíte ho od prvního dne plnit nejen kvalitními mazivy, ale také správným poměrem.

Aby motor fungoval, je třeba do něj tankovat čisté palivo bez nečistot.

Výběr správného oleje pro motor

Aby váš stroj fungoval co nejdéle, musíte kupovat maziva s nízkým obsahem popela.

V široké nabídce maziv je snadné se ztratit. Mnoho výrobců řetězových pil trvá na používání stejné značky oleje pro své pily. Například zahradní nářadí STIHL nebo Husqvarna je nejlepší mazat mazivy stejných značek.

Výrobci pil nemohou zaručit, že jejich stroje budou správně pracovat s jiným olejem. To však neznamená, že se pila po použití „špatného oleje“ ihned porouchá.

poměr, oleje, benzínu, řetězové, pily, partner

Pokud dojde k prasknutí ojnice nebo pístu, výrobce odmítne záruční opravu, pokud najde olej jiné značky, než je uvedeno.

Vždy byste měli důvěřovat doporučením výrobce. Pokud je v návodu uvedena konkrétní značka, použijte ji. Pokud nemáte žádné zvláštní požadavky, můžete bez obav míchat palivo s jakýmkoli dvoutaktním olejem. mnoho provozovatelů řetězových pil ví, že je lepší nakupovat u známých značek, jako jsou Makita, Husqvarna, Echo, STIHL. Také společnosti, které se specializují na výrobu paliv a maziv, jako je Ravenol, mají kvalitní výrobky.

Jak vybrat olej pro řetězové pily

Olej pro dvoutaktní motory řetězových pil musíte vybírat podle přísnějších požadavků. Odborníci doporučují používat minerální nebo polosyntetické mazivo určené pro dvoutaktní motory, které se používají při vysokých otáčkách.

READ  Jak udělat motorový motor z řetězových pil

Výhodou používání minerálního oleje pro motorové pily je jeho nízká cena. Syntetické oleje jsou dražší, ale mají vyšší úroveň kvality a splňují evropské normy.

Syntetické oleje lze používat při vysokých teplotních výkyvech, nevytvářejí usazeniny sazí, obsahují aditiva, která jsou pro motor užitečná.

Motorové oleje vyrábí velké množství výrobců, a to jak domácích, tak zahraničních. Nejkvalitnější oleje jsou oleje od společnosti Husqvarna. V některých vlastnostech jsou značkové výrobky horší než domácí ropa Lukoil.

Výhody značkových výrobků

 • úsporná spotřeba;
 • zachování kvality při dlouhodobém skladování nebo provozu v nepříznivých podmínkách;
 • malé množství toxinů
 • žádné znečištění.

Profesionální a domácí pily používají oleje vyrobené podle americké technologie API-TB. Japonský ekvivalent tohoto produktu, JASO-FB, se rovněž používá. Pro směs se nesmí používat kapalina určená pro čtyřdobé motory.

Barva oleje, například zelená nebo červená, označuje, že pochází od určité společnosti. Barva neovlivňuje výběr vlastností a charakteristik výrobku. Při výběru motorového oleje, jehož výrobce a stupeň složení nejsou známy, je třeba být opatrný.

Nejlepší je olej nepoužívat, dokud nebudou získány další informace o údajích o výkonu a kvalitě výrobku. Můžete smíchat motorové oleje stejného účelu a složení, které jsou výrobky známých značek a jsou vysoce kvalitní. Minerální a syntetické oleje se nesmí míchat.

V obchodech je k dispozici velký výběr olejů pro motorové pily. Široká škála produktů umožňuje použít správný olej pro danou třídu a konstrukci řetězové pily a podmínky, ve kterých se používá. Pro levné modely řetězových pil je nejlepší použít olej kategorie Standard. Pro profesionální úpravy je k dispozici mazivo Ultra.

Pro získání nejlepší směsi potřebujete značkové oleje nebo ekvivalentní produkty, které jsou doporučeny v návodu k použití řetězové pily. Tak lze například zaměňovat palivo a maziva Husqvarna a STIHL.

V převodovkách řetězových pil se nedoporučuje používat mazivo, které se vyrábí pro dvoutaktní motory mopedů a motorových člunů. Takové motory se používají v mírnějších okolních podmínkách, které mají nižší požadavky na kvalitu.

Olej STIHL

STIHL dodává do svých strojů vlastní oleje. Vysoce kvalitní olej pro dvoutaktní motory STIHL má vysoký mazací výkon.

Viz tabulka sortimentu olejů pro řetězové pily STIHL na webových stránkách STIHL.

 • HP
 • minerální základ,
 • má trvanlivost 4 roky,
 • Nejnižší provozní teplota:.10 °C
 • k dispozici v objemech od 20 ml do 55 l.
 • HPUltra
 • syntetické,
 • má trvanlivost 4 roky,
 • je zcela spálena ve skupině pístů,
 • biologicky bezpečné a rozloží se do 21 dnů o více než 80 %,
 • nízká kouřivost,
 • minimální teplota při aplikaci:.25 °C
 • k dispozici v objemech 100 ml a 1 l.

Výrobce v popisu maziva také uvádí, jak směs pro plnění pily ředit. v poměru 1:50.

poměr, oleje, benzínu, řetězové, pily, partner

Výběr paliva

Výběr paliva pro motorovou pilu je jednoduchá otázka. má přímý vliv na úspěšnost stroje. Podle stávajících pravidel není vhodný benzín pro motorovou pilu etylovaný, ale je to vysokooktanový benzín od certifikovaného výrobce paliva. Čím čistší palivo, tím lepší. Benzín, který byl v plechovce rok nebo rok a půl, bude mít škodlivý vliv na výkon zařízení, proto si látku připravte těsně před zahájením práce.

poměr, oleje, benzínu, řetězové, pily, partner

Doporučuje se nepoužívat nízkooktanová paliva a zcela se vyhnout používání nekvalitních a levných olejů. Není vhodné používat olovnaté palivo. má negativní vliv na životnost motoru.

READ  Jak odstranit olovo řetězové kolo s řetězovými pily

Je důležité se ujistit, že palivo neobsahuje alkohol ani aditiva, která by mohla zhoršit výkon elektrárny. Odborníci stále diskutují o tom, zda je lepší 95 nebo 92. První palivo má lepší odolnost proti detonaci, ale stále se nejčastěji používá palivo 92. Důvod je jednoduchý: 95 se často vyskytuje v benzínu a obsahuje velké množství přísad, které ovlivňují výkon motoru pily. ■ K mikrodetonaci (pulzování pístu v opačném směru) dochází prakticky při každém otočení klikového hřídele. Pokud je oktanové číslo ještě vyšší (98), jsou mikrošoky ještě intenzivnější.

Důsledky špatného benzínu na výkon jednotky mohou být pouze negativní:

Jaký olej na řetěz pro řetězovou pilu?

Chcete-li přesně vědět, jaký olej na řetěz použít, musíte se řídit pokyny výrobce řetězové pily. Prakticky všichni výrobci nástrojů doporučují používat kapalinu, která vykazuje nejvyšší adhezní vlastnosti. To znamená, že materiál použitý k mazání řetězu musí přilnout ke kovovým povrchům řetězu a pneumatiky.

Musíte pochopit, proč má mazací olej adhezivní vlastnosti. Zatímco řetěz běží po liště, jednotka pily dosáhne vysokých otáček. Pokud se k mazání použije olej na řetěz s nízkou přilnavostí, více než polovina kapaliny odletí z horní části lišty a nedostane se na její spodní část. Výsledkem je, že takové mazivo je neúčinné a lišta a řetěz se kvůli neustálému tření rychle vyřadí z provozu.

Jak připravit správnou směs benzínu a oleje pro vaši řetězovou pilu během záběhu

Již bylo řečeno, že komponenty jsou během záběhu lakovány. Pro zvýšení kvality lapování se doporučuje naplnit nádrž benzínem, který obsahuje více oleje, než doporučuje výrobce. Proč je to nutné?? Při lapování dochází ke zvýšenému tření, takže se díly zahřívají. Pro snížení teploty ohřevu je nutné snížit koeficient tření, což je možné přípravou benzínu se zvýšeným množstvím oleje.

Benzín by měl být typu AI-92 a neměli byste používat palivo s vyšším oktanovým číslem, protože to nářadí pouze poškozuje. Kupující si může být jistý pouze tím, že benzín, který hodlá použít, je kvalitní a že splňuje deklarovanou odolnost proti hoření za tlaku.

Pro palivovou směs se smí používat pouze a výhradně dvoutaktní olej. Kolik oleje přidat na litr benzinu během záběhu?? K tomuto účelu odkazujeme na návod k použití dodaný s nářadím, kde výrobce uvádí jmenovitou hodnotu. Referenční hodnota je obvykle 1 ku 50 nebo 1 ku 40. Poměry 1:30 a 1:25 jsou méně časté a často se vyskytují u čínských řetězových pil. Nyní zjistíme, jak připravit správnou záběhovou směs oleje a benzinu? Při lapování dílů nástrojů se řiďte poměrem doporučeným výrobcem s přídavkem 20 % nebo 5-10 ml.

 • Pokud výrobce doporučuje ředit benzín olejem v poměru 1:40, což odpovídá 1 litru v 25 ml. V tomto případě přidejte 5-10 ml oleje do 25 ml oleje. Takový poměr je vhodný pouze během záběhu, aby se snížilo přehřívání válce a převodovky. Nepřehánějte to, protože to nezabrání tvorbě karbonových usazenin na stěnách hlavy válců.
 • Při zimním nájezdu byste měli k normě přidat alespoň 10 ml. Při letním nájezdu stačí k normě přidat 5 ml. Čím vyšší je poměr benzínu a oleje v zimě, aby se zabránilo přílišné viskozitě maziva při záporných teplotách a následnému nekvalitnímu mazání.
 • používejte pouze syntetické oleje typu 2T určené pro vzduchem chlazené motory. Syntetické oleje jsou dražší než minerální oleje, ale prodlužují životnost válcového převodu vašeho nářadí.
READ  Výměna motorového oleje kultivátoru Tarpan

Směs připravenou k použití není vhodné skladovat déle než 2 týdny, pokud je v ní přítomen alkohol. Pokud jste si jisti, že benzín není zředěný alkoholem, pak se doba skladování prodlužuje na 2-3 měsíce. Znalost množství oleje, které je třeba přidat do benzínu při záběhu řetězové pily, je nejjednodušší způsob, jak připravit směs a zahájit postup.

Dobré vědět! Při záběhu motorové pily Družba nebo Ural byste měli dodržet poměr 1:15, tj. na každý 1 litr přidat 66 ml oleje. Po zakrytí dílů je třeba přidat 50 ml oleje do 1 litru benzinu.

Jaký olej použít do motorové pily??

Používání stejných olejů, které se používají v motorech vozidel, je přísně zakázáno. potřebujete specializovaný olej pro dvoutaktní řetězové pily, který doporučuje výrobce řetězové pily. Výrobci sami maziva nevyrábějí. až na výjimky., ale spolupracují s mnoha značkami zvučných jmen a často prodávají své výrobky pod vlastní značkou. Proto je důležité v technickém listu zjistit, který olej pro dvoutaktní řetězové pily je vhodný pro tento konkrétní model.

Pro dovážené řetězové pily se doporučují tyto oleje

 • Klasifikace TA, TB a TC (TSC-1/2/3) podle americké normy API.
 • 2 t japonského standardního oleje pro motorové pily JASO odpovídajícího třídám FA, FB a FC;
 • Evropská klasifikace oleje ISO, EGB a EGC.

Pokud používáte řetězové pily vyrobené v Uzbekistánu, doporučujeme také kvalitní olej. Pokud si nemůžete dovolit koupit filtr, můžete použít mazivo určené pro dvoutaktní motory motocyklů.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS