Zahradní naviják pro strunovou sekačku na trávu, jak jej navinout

Jak vyjmout vyžínací strunu z cívky vyžínače trávy?

Když se přetrhne šňůra trimmeru (kord) až k cívce nebo nějakým způsobem selže funkce podávání, je třeba šňůru trimmeru vyjmout a buď ji převinout, je-li dostatečně dlouhá, nebo nahradit novým kusem šňůry.

V terénu je však odstranění šňůry často problémem pro nezkušené pracovníky, kteří nevědí, co dělat, když se něco pokazí.

Předběžná příprava

Navíjení vlasce vyžaduje nejprve vyjmutí cívky (cívky, cívky) ze strunové sekačky. konkrétní kroky budou záviset na složitosti konfigurace a typu samotného výrobku:

 • malé elektrické vyžínače trávy s provozním motorem a cívkou ve spodní části mají obvykle boční klíče na obou stranách cívky. Při současném stisknutí se horní část cívky s vnitřním obsahem pro navíjení vlasce oddělí, zatímco spodní část zůstane na trimru. Cívku je vhodné rozebrat na rovném a hladkém povrchu, aby pružina, která je součástí konstrukce, nevyskočila a neztratila se;
 • elektrické a benzínové vyžínače trávy se zahnutým výložníkem bez možnosti připojení nože mají obvykle cívku se speciální křídlovou maticí: u těchto konstrukcí musíte jednou rukou držet cívku v klidové poloze a druhou otáčet křídlovou maticí upevňující cívku k výložníku proti směru hodinových ručiček. Po uvolnění matice se celá cívka vyjme.
 • Elektrické a benzínové vyžínače s možností nasazení nože na přímou hřídel (například vyžínače STIHL) mají otvor pod bubnem. Pro znehybnění cívkové tyče se do tohoto otvoru vloží šroubovák nebo jiný vhodný předmět a při pomalém otáčení se dosáhne vzájemné polohy tak, že šroubovák vnikne do otvoru a cívka se uzamkne. Kryt cívky se otočí ve směru hodinových ručiček (levý závit) a vyndá se ze strunové sekačky.

Ve druhém a třetím případě se cívky rozebírají různými způsoby v závislosti na konstrukci. U cívek s křídlovou maticí odšroubujte křídlovou matici, cívky se stlačenými klipy se uzamknou a jedna část cívky se uvolní od druhé. Pokud jsou poloviny cívky navlečené k sobě, jednoduše je otáčejte rukou v opačných směrech, dokud se zcela neuvolní.

naviják, strunovou, sekačku, trávu, navinout

Jak vyjmout cívku ze strunové sekačky a odstranit vlasec

Než strunu zastrčíte do cívky vyžínače trávy, je třeba ji z ní nejprve vyjmout. Cívka nebo vedení je zařízení, které je umístěno uvnitř žací hlavy, bubnu nebo cívky. V závislosti na výrobci existují různé druhy hlav, ale princip výměny vlasce na cívce je u všech hlav stejný. Nejprve se dozvíte, jak sejmout žací hlavu a buben s vlákny.

To je zajímavé!Navíjení je možné provádět přímo na nástroji, ale pokud to děláte poprvé, doporučujeme vyjmout hlavu a naučit se podrobný postup navíjení. Po zvládnutí této techniky můžete na vyžínači nebo řetězové pile provádět náhradní práce. Pokyny pro odšroubování ruční žací hlavy na vyžínači jsou následující

READ  Výměna oleje v sekačce sekačky

  Otočte nástroj vzhůru nohama a v případě potřeby jej vyčistěte. Uchopte zámky krytu (na žací hlavě) symetricky dvěma prsty jedné ruky. Po jejich jemném zatlačení sejměte z cívky ochranný kryt

Nejedná se o složitý proces a není nutné demontovat celou hlavu, pokud víte, jak vyměnit cívku. Při demontáži dbejte na tyto nuance:

 • Doporučuje se pravidelně odstraňovat hlavu šroubu, aby se zabránilo korozi závitového spoje. Pokud šroub není nikdy vyšroubován, může být jeho odstranění obtížné nebo dokonce nemožné
 • Pokud má šroub čtyřhrannou hlavu, měl by se k vyšroubování použít šroubovák nebo šroubovák vhodné velikosti, aby nedošlo k přilnutí fazet na hlavu šroubu
 • Při opětovné montáži je třeba závitové sedlo ošetřit mazivem, např. solidolem nebo strojním olejem
 • Pokud jsou hrany šroubu opotřebované, lze k vyšroubování šroubu použít speciální kleště
 • Některé bubny nevyžadují demontáž. Chcete-li jej vyjmout, uchopte jej a otáčejte jím v opačném směru než ve směru hodinových ručiček

Jakmile víte, jak rozebrat buben, je čas zjistit, jak vyměnit strunu strunové sekačky. Níže uvedené video podrobně ukazuje, jak otevřít cívku sekačky na trávu a jak ji rozebrat.

Jak vyjmout hlavu zastřihovače?

Postup při demontáži strunové hlavy u strojů s horní montáží je u všech modelů stejný. nejprve upevněte výstupní hřídel stroje pomocí vhodného nástroje, například standardního šestihranu, a poté odšroubujte buben nebo upevňovací matici.

Buben lze odšroubovat rukou, protože jeho průměr je dostatečně velký na to, abyste ho mohli účinně uchopit dlaní, zatímco matici je třeba vyšroubovat klíčem, který je součástí každé elektrické sekačky.

Zde je podrobný návod, podle kterého můžete vyjmout většinu typů cívek z horní sekačky na trávu:

 • ujistěte se, že je stroj odpojen od sítě;
 • Uvolněte prostor mezi krytem nože a cívkou;
 • otočte hlavu tak, aby byly upevňovací otvory v jedné rovině;
 • vložte šestihranný klíč nebo jiný vhodný nástroj do zarovnaných otvorů;
 • obtočte dlaň kolem těla nebo nasaďte klíč na matici a otáčejte v příslušném směru (ve směru hodinových ručiček u strojů s přímou tyčí, proti směru hodinových ručiček u strojů se zahnutou tyčí).

Některé stroje s ohýbanou tyčí nemají otvor pro zajištění hřídele a místo toho mají opěrnou desku připevněnou k hřídeli šroubem.

Pokud máte tento typ elektrické sekačky, postupujte takto

 • zajistěte, aby byl spotřebič odpojen od elektrické sítě;
 • stiskněte zajišťovací šroub prsty;
 • Opatrně sejměte kryt;
 • vyjměte cívku a zbývající části;
 • Podržte základnu a ručně vyšroubujte zajišťovací šroub a otočte jím proti směru hodinových ručiček;
 • Základnu vyjměte jemným kýváním ze strany na stranu; pokud ji nelze vyjmout, otočte ji o 45-90 stupňů a znovu s ní kývejte a snažte se ji vyjmout.

U zařízení se spodním motorem je princip upevnění žací hlavy odlišný. je přitlačena na drážkovanou hřídel s ohřevem této hřídele nebo jinými způsoby upevnění, proto doporučujeme demontovat tuto část pouze těm, kteří jsou obeznámeni s podobnými pracemi a vlastní odpovídající nástroj.

Některé modely mají drážku pro zajištění hřídele, ale abyste se k ní dostali, musíte často přeříznout odnímatelnou cívku.

READ  Jak zředit olej v sekačce na trávu

Typy cívek

Existují 3 typy nejoblíbenějších zastřihovacích hlav:

Mechanické

Mechanická cívka je plastový nebo kovový kotouč, ve kterém je různými způsoby upevněn jeden nebo více malých úseků vlasce, díky čemuž je nutné vždy ručně vyměnit vlasec pro trimmer.

Jedná se o nejoblíbenější modely:

Poloautomatický (skládací)

Navzdory různým modelům a rozdílům ve vzhledu je tento typ navijáku navržen a funguje na stejném principu.

Základní deska spojuje ostatní součásti strunové hlavy s křovinořezem nebo elektrickou sekačkou pomocí závitového pouzdra, které je v ní zalité, takže každá cívka je vhodná pouze pro strunovou sekačku, jejíž průměr převodovky nebo spodní hřídele motoru odpovídá pouzdru.

Uvnitř základny je pružina, která podpírá cívku a tlačí přítlačnou část ven přes odnímatelný kryt.

Cívka a cívkové pouzdro jsou opatřeny svorkami, které brání otáčení cívky, ale když obsluha udeří přítlačnou částí do země, cívka se uvolní ze svorek odnímatelného cívkového pouzdra a volně se otáčí.

Odnímatelné pouzdro má otvory pro vlasec, které jsou umístěny tak, aby byl výstup vlasce z cívky výrazně výše, což zajišťuje bezpečné uchycení vlasce na místě.

Když obsluha narazí cívkou na zem, kladka vstoupí do těla a všechny otvory, kterými prochází struny vyžínače, jsou zarovnány. Odstředivá síla pak vytáhne část navinutého vlasce ven a po uvolnění tlaku se cívka uvolní a vrátí se do pracovní polohy.

Automatické (pevné)

Bez ohledu na to, jaký model nebo značku si koupíte, všechny automatické cívky fungují na stejném principu.

Skládají se z následujících částí:

V tělese základny je zaletováno pouzdro se závitem a na vnitřním povrchu jsou namontovány západkové zámky, které umožňují otáčení cívky pouze jedním směrem. Uvnitř cívky je průchozí kanál pro vedení vlasce. Víčko cívky se pevně nasadí na cívku a má tvarované okraje, které usnadňují navíjení vlasce.

Jak funguje hlava vlasce na křovinořezu

V závislosti na výrobci se liší konstrukce hlavy křovinořezu, a to nejen zvenku, ale i uvnitř. Většina navijáků má uvnitř přítlačnou pružinu (poloautomatické a automatické). Výše uvedené pokyny ukazují, jak demontovat hlavu strunové sekačky bez pružiny, tj.е. na ručně ovládané hlavici. Princip demontáže poloautomatické hlavy s pružinou uvnitř je téměř totožný s výše uvedeným návodem.

naviják, strunovou, sekačku, trávu, navinout

Princip poloautomatického vyžínače trávy je následující:

 • Uvnitř hlavy křovinořezu je cívka s drážkami, které zabraňují jejímu volnému pohybu
 • Cívka je poháněna pružinou, která ji přitlačuje k drážkám v konstrukci krytu
 • Na vodítku je navinutá střihací šňůra, jejíž délka závisí na samotném nástroji. Tato délka je obvykle 1 až 4 metry
 • Pokud je při práci potřeba delší šňůra, stlačí se ostruhová část cívky dolů, aby se odpojila od drážky. Strunová šňůra se z cívky navíjí nahoru a zvětšuje se její délka
 • Po vytažení správné délky vlasce uvolněte upínací sílu a pokračujte v sečení

Výhodou nářadí power-line je, že tento spotřební materiál není třeba brousit ve srovnání s kovovými kotouči. Pokud se navíc do cesty strunové sekačce připlete kámen nebo dřevo, strunová sekačka se jednoduše odpojí, aniž by došlo k poškození převodovky a motoru, jako je tomu u kovových sekacích nožů.

READ  Sekačka STIHL Lawn ne čerpá benzín

Jakmile se seznámíte s konstrukcí a provedením typů žacích nebo strunových hlav, měli byste se zaměřit na proces navíjení vlasce do cívky strunové sekačky. Zde má většina majitelů elektrického nářadí problémy.

Blok: 4/8 | Počet znaků: 1782

Příprava. vyjmutí a demontáž cívky

U většiny elektrických a benzínových modelů je pro výměnu vlasce nutné vyjmout cívku. Nářadí FUBAG (elektrické a benzínové vyžínače) umožňuje tuto část vynechat. Na všestranný návod k použití se podíváme blíže:

Zajistěte hřídel. Vložte kolík do správného otvoru. Může to být malý šroubovák nebo kovová tyč.

Odšroubujte cívkové pouzdro. V našem příkladu striktně ve směru hodinových ručiček.

Odšroubujte víčko podle směru uvedeného na pouzdře.

Přípravná fáze je za námi. Můžete přejít k navíjení linky.

Tipy a rady pro zastřihovač a co je třeba vědět

Existuje několik užitečných rad a doporučení nejen pro začátečníky, ale i pro zkušené sekače. Tyto tipy pomohou předejít negativním následkům v podobě zranění a poruch mechanismu. Tato doporučení uvádějí následující:

 • Kryt je třeba nasadit tak, aby zapadl na místo. Jedná se o 2 nebo více kliknutí v závislosti na počtu klipů. Pokud jedna západka nezapadne na místo, může cívka při spuštění nástroje vyskočit a zranit osobu
 • Nenamotávejte vlasec na trimmer příliš pevně nebo na více místech, než lze navinout. Je lepší nenavíjet více vlasce, než je nutné, protože to má tu nevýhodu, že vlasec nelze navíjet podle potřeby
 • Pokud vlastníte nástroj s jedním a nikoliv dvěma vodiči vlasce (obvykle se jedná o jednotky s nízkým výkonem), pak navíjení probíhá v podobném pořadí, jak je popsáno výše, pouze s tím rozdílem, že mezi krajními základnami cívky není středový okraj
 • Po výměně materiálu byste měli nejprve zkontrolovat, zda nástroj správně funguje, a teprve poté se pokusit o sekání trávy. Pokud není řezací nástavec předem zkontrolován, může se materiál uvolnit a způsobit zranění osoby

To je zajímavé!Zvolte správný materiál, abyste se při práci s benzínovými nebo travními sekačkami, vyžínači a křovinořezy nezranili. Při sekání se pod rotující části dostávají drobné kamínky a další materiály, které mohou být vymrštěny do velké vzdálenosti, takže i když strunová sekačka není nůž, měli byste při práci s tímto nástrojem nosit speciální ochranný oděv. Výsledek provedených prací je následující. po výměně nového materiálu postačí běžný materiál na plochu do 600 m2, ale s ohledem na zpevňující vrstvu na trati. Běžné nylonové materiály mají kratší životnost, což je důležité vzít v úvahu při práci s nimi. Nepokoušejte se sekat trávu s hustými stébly pomocí rybářského vlasce, protože k tomuto účelu jsou k dispozici speciální kovové kotouče nebo nože.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS