Pracovní režim s rotačním kladivem v režimu sekání

Jak pracovat s perforátorem?

Při stavbě, opravě nebo rekonstrukci se neobejdete bez oblíbeného elektrického nářadí. hořáku. Lze ji použít jako běžnou vrtačku k vrtání tvrdých a pevných materiálů. betonu, cihel, kamene. A jak pracovat s rotačními kladivy, aby byla práce rychlá a efektivní? Tento nástroj má totiž několik režimů a lze jej považovat za poměrně multifunkční.

Jedná se o důležité téma, protože správná manipulace se strojem je důležitá nejen pro provedení práce a zabránění zranění, ale také pro prodloužení jeho životnosti.

Je dobré se seznámit s konstrukcí a obsluhou elektrického nářadí. Jejím hlavním účelem je práce na tvrdých površích, vytváření otvorů a prohlubní poklepem. Peorátor se používá také k odstraňování starých keramických obkladů, vytváření otvorů a výklenků ve stěnách. Jeho všestrannost spočívá ve schopnosti pracovat při sekání, vrtání do kovu, dřeva, s příklepem nebo bez něj. Profesionální modely lze použít jako sbíječku.

Uvnitř těla je kladívkový mechanismus, který se aktivuje stisknutím tlačítka. Hlavními technickými parametry stroje jsou rázová síla a frekvence.

Základní pravidla pro práci se sbíječkou

I nezkušený řemeslník může piezoelektrickým kladivem prorazit beton. Za tímto účelem přepněte nástroj do režimu sbíječky. Do sklíčidla se vkládá speciální sklíčidlo ve tvaru rýče nebo lopatky.

Je důležité držet žací stroj pevně oběma rukama, protože při sekání silně vibruje. Používání ochranných brýlí při práci se doporučuje nejen kvůli kontrole kvality práce, ale také kvůli prevenci úrazů. Jde o to, že z betonu mohou odletět malé třísky a dostat se do očí.

Komponenty

Pohonná jednotka přenáší rotační pohyb z motoru na hřídel. Nárazový systém zpěváka je složitější než u vrtačky. Spotřebitelé, kteří takové nářadí nepotřebují často používat, si vystačí s první jednotkou. je vhodná pro vrtání a drcení cihel a měkkého betonu.

Obsluha má k dispozici nekompromisní vrtání do náročných materiálů. Zařízení umožňuje rychle provádět úkoly, které u jednodušších kolegů trvají déle. Funkce peorátoru závisí na třídě. Uvažovaná jednotka umožňuje:

Schéma interiéru peorátoru.

Doporučuje se přesnější výběr modelů na základě daného úkolu, stupně obtížnosti a požadovaného průměru.

Výrobci nabízejí širokou škálu produktů, které mohou vrtat, sekáč, příklep a mají 3 režimy provozu. Tato funkce je specifická pouze pro třídu lightweight.

Těžší stroje nemají funkci vrtání.

Výběr maziva

Než se začneme zabývat otázkou, jak mazat peorátor, měli bychom se seznámit s prostředky, které lze pro tento postup použít. Výrobce obvykle uvádí typ nebo značku maziva, které je nejvhodnější pro zařízení konkrétního modelu. Alespoň tak je to uvedeno v návodech k použití svítilen renomovaných značek. Pokud taková doporučení nejsou k dispozici, můžete se zeptat prodavače, které mazivo je pro kupovaný peorator nejvhodnější.

Servisní střediska používají značková maziva, která jsou v obchodech obtížně dostupná, ale lze je objednat, pokud znáte kód výrobku

Univerzálním a relativně levným mazivem, které lze použít pro většinu moderních převodových motorů, je olej používaný ve vznětových motorech. Použití sloučenin na bázi grafitu pro mazání ozubených kol je intenzivní a dostatečně úspěšné. Tyto směsi se používají zejména k mazání otevřených šnekových převodů.

Lithol-24 se také hojně používá jako levné mazivo. Toto mazivo však může způsobovat přehřívání a brzdění pohyblivých částí a jeho účinky jsou krátkodobé.

Co nástroj umí

Rozlišují se tyto základní režimy provozu

  • Rotační úder. vrtání do betonové zdi;
  • Děrování bez otáčení. pro dláta do betonu;
  • Otáčení bez příklepu. s nástavcem na vrtáky umožňuje vrtat jako vrtačka.
READ  Jak pokácet strom na dvoře bytového domu

Ti, kdo často pracují s otočným stolem, vědí, že kromě vrtání a sekání do stěn mohou také vrtat skrz stěny pro elektrickou kabeláž. Vytvoření odsazení v betonu je s tímto nástrojem poměrně snadné. Nejprve se podél vyznačených čar vyvrtá řada otvorů. Poté se překlady mezi otvory rozbijí pilkou nebo špachtlí. Použití peorátoru tímto způsobem je netypické, ale eliminuje nutnost nákupu dalších nástrojů.

Vrtání pomocí ozubeného nářadí nemá tak ideální výsledek jako vrtání s podlahovou pilou, ale následná omítka zakryje všechny vady.

Hlavní funkcí podlahové pily je vrtání a sekání. Za tímto účelem má rotační nástroj velmi robustní konstrukci, která mu umožňuje snadno snášet trvalé nárazové zatížení. Má vysokou rázovou sílu, která umožňuje obsluze pracovat rychle a snadno.

Je třeba poznamenat, že oblasti použití horizontální a vertikální změny polohy motoru se mírně liší. Horizontální modely se obvykle používají v domácích aplikacích. Pro profesionální aplikace se používají pro intenzivní vrtání malých průměrů a délek. Díky nízké hmotnosti mohou být horizontální gorátory provozovány zavěšené po delší dobu, např. při instalaci napínaných podhledů nebo montáži dveří.

Vertikální peorátory se používají k drážkování a pokládce potrubí. Nástroje této třídy jsou poměrně drahé a používají se výhradně pro vysoce specializované úkoly.

Praktické tipy, jak vrtat s hořákem, naleznete v článku

Jak vybrat peorátor: pro domácí práce, pro opravy bytů

Peorátor je nezbytnou součástí domácnosti. Nikdy nevíte, kdy bude naléhavě potřeba vyříznout novou zásuvku, vypínač, pověsit poličku, závěs, hodit kabeláž na lodžii, vyzdobit venkovskou chalupu.

pracovní, režim, rotačním, kladivem, režimu, sekání

Je lepší mít nástroj po ruce. Jak vybrat svítilnu? Musíte si uvědomit, jak často a k čemu se bude používat. Nemá smysl přeplácet za profesionální jednotku jen proto, abyste měli jednu.

Možná nikdy nebudete potřebovat všechny ty luxusní funkce.

Proč mít aku vrtačku, když máte příklepovou vrtačku??

Rotační pohyb v rotátoru je pomocnou funkcí. V první řadě je materiál vystaven vratnému nebo údernému působení. U pokročilých strojů lze vibrace vypnout a vrtačku lze používat jako klasickou vrtačku. Například při práci se dřevem.

V obchodech mají vrtačky a příklepové vrtačky ve stejné přihrádce. Všechny tyto nástroje jsou „nástroji na děrování zdí“, ale i v domácím prostředí se jedná o různé věci. Příklepová vrtačka proráží a vrtá otvor pomocí převodu dvou západek. Amplituda nárazu je zanedbatelná; jeho síla není ani uvedena v technických údajích.

Příklepová vrtačka je lehká a relativně kompaktní. Přestože existují modely s výkonem až 1200 W (s hmotností přes 3 kg). Ideální pro vrtání do dřeva, dlaždic, plastu.

Vhodné pro utahování šroubů, samořezných šroubů při nízkých otáčkách.

Otvory ve stěnách železobetonu, kamene, cihel lze vrtákem udělat, pokud se netlačí dolů celou hmotností těla, pokud je tato hmotnost dostatečná.

Aligátor je založen na elektromechanickém nebo elektropneumatickém mechanismu. Náraz je jednoduchý stisk tlačítka a může dosáhnout až několika desítek joulů. Stačí udělat díru do jakékoliv příčky, vybourat obklady, vyvrtat díry do stěn pro elektroinstalaci, odstranit omítku. Nedoporučuje se vyvíjet tlak na nástroj.

Jak vybrat správný nástroj pro danou práci

Pehorátory mohou provádět tři činnosti: vrtání s sekáním (modely s kombinovaným režimem), vrtání bez sekání nebo pouze sekání (funkce sbíječky). Pro začátek se peorátoři obecně dělí na profesionální a domácí. Někteří výrobci (Bosch, Kress) vyrábějí řadu pro profesionály v modré barvě.

  • Domácí peorátory jsou určeny k přerušovanému použití, jejich nepřetržitá provozní doba nepřesahuje 25 minut a doporučuje se s nimi pracovat maximálně 4 hodiny za směnu. Jejich hlavním problémem je přehřívání.
  • Profesionální rotační kladiva se používají pro pravidelné práce ve velkém množství. Jsou výkonnější, těžší (až 11,5 kg), dražší a mají trochu jinou konstrukci. Motory jednotek vysokého výkonu jsou uspořádány vertikálně.
pracovní, režim, rotačním, kladivem, režimu, sekání

Zjednodušeně řečeno, pokud vybíráte hořák pro novou renovaci domu, domácí verze nemusí být pro tento úkol vhodná. Pro domácí práce čas od času postačí jednoduchý model s hořákem.

READ  Jak vyříznout otvor pro umyvadlo v pracovní desce

Jak rozluštit značení při výběru aligátora

Při výběru svítilny se nejprve podívejte na její výkon. To má přímý vliv na rychlost úderu za minutu. Výkon nepřímo souvisí s hmotností nástroje. Síla nárazu musí být také zdokumentována (domácí modely od 2,2 do 3 J, cokoli vyššího se blíží profesionálním modelům).

Značení na otočných převodech

Různá označení na výrobku lze často identifikovat podle písmen a číslic.

Zde jsou některé z nich: „P“. tento model je určen pro domácí použití amatérskými řemeslníky; „G“. model nářadí pro profesionály; „2-26“ znamená, že hmotnost tohoto modelu je 2 kg a 26 je maximální průměr (v mm) vrtání do betonu; „d“. přítomnost režimu vrtání v zařízení; „f“. přítomnost náhradního sklíčidla pro vrtačku/vrták v sadě.

  • Výkon motoru gyroplánu není v praxi důležitý, protože hřídel gyroplánu nevyžaduje při vrtání příliš vysoké otáčky. Pro domácí použití je správnou volbou nářadí s výkonem 500-1000 W. Pokud chcete vrtat hlouběji než 50 cm do betonu, zvolte větší sílu příklepu.
  • Rázová síla ovlivňuje průměr otvoru: čím větší je rázová síla, tím větší otvor může nástroj vytvořit. Použijte podle svých potřeb. jednotka s 27 Jouly se podobá silničnímu sekacímu kladivu a váží 12 kg. Pro vrty do 3 cm stačí 1,5 až 2,5 joulu.
  • Mohou existovat tři provozní režimy. Optimální volbou je model, kde jsou všechny tyto možnosti k dispozici. Více než polovina lehkých a středně těžkých vrtaček je vybavena sklíčidly SDS plus, pro která jsou k dispozici vrtáky, vrtáky, břity, sekáče, jádrové bity a různé bity. Víceúčelový nástroj, který nejen vrtá, vrtá a vrtá, ale také míchá cement nebo lepidlo na dlaždice a přivrtává šrouby.

Jádrový vrták do betonu má dvě základní charakteristiky: průměr a délku. U sklíčidel SDS plus se při práci s betonem běžně používá šnek se stopkou o průměru 10 mm. V případě potřeby je možné použít vrtačku s průměrem hřídele 18 mm, ale jedná se o profesionální nástroj a vyžaduje sklíčidlo typu SDS max.

pracovní, režim, rotačním, kladivem, režimu, sekání

Pro opravu v domácnosti a domácnosti zvolte lehký elektrický peorátor. Jsou napájeny ze sítě nebo z baterie a lze je připevnit buď k samotnému zařízení, nebo k opasku.

Lehký peorátor váží do 4 kg, má průměrný výkon 300-700 W a sílu úderu 1,2-3 jouly. Střední peorátor již obsahuje požadavky na profesionální zařízení. Jeho hmotnost je 4 až 8 kg, výkon 800. 1200 W, síla úderu 3. 8 J. Ty by mohly být použity ve výrobě.

Co znamená různá poloha motoru na vrtacím kladivu

Zařízení s horizontálním motorem umístěným podél osy úderu je vhodné pro krátkodobou přerušovanou práci, ale nemůže se pochlubit příliš vysokým výkonem, rychle se zahřívá a dlouho chladne. Sklíčidlo se může porouchat bez včasných přestávek.

Vertikální motorová jednotka kolmá k ose nárazu poskytuje vyšší výkon a menší potřebu neustálého chlazení. Vhodné pro nepřetržitý, nepřetržitý provoz.

ELEKTRICKÉ SVÍTILNY. VŠEMOCNÍ BOJOVNÍCI S BETONEM.

GEORATORS se dělí na režimy 1, 2 a 3. První režim. normální vrtání (jako v DREAMDrill) s běžnými vrtáky. Okamžitě vyvstává otázka „jak upevnit vrták, pokud má jádrová vrtačka jiný typ držáku vrtáku“. V této situaci může problém vyřešit speciální adaptér. Jeden díl má stopku SDS-plus. a druhým závitem je závit, ke kterému je přišroubováno běžné vačkové sklíčidlo. Stopka adaptéru zapadá do sklíčidla GEORATOR. Jako šnek a nasazený ve sklíčidle s vrtákem. Přepnutím přepínače do režimu DRILLING (vrtání). můžete pracovat s řezačkou na sklo. jako běžný vrták.

READ  Jak vyříznout pracovní desku pro oválný dřez

Někteří mohou toto použití GEORATOR kritizovat. Z důvodu mírného LIFTu. způsobené otáčením šneku, je obtížné dosáhnout více či méně přesného vrtání. Nezapomeňte, že GEORATOR není DRILL. má poněkud odlišné úkoly. Dobrým příkladem je vrtání do železobetonu. Vrták při vrtání otvoru narazí na výztuž ve stěně a právě díky této vůli se od ní vzdálí a pokračuje ve vrtání otvoru. Pokud by bylo uložení vrtáku v BUTTONU tuhé, „ohnul“ by se přes výztuž a v nejlepším případě by se vrták rozlomil na kusy, čímž by bezpochyby poškodil hnací hřídel. Jinak by mu nástroj vytrhl z rukou. Nemusím vám připomínat, kam by to vedlo. Pokud přesto musíte GEORATOR používat často. jako DRILL. pak se musíte podívat na profesionální modely. Bosch GBH2-26DFR, Makita HR2450FT, HITACHI DH24PM. Tato sklíčidla s pastorkem jsou určena k přímému nasazení na pracovní hřídel GEORATOR. Sklíčidlo SDS-plus je odnímatelné. V tomto provedení bude hra minimální.

Druhý režim je základním režimem pro GEOPORATOR. VYTVÁŘENÍ S VYTVÁŘENÍM. Hlavní funkcí vrtacího stroje GEORATOR je vrtání otvorů do betonu, cihel a kamene různého původu, přičemž při práci s těmito materiály je nepostradatelná funkce příklepu. Mnoho zákazníků nevidí velký rozdíl mezi vrtačkou GEORATOR a příklepovou vrtačkou. spojením těchto nástrojů pod jeden název: „PORATOR“. Je tu však rozdíl, a to docela podstatný. GEORATOR funguje na zcela jiném principu, má jinou sílu a charakter úderu a jinou životnost. a Příklepová vrtačka má vpředu dvě šikmá ozubená kola, která se při běžném vrtání vzájemně dotýkají a otáčejí se společně. Při přepnutí do režimu příklepového vrtání se zadní pastorek posune dozadu, čímž vznikne malá mezera mezi předním pastorkem a předním pastorkem. Pokud na začátku vrtání zatlačíte na jádrový vrták, pastorky se opět spojí, ale zadní pastorek zůstane nehybný a první pastorek se posune přes zuby zadního a vřeteno se sklíčidlem se posunou dopředu. V dalším okamžiku se ozubená kola znovu spojí a hřídel se vrátí do původní polohy, aby se okamžitě rozjela vpřed. Počet úderů v průměru 30000. 40000 úderů. / min. Přibližně takto působí příklepová vrtačka. Přesněji řečeno pseudovztah. Žádná energie úderu se nevytváří, vytváříte ji vy: čím silněji na vrtačku tlačíte, tím rychleji „seká“. Ozubená kola mají větší tření, takže správně, rychleji se opotřebovávají. Nakonec se dosáhne bodu, kdy ze zubů nic nezbude a funkce nárazu navždy zmizí, zda je to rychleji nebo pomaleji, záleží na kvalitě použitých materiálů. VRTAČKA SE V PŘÍKLEPOVÉM REŽIMU SAMA ZNIČÍ. FUNKCE PŘÍKLEPU SE POUŽÍVÁ POUZE 30 % ŽIVOTNOSTI VRTAČKY. PEOPERATOR má integrovaný ELEKTRONICKÝ nebo ELEKTROMAGNETICKÝ úderný mechanismus. U některých modelů PARAMETRÁTORŮ LIDSKÉHO TLAKU se používá také systém mechanického kladiva. je to však podstatně složitější než u příklepových vrtaček. a je podstatně méně spolehlivá. Energie nárazu nezávisí na síle stlačení nástroje. Neznalost této zvláštnosti je jednou z příčin zlomení nástroje. Pneumatický mechanismus GEORATOR sám vytváří příklep, což usnadňuje práci v betonu a kameni oproti běžným příklepovým vrtačkám. S pneumatickým PEOPERATOREM je požadovaná práce provedena nejméně třikrát rychleji a třetinovou silou. Pneumatický princip zařízení PEOPATOR byl vyvinut a patentován v roce 1961. Elektrický pohon zařízení GEORATOR zajišťuje vratný pohyb pístu, který aktivuje kladivo zvýšením tlaku vzduchu. Úderník naráží na stopku nástroje, zatímco vzduchový prostor mezi pístem a úderníkem tlumí náraz. Snižuje namáhání pístu a zvyšuje životnost samotného mechanismu.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS