Strunová sekačka nebo žací nůž – co je lepší?

strunová, sekačka, nebo, žací, lepší

Nůž nebo strunová sekačka na trávu?

Zdravím vás, přátelé! Dnes budeme diskutovat o tom, zda je lepší sekat trávu kotoučem nebo vlascem. Jak víte, vyžínače. benzínové i elektrické. lze použít jak pro řezání. Nabízí se otázka, co je lepší používat, a obecně, proč existuje jak řezací nástavec, tak kotoučová pila. V tomto článku vysvětlím.

Hlavním účelem kotouče je sekání vysoké a husté trávy. Proniká do nich mnohem efektivněji, takže jeho výkon je větší. Navíc trávu neseká, ale spíše ji drtí, protože padá až na zem. Proto byste měli používat pouze nůž, například na výrobu sena.

Je to také účinný způsob, jak se vypořádat s křovinami, pokud se zachytí. Tyto výrůstky zpravidla nelze odstranit zastřihovací linkou.

Více než 200 vyžínačů za nejnižší cenu na jednom místě. Klikněte pro zobrazení

Pokud však nejsou žádné vysoké porosty, ale tráva vyrostla tak vysoko, že už je třeba ji sekat, je disk zbytečný. Nízká tráva, jen se smykuje a téměř nikdy neseká. Mnoho lidí si v tuto chvíli představí kolovou sekačku na trávu, která má také kovový nůž. Dokáže posekat i relativně nízkou trávu, tak proč by to nemohl zvládnout i vyžínač plevele??

Důvodem je to, že sekačky s koly mají křivky, které jim umožňují být také vrtulí. Rotace sekacího ústrojí vytváří vzestupný proud vzduchu, který strhává každé stéblo trávy a usnadňuje jeho pohyb.

U strunové sekačky k tomuto proudění vzduchu nedochází, a proto disk seká špatně. Za zmínku stojí také určité nebezpečí. Problémem je, že při sekání můžete narazit na kámen nebo jiný tvrdý předmět. To může způsobit nadměrný zpětný ráz v rukou uživatele a poškodit převodovku, nemluvě o samotném noži.

Kromě toho mohou úlomky kamene odletět zpět po nepředvídatelných trajektoriích. Před sečením se proto musíte ujistit, že na trávníku nejsou žádné tvrdé povrchy.

Typy strunových hlav

Střihač je nástroj, který se používá ke stříhání vegetace na zahradě nebo v zahradnictví. Pro sekání trávy a sklizeň sena, sekání trávy pro dobytek používejte benzínové nebo motorové kultivátory. Vyžínače trávy jsou vybaveny různými typy hlavic, kterými se seká tráva a další vegetace.

Žací hlavy na trávu se dělí na tři základní typy, které se liší nejen konstrukcí, ale také cenou, způsobem provozu a životností. Podívejme se na všechny typy strunových hlav a jejich technické vlastnosti.

Na jakou formu čáry má vliv a proč se liší?

Původně byly k dispozici pouze střihací šňůry kulatého tvaru, ale brzy se objevily i další typy. čtvercové, šestihranné, hvězdicové a další. Liší se také barvou, ale barva nemá žádný vliv, kromě viditelnosti řezného nástroje při práci.

READ  STIHL FS 250 Lawn-Lawn sekačka seřízení karburátoru

Tvar struny ovlivňuje typ sečené trávy. Šňůry mají následující tvar:

  • Kulatý tvar je běžný tvar, který je stále považován za univerzální. Kulaté drátěné šňůry se dělí na hladké a vinuté. Zatímco hladká vedení jsou hlučná, kroucená vedení jsou tišší, ale rychleji se spotřebovávají
  • Čtvercové a šestiúhelníkové. ostré rohy zajišťují účinnější sekání vegetace, což je třeba zohlednit při práci na velkých plochách
  • Žebrované a hvězdicové dráty jsou ještě účinnější při řezání různých typů stonků a snižují zatížení motoru
strunová, sekačka, nebo, žací, lepší

Někteří řemeslníci šňůru spotřebují a nahradí ji ocelovým drátem nebo kovovým provázkem, což je nepřijatelné. Drát je nejen schopen proříznout silné žací boty, ale může se také namotat na žací hlavu a způsobit, že se drát zasekne o hřídel. Zaseknutá hlava způsobuje opotřebení převodového ústrojí a pohonné jednotky.

Tvar průřezu Označení Výhody Nevýhody
Zaoblené Pouze pro mladou a zelenou trávu Nízké náklady, vysoká nosnost, plynulé řezání a nízká spotřeba Hlučný provoz a nevhodný pro suchou a hustou stébelnatou trávu
Čtverec Vysoká zelená a vyschlá tráva Rovnoměrné sečení trávy, žádné drcení stébel Vysoká spotřeba, vysoké opotřebení, křehkost a použití pouze na výkonných vyžínačích
Hvězda Suchá tráva a keře Kvalitní a efektivní řez díky velkému počtu úhlových rohů Levné, použitelné na vhodných hlavách
Kroucený kulatý Jakákoli tráva, od zelené mladé až po uschlou Efektivní řezání stonků, vysoká rychlost, vysoký výkon, tichý chod Rychle se opotřebovává, sotva se odvíjí na cívce

Co řezat ozubeným kotoučem

Pokud má kotouč osm nebo více lamel, nazývá se již kotouč. Počet zubů se pohybuje od osmi do čtyřiceti. Čepel s více zuby je vyrobena z pevné oceli. Je oboustranně broušený. Základna je velká a zuby jsou malé a ostré. Funguje jako pila. otáčí se a řeže. Čepel musí být pečlivě umístěna. rovná a dobře zajištěná.

Pro řezání tenkých kmenů je zapotřebí kotoučová pila. I zcela zformovaný kmen lze jemným pilováním na různých stranách odříznout.

Kotouč však neslouží jen k prořezávání mladých porostů. Můžete s ním také sekat trávu v seně. Obzvláště suché a tvrdé. Hlavní je zvolit správný disk, lehký a s peorizovanou podložkou. Tímto způsobem se tráva nebude sekat příliš často. To je důležité při sekání nízké trávy na seno.

Kotouče jsou také chráněny blokem koleček. Podle ohlasů uživatelů však velmi rychle odlétávají a jsou málo užitečné. Jen váha je těžší.

READ  Sekačka na trávu STIHL 55 nemá otáčky

Pokud se chystáte řezat kulatinu, můžete použít i pilový kotouč. Řeže skvěle, zejména pokud jsou zuby mírně posunuté. Při montáži kotoučové pily se však vystavujete velkému riziku. Riskujete ztrátu nářadí, protože namáhání převodovky se zvyšuje desetinásobně. Výkonný motor (2-3 litry).с.) může takový kotouč bez problémů vytáhnout, ale nelze říci, jak se bude chovat převodovka. Proto by se tento druh výměny měl provádět pouze v případě, že jste si jisti, že převodovka je odolná a profesionální.

Jaké žací nože jsou tou správnou volbou?

Čepele ve tvaru V mají menší hmotnost než ozubené nebo frézované kotouče, a proto se používají u vyžínačů s nízkým výkonem. Společnost Bosch vybavuje své elektrické sekačky přesně těmito typy žacích nožů. jejich výhodou je minimální moment setrvačnosti, který vylučuje negativní vliv na hnací mechanismus.

Počet stébel ovlivňuje drcení trávy. Čím méně stébel, tím více je tráva posekaná. Pro rovnoměrné a stejnoměrné sečení trávy: kotouče se dvěma noži. Jejich výhodou je, že odřezky seříznou na stranu. Pro sečení trávy na poli při sklizni sena se doporučuje použít 4 nebo více pádlových nástavců. Nedrobí řízky a nezatěžují pohonný systém.

To je zajímavé! Při výběru je třeba věnovat zvláštní pozornost tloušťce nožů. Výrobci vyrábějí kované a lisované čepele. Lisované nástroje jsou levnější a mají tendenci se lámat, když narazí do kamene nebo jiné překážky. Doporučujeme vybírat pouze kované kotouče. Na rozdíl od lisovaných kotoučů nemají kované kotouče žádné výrazné zóny tříštění nebo střihu.

strunová, sekačka, nebo, žací, lepší

Jaký křovinořez zvolit v závislosti na použití

Před nákupem konkrétního modelu křovinořezu doporučujeme věnovat pozornost technickým vlastnostem stroje. Je velmi důležité zvážit, k čemu budete křovinořez používat.

Pokud například plánujete stroje používat jen zřídka pro práci na malých polích, zvolte křovinořez vybavený nástavcem na řezání vláken. Tyto modely jsou vhodné také pro úpravu trávy mezi obytnými domy nebo pro čištění malých pozemků na zahradě.

Pokud plánujete používat stroje k výrobě sena pro hospodářská zvířata, je vhodnou volbou diskový křovinořez.

Pro sekání u silnic je ideální křovinořez s plastovým nožem.

Kovové nože jsou vhodnější pro mladou, odolnou trávu se silnými stébly.

Kvalita odvedené práce a životnost stroje závisí na správném modelu křovinořezu pro určitý typ práce.

lepší zastřihovač. šňůra pro vyžínač, ať už nožový nebo kotoučový?

Když si koupíte vyžínač plevele, začnete přemýšlet, co použít k sekání: žací hlavu se strunou (která je u většiny modelů standardem), nůž nebo žací hlavu.Musíte zvážit, co budete sekat, a pak vyvodit závěry. Pokud musíte sekat slabý plevel nebo trávu kolem překážek (ploty, lavičky, budovy), je nejlepší žací hlava s kabelem. Navíc když se strunová sekačka opotřebuje, lze ji po zastavení strunové sekačky podávat ručně, což není příliš pohodlné. Nejlepší volbou je lehká sekací hlava s lehkým vlascem. nebo poklepáním na zem (nejběžnější metoda) či automaticky. V závislosti na výkonu vaší strunové sekačky může být strunová šňůra tenká (1,5 mm).6 mm.), v menších zastřihovačích nebo silnějších zastřihovačích. Proto nešetřete na nákupu výkonnější strunové sekačky na trávu, protože případný nedostatek koňských sil vynahradí vaše síla a delší pracovní doba. Pokud je plocha malá, do 10 hektarů, bez budov, její výkon by měl být 800 až 1000 wattů. Ale pokud máte 30. Pokud máte 80 hektarů, měla by být spotřeba energie vyšší než 1000 W. Čím výkonnější je vyžínač, tím rychleji můžete práci vykonat. Výkonnější modely mají navíc větší poloměr řezu.Silný a hustý plevel je lepší řezat kovovým nožem, někdy robustním plastovým nožem se dvěma nebo čtyřmi čepelemi. Čepel může mít i osm ostří.Pokud je nutné sekat rákosí a keře, lze nůž pro mladý porost nasadit na středně výkonnou nebo výkonnou travní sekačku.Silné vyžínače s pilovými kotouči s ostrými zuby, které mohou být vyrobeny z tvrdého kovu, si poradí i s tenčími keři. S tímto pilovým kotoučem můžete sekat velmi nízko nad zemí bez obav z otupení.

READ  STIHL 55 Lawn sekačka není získávání hybnosti

Dvoučepelové a tříčepelové nože

Kromě kruhového nože může být vyžínač vybaven dvou- a tříčepelovým nožem. Jejich tloušťka zřídka přesahuje dva milimetry a mohou být lisované nebo kované.

Kované nože pro vyžínače trávy jsou odolnější než kované nože, což je důležité při výběru zohlednit.

V případě potřeby si můžete nůž pro vyžínač vyrobit sami. Kované: Vyrobené z kusu trubky a nerezové oceli o tloušťce 1-1,2 mm. Na čepel se používá nerezová ocel.

Níže je znázorněno schéma nože pro vyžínač trávy:

  • Nejprve se z kusu trubky vhodného průměru vyřízne nástavec pro hřídel sekačky na trávu;
  • K pouzdru je pak přivařena podložka, která má o něco větší průměr než pouzdro a přečnívá přes jeho okraje;
  • Čepele nožů (2 nebo 3 kusy) jsou přinýtovány k podložce.

Navzdory zdánlivé jednoduchosti výrobku je důležité, abyste při výrobě žacího nože na trávu dodržovali několik důležitých předpokladů. Důležitá je malá vůle lopatek a minimální vůle, která zabrání jejich odření vlivem tepelné roztažnosti.

Pokud se v nářadí a svařování nevyznáte, nejlépe se poohlédněte po předem vyrobeném noži pro strunovou sekačku.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS